Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Memoriile unei gheise

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
SoulmateNeverDie<3Căcă
apprentice writer
apprentice writer
SoulmateNeverDie<3Căcă

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 241
Varsta : 29
Localizare : B/RO
Stare de spirit : Negativist
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 13 Iul 2008 - 8:33

Memoriile unei gheise

In 1929, Chiyo, o fetita de noua ani dintr-un sat japonez, este vanduta unei gheise din Kyoto, Hatsumono, care o supune unui tratament extrem de dur, geloasa pe frumusetea ei uimitoare.
Intr-un tarziu, Chiyo e salvata de marea rivala a lui Hatsumono, Mameha, care o ia sub aripa ei ocrotitoare. Chiyo devine astfel gheisa Sayuri, pregatita cu toate aptitudinile sociale si artistice de care e nevoie pentru a supravietui in societatea japoneza a secolului trecut.

Patrunzand in aceasta lume tainica, Sayuri este invatata ca o gheisa nu e libera sa iubeasca sau sa isi urmeze propriul sau destin. Mentora ei, legendara Mameha, intelege limitele unei relatii intime cu un patron special sau danna, si o invata pe Sayuri sa isi tina foarte bine in frau sentimentele. Spre deosebire de rivala lui Sayuri, pe nume Hatsumomo, Mameha stie ca o gheisa nu isi poate permite sa se lase in voia pasiunii ei pentru orice barbat.
Totusi, Sayuri nu poate uita un moment de o neasteptata blandete pe care l-a trait la o varsta frageda. Amintirea acelui moment sclipeste ca un miraj si o sustine in anii grei de suferinta. Privindu-si viata in retrospectiva, ea isi aminteste de "o fetita care avea mai mult curaj decat stia" si mediteaza: Acestea nu sunt memoriile unei Imparatese sau ale unei Regine. Sunt memorii de un alt fel. Lumea mea este pe cat de interzisa, pe atat de fragila; fara misterele ei, nu ar putea supravietui

"Bestseller international, numarul 1 in topurile din Europa si America, vandut in peste 4 milioane de exemplare si tradus in peste 35 de limbi.

*************

Ce este o gheisa? Un obiect al dorintei. O opera de arta in miscare. Un actor, un artizan, un entertainer, dupa traditia japoneza. Un tip uman la granita cliseului cultural, imposibil de redat in categoriile occidentale. Sau poate doar o femeie care poseda, in cea mai inalta masura, rafinamentul artelor lumesti.

Ritualurile seductiei sunt nenumarate, intr-o lume al carei esafodaj se sprijina pe culorile unui chimono, pe dezgolirea unei cefe pictate, pe licitarea virginitatii unei adolescente sau pe teserea unei intrigi de budoar. Sayuri, pe numele ei de gheisa, ajunge sa stapaneasca destine, sa detina secrete si sa construiasca un imperiu al erotismului ritualic.

In parte roman istoric, in parte bildungsroman, in parte basm, Memoriile unei gheise ii dezvaluie cititorului o lume disparuta, de un exotism plin de rafinament."




Memoriile unei gheise 11983

Pe mine m'a impresionat cartea din prima.Merita citita Memoriile unei gheise 817518
Sus In jos
http://necuvintecuvante.wordpress.com
Isit.
passionate writer
passionate writer
Isit.

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 1425
Varsta : 29
Localizare : Gomora
Stare de spirit : hectic. :)
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 13 Iul 2008 - 8:40

am citit-o pe net, am vazut si filmul, iar eu consider ca nicio ecranizare a cartii se va egala cu insasi cartea. e absolut geniala.
Sus In jos
ShadowOfTheDay
master of words
master of words
ShadowOfTheDay

feminin Capricorn Cocos
Numarul mesajelor : 4958
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 13 Iul 2008 - 8:54

am citit cartea si am vazut si filmul:x

sincer....cartea mi-a placut mai mult:x
am citit-o de doua ori:D
si a meritat:D
Sus In jos
http://tom-bill01.hi5.com
*[Ghosy]*[Toyz]*
word addict
word addict
*[Ghosy]*[Toyz]*

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 2515
Varsta : 29
Localizare : pe sub banca, citind
Joburi/Distractii : clar, elevA/cu pana pe Dunare. Hai sus,hai sus!!
Stare de spirit : Evoluez. Se poate si mai bine.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 15 Iul 2008 - 10:23

awww

vreau si eu sa vad filmul:((:((:((:((
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 17 Iul 2008 - 14:58

Eu am citit cartea si am vazut si filmul...

De aici am invatat ca niciodata un film nu se poate ridica la nivelul unei carti... Itodeauna este sub...

Ahm... Si mai e ceva ... E una dintre favoritele mele... Chiyo[Sayuri] e un personaj care intodeuna mi s'a parut mai real decat e....

Ahm...
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
VelvetH0ur
passionate writer
passionate writer
VelvetH0ur

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 1260
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Stare de spirit : moody & happy
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 17 Iul 2008 - 21:29

Am auzit de la multe persoane k e prea marfa cartea,dar...nu am apucat s-o citesc,n-am reusit sa fac rost de ea...probabil voi vedea intai filmul,dar oricum stiu k nu e acelasi lucru k atunci cand citesti cartea.

SoulmateNeverDie<3Biţă a scris:
am citit-o pe net, am vazut si filmul, iar eu consider ca nicio ecranizare a cartii se va egala cu insasi cartea. e absolut geniala.

imi poti da un link,ceva? :">
Sus In jos
xXPunk!sh StarXx

xXPunk!sh StarXx

feminin Fecioara Mistret
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 26 Iul 2008 - 3:25

Cartea asta e superba...chiar m-a captivat :X
Si eu ma plictisesc foarte repede..mai ales de carti..dar pe asta chiar nu o pot lasa din mana...
Sunt pasionata de Japonia si tot ce e legat de ea...si gheisele sunt intr-adevar superbe Memoriile unei gheise 712508
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover
Miss Attitude

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 1910
Varsta : 33
Localizare : skate-park
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMier 1 Oct 2008 - 2:03

eu am vazut filmul si sincer nu mi s-a parut cine stie ce, dar toata lumea stie ca filmele facute dupa carti, sucks...
Sus In jos
Vera Verto
master of words
master of words
Vera Verto

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 3858
Varsta : 29
Localizare : Wuerzburg
Joburi/Distractii : vintage, books, fashion, coffee
Stare de spirit : cheap & cheerful !
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMier 1 Oct 2008 - 3:17

am citit cartea shi am vazut shi filmul Memoriile unei gheise 712508

filmul n'a fost cn shtye c .....dar mi'a plakut:)

cartea a fost sooper❌X:x....fff bn scrisa shi interesanta Memoriile unei gheise 817518

te mai invatsa cv desp istoria japoniei...mda avand in vedere k sunt neboona dup japonia

deki sooper cartea:x
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMier 3 Dec 2008 - 10:21

Mi-au zis niste prietene ca cartea aceasta merita citita. Chiar vreau sa vad daca merita :D
Pare faina.
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 7 Dec 2008 - 8:48

Am citit cartea asta vara, si inca mi se mai intampla sa o deschid uneori sa citesc anumite pasaje, pentru ca imi place mult modul de a povesti a lui Golden, si ma mai destind uneori cu pasaje din cartea lui Memoriile unei gheise 32894

N-am vazut filmul si nici nu ma prea arde dorinta de a-l vedea. daca se intampla sa dau de el, bn, daca nu, iar bn. am citit cartea si asta conteaza.

mi-a placut enorm! Memoriile unei gheise 14096
pana sa citesc cartea asta, aveam o impresie total gresita despre geise, le consideram un fel de prostituate, dar citind cartea, am capatat un respect profund pentru ele.
Si imi place ideea in sine a cartii: felul in care, prin tot ceea ce facea, Sayuri, cauta apropierea de Presedinte, cel pe care ani de zile l-a iubit in tacere. Cartea nu e doar o relatare despre viata obisnuita a unei gheise, ci o poveste de dragoste.

E superba, merita citita Memoriile unei gheise 14096
Sus In jos
Ghimpe'n'coasta <3 Ally
master of words
master of words
Ghimpe'n'coasta <3 Ally

feminin Pesti Cocos
Numarul mesajelor : 3820
Varsta : 31
Localizare : in my own fairytale world8-&amp;gt;
Joburi/Distractii : handmade products
Stare de spirit : plictisita, aeriana, visatoare. melancolica
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeLun 8 Dec 2008 - 10:15

am citit cartea insa nu am vazut filmul.nu am curiozitatea sa vad filmul,pentru ca nu prea am auzit lucruri bune despre el.cartea am terminat-o acum 2 zile:Xsi mi-a placut la nebunie.inainet aveam oimpresie proasta despre ghesise,asa cum zice si Sayuri,ca ele sunt considerate in afara un fel de prostituate de lux.
mi-a placut enorm cartea:X
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeLun 8 Dec 2008 - 11:25

Deci e draguta cartea?
Trebuie sa imi cumpar niste carti si nu mai stiu ce... Caut dar nu gasesc
oricum mi se pare o idee buna:)
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 18 Dec 2008 - 4:34

Ti-o recomand cu caldura, Alex.
E foarte intesanta si rupta parca din realitate
Actiunea este foarte bine gandita si totul este structurat supeer:X
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
Shizuma

Shizuma

feminin Leu Caine
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localizare : In my world,in your Dream ^.~
Joburi/Distractii : Just read...and Love!
Stare de spirit : So in Love!
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 4 Ian 2009 - 11:14

Am citit si eu cartea vara aceasta si mi s-a parut cu adevarat reusita.Este genul de carte de care cu siguranta imi voi aminti si peste 20 de ani.
Povestea pare cu adevarat magica,pentru ca surprinde un univers pana atunci nepatruns : lumea gheiselor.Un univers al misterelor,un univers al artei si al rafinametului,un adevarat univers al femeilor.
Autorul s-a documentat in foarte multe privinte asupra vietii gheiselor,insa personal mi se pare ca a surprins in mare parte numai tristetile frumosului Kyoto.
La vremea aceea multe gheise isi paraseau viata artistica dupa varsta de 25 de ani,casatorindu-se si avand copii.In aceasta carte Sayuri a fost obligata sa accepte obiceiurile stricte si atat de tipice ale gheiselor,neavand de ales.Insa pe de alta parte multe gheise faceau acest lucru de buna-voie,dedicandu-se intrutotul artei.
Cred ca la aceasta carte cel mai tare m-a intristat faptul ca nu este una adevarata(adica introducerea chiar imi daduse sperante).
Sus In jos
VelvetH0ur
passionate writer
passionate writer
VelvetH0ur

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 1260
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Stare de spirit : moody & happy
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeLun 12 Ian 2009 - 1:50

M-am apucat ieri timp de ea,dar avand in vedere k o citesc luata de pe net n-o pot termina atat de repede ca pe o carte *normala* ;)) Imi place foarte mult cum e scrisa,oricum... voi avea mai multe de comentat dupa ce citesc mai mult de jumatate din ea si chiar mai bine dupa ce o termin.

Atat Chiyo,cat si Sayuri mi se par niste nume geniale :X.
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 17 Ian 2009 - 4:29

Da, chiar ca is ambele nume ale fetei foarte faine. Insa mai bine o lasa Chiyo, ca nu crek e asa comfortabil sa ti se schimbe numele ... ce viata au si gheishele astea saracile .. :}
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 24 Ian 2009 - 10:42

:X....initial am vazut filmul si dupa m'am hotarat sa imi cumpar si cartea.
intr'adevar, niciodata ecranizarea nu se compara cu cartea:)
Sus In jos
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 3 Feb 2009 - 1:39

Nu le-am vazut dar am auzit ca , cartea este muuuuuuultttt mai buna dect filmul. ma apuc saptamana viitoare de carte :D
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
QUEENIE
lil' speller
lil' speller
QUEENIE

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 33
Joburi/Distractii : rpg, ps, friends, music
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeVin 20 Feb 2009 - 8:45

Acum o saptamana[da..fix vinerea trecuta] am vazut-o in bibiloteca scolii. Mi-am zis ca e o veste buna. Pentru ca deja aveam alte carti in minte pe care doream sa le cumpar si banii se duc cand nici nu-ti dai seama. Plus ca am anul asta bac`ul si ar trebui sa o las mai moale cu cititul. Vreau sa zic ca ar trebui sa ma rezum la romanele care sunt in programa de bac... In fine...
Am imprumutat-o, si Marti am inapoiat-o bibilotecii. Mi-a facut o mare placere. Am auzit chiar ca a fost sambata filmul, dar l-am ratat. Nu eram acasa si mi-as dori sa-l vad. Oricum sunt sigura ca nu se compara cu cartea. Niciodata nu ai sa vezi asa ceva. Un film mai bun ca o carte...

O poveste frumoasa din care am invatat mai multe despre Japonia si nu numai...chiar despre viata insasi. M-a surprins relatia dintre ea si 'presedinte'. Ce poveste...ma bucur ca intr-un sfarsit au resusit sa fie impreuna.
Sus In jos
http://z7.invisionfree.com/ViperaEvanesca/index.php?
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeVin 20 Feb 2009 - 13:30

Eu am vazut filmul de 2 ori :X si intentionez sa-l mai revad :X
Genial gandit!

Uhm, cartea ... well, trebuie sa mi-o cumpar :))
Asa k parerea mi-o voi spune later, pt k banuiesc k sunt kteva diferente intre carte si film (mereu au fost =)) ce m tot contrazic).

Da' banuiesc k cartea e si mai frumoasa, din moment ce filmul a fost superb ^^
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 8 Mar 2009 - 8:17

am vrut azi sa`mi iau cartea..
dar.. ieram cu mami.
si.. i`a a zis. ca`i complicata pentru mine. :|

filmul tre sa `l revad. ca am uitat ce se intampla pe acolo.
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
Oftica-te Pufulete
speller
speller


feminin Sagetator Maimuta
Numarul mesajelor : 199
Varsta : 31
Localizare : Printeeeee nebuniiiiiiiii :X
Joburi/Distractii : sa faAc shuUushuu :))))
Stare de spirit : hAPPy !!!
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeLun 13 Apr 2009 - 14:47

e bun filmul.....urmeaza sa-mi cumpar carte....



abia astept :XX:X:X:X
Sus In jos
Aroma K.
faithful writer
faithful writer
Aroma K.

feminin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 30
Localizare : RoomService
Joburi/Distractii : Draws
Stare de spirit : Hepi^^
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 14 Apr 2009 - 3:44

Eu mai am cca 100 de pagini si termin cartea.
In primele zile cand mi-am cumparat-o nu m-am putut dezlipii de ea deloc. Memoriile unei gheise 16384

Am vazut si filmul si pot sa zic ca, cartea este mult mai buna.
Imi place foarte mult, si felul in care descrierea este facuta ii genial. 8->
Sus In jos
http://my-imagination.forumz.ro
~Eternal.Silence~

~Eternal.Silence~

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 14 Apr 2009 - 12:20

am citit cartea :X:X..imi place foarte mult cum e descris totul...mi-am putut imagina usor..tot ce s-a intamplat...iubbesc cartea asta :X
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeVin 1 Mai 2009 - 8:51

Hm... nu stiu cum e cartea, dar stiu in mare despre ce e filmul, si cred ca o carte buna, o sa mi`o cumpar saptamana viitoare cred
azi am fost in carrefour si am avut de ales intre memoriile unei gheishe si zodia indragostitilor. stiti ce am ales?:) jane eyre :))
nu am vrut cartea asta pt ca am zis ca deja am vazut filmul si sa aflu ceva nou si zodia indragostitilor imi parea mai mult ca o brosura, in vreme ce jane eyre mi`a fost recomandata de profa de romana si rar recomanda ceva, oricum e superba cartea
gata, nu mai fac off!:))
Sus In jos
Aroma K.
faithful writer
faithful writer
Aroma K.

feminin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 30
Localizare : RoomService
Joburi/Distractii : Draws
Stare de spirit : Hepi^^
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 30 Mai 2009 - 8:56

Zodia indragostitilor esteeee foarte simpla cartea, am citit`o dar pentru placere merge. ^____^

Am terminat Memoriile unei gheise demult. Dooamne cat mi`a placut cartea.
Este geniala, vreau sa o mai citesc inca o data . Memoriile unei gheise 14096
Sus In jos
http://my-imagination.forumz.ro
obsolete.beauty
faithful writer
faithful writer
obsolete.beauty

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 774
Varsta : 29
Localizare : his world
Joburi/Distractii : scoala,scris.
Stare de spirit : pesimista? eu sunt realista.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeVin 19 Iun 2009 - 6:48

cartea mi-a schimbat total conceptia asupra vietii gheiselor.
am vazut si filmul, dar nu se compara cu cartea nici intr-o mie de ani
Sus In jos
mitsu
word lover
word lover
mitsu

feminin Varsator Maimuta
Numarul mesajelor : 1679
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 28 Iun 2009 - 15:43

Ei bine, am vazut filmul de doua ori, pura intamplare, o data pe net si o data la tv, nu ma uitam pe net daca stiam ca o sa-l dea, dar mai bine decat sa astept un an pana una alta. 
Cum mi-a placut cartea, mi-a placut si filmul, cred ca a fost una dintre dramele care mi-a placut, de obicei nu-mi place genul. Personajele sunt cam asa cu mi le-am imaginat si eu desi in rolul presedintelui nu ma asteptam sa joace chiar Ken WatanabeO.o Costumele sunt bine realizate si se vede ca s-a lucrat la filmarea lui, e ceva placut si de calitatea. Ei bine, per total mi-a placut si ma bucur ca am avut ocazia sa il vizionez. Celor care nu il stiu, recomand!Cat despre carte nu mi s-a parut atat de rea, dar cert e ca mi-a schimbat oarecum parerea espre gheise. Am citit mai mult despre subiectul asta si pot spune ca la un moment dat se contrazic atat de tare informatiile incat ajungi sa vrei sa uiti totul. 
Anyway  nu e atat de rea, desi pot spune ca sunt carti care le pun mult mai bin in valoare atat calitatile morale cat si cele fizice.
Sus In jos
>Psychotron
master of words
master of words
>Psychotron

feminin Taur Sobolan
Numarul mesajelor : 3042
Varsta : 28
Localizare : :]
Joburi/Distractii : ţapu'
Stare de spirit : ţapi
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 2 Iul 2009 - 11:07

tata ma streseaza, ca nu ma lasa sa mi-o cumpar, al naibii, omg cica " Memoriile unei gheise" nu e de tine, ce tu asta ai ajuns sa citesti la varsta ta. Da vrea sa am 18 sa incep sa o citesc?
Lasa ca o imprumut eu de undeva XD, ca o avea o prietena
Sus In jos
http://last.fm/user/NuclearBoom
Sabyna

Sabyna

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 29
Localizare : Neverland.Aici totul este posibil...insa ca zona geografica ma aflu in Bucuresti,undeva prin nori...
Joburi/Distractii : Ador sa socializez,sa ies cu prietenii sa fac fotografii si sa admir desavrasirea naturii
Stare de spirit : In majoritatea timpului euforica,gata sa imi astern trairile pe foaia alba...
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 4 Iul 2009 - 6:45

Cartea este superba:X :D eu oricum sunt oarecum fascinata de brunetele cu ochii albastrii:D:D:Dpovestea in sine ma face sa ma gandesc ca undeva acolo exista un suflet pereche pentru fiecare,indiferent peste cate greutatzi trebuie sa trecem ca sa il gasim:X:X:X....si filmul l-am vazut impreuna cu mama:))=))plangeam amandoua pana la sfarsitul filmului:)
Sus In jos
.pierde varăăă.<3
master of words
master of words
.pierde varăăă.<3

feminin Berbec Mistret
Numarul mesajelor : 3057
Varsta : 29
Localizare : unde se pierde vara
Stare de spirit : lenesa.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 2 Aug 2009 - 12:44

ahh cartea e superba:x

am citit-o cu sufletul la gura:x

ador gheisele pur si simplu <3
Sus In jos
Poison Purity
lil' speller
lil' speller
Poison Purity

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 29
Localizare : Pe un Nor:x
Joburi/Distractii : >.<
Stare de spirit : Happy:x
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeLun 22 Feb 2010 - 12:52

Una din cartile mele preferate Memoriile unei gheise 14096
O iubesc Memoriile unei gheise 14096
Am vazut si filmul(inainte de a citi cartea) dar nu se compara. In carte descrie mult mai mult viata ei de geisha. Oricum asa mi'a placut si mai mult cartea, pt ca mi'am imaginat fiecare parte exact ca in film si imi placea cand era cate o parte, care nu a aparut in acesta.

Oricum in conluzie e foarte tare Memoriile unei gheise 14096 Memoriile unei gheise 14096
Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 9 Mar 2010 - 0:40

Recomand cartea cu caldura. De preferabil de citit cartea inainte de a vedea filmul. In film sunt multe chestii taiate si pentru cei pasionati de cultura japoneza in carte sunt explicate unele obiceiuri care in film nu le intelesesem mai deloc.
Sus In jos
Andrra
supreme master of words
supreme master of words
Andrra

feminin Leu Mistret
Numarul mesajelor : 6160
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010 - 13:09

asta e cartea care mi-a placut cel mai mult pana la momentul respectiv :x
pur si simplu o ador. si eu am citit-o inainte de a vedea filmul, e mult mai buna decat acesta.
merita citita :x
Sus In jos
Lorena`
writer
writer
Lorena`

feminin Sagetator Mistret
Numarul mesajelor : 478
Varsta : 28
Localizare : Vaslui
Stare de spirit : adormita
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010 - 13:29

Una dintre putinile carti care m-a obsedat!
Mi-a placut mult, pacat ca am vazut filmul inainte..
Sus In jos
girlfromparis
passionate writer
passionate writer


feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 1144
Varsta : 30
Localizare : Paris.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 8 Iun 2010 - 0:21

e foarte frumoasa cartea, am citit acum un an cred si chiar mi-a placut
e o poveste impresionanta.. si filmul e interesant si spre deosebire de ecranizarea multor carti acesta chiar seamana cu cartea :D
Sus In jos
Iris Alekseeva
word addict
word addict
Iris Alekseeva

feminin Balanta Mistret
Numarul mesajelor : 2210
Varsta : 28
Localizare : la rasarit de Spitalul 9
Stare de spirit : in the la-la land
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 8 Iun 2010 - 1:09

Eu nu am vazut filmul decat dupa ce am citit-o si asa jumatate din el.Cartea sincer m-a fascinat.Peste cateva saptamani o vreau din nou.Am citit-o acum 2luni asa ca a trecut destul cat sa uit detaliile acelea micute.O recomand oricui.Este cu adevarat exceptionala:)
Sus In jos
http://marmeladelady.blogspot.com/
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeDum 1 Aug 2010 - 1:59

mie nu mi-a placut cam deloc cartea asta. e dragutica, dar nu prea-s pasionata de astfel de subiecte.
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 6:04

mi-a placut foarte mult cartea. si ce m-a impresionat cu adevarat a fost ca desi era scrisa din perspectiva unei femei, a fost scrisa de un barbat. si a fost asa de bine scrisa din perspectiva unei femei. nu stiu, sayuri a fost exceptionala si cand te gandesti prin cate a trecut pentru dragostea ei :|
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
Cehkav
passionate writer
passionate writer
Cehkav

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 29
Localizare : In your mind
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 3 Ian 2012 - 5:54

Pfoai, aceasta carte este un obiect de valoarea, oricine are aceasta carte sa aibe grija de ea. Din punctul meu de vedere, este o opera de arta, atat cartea cat si filmul. este mai mult decat impecabila, mai mult decat apetisanta, delicioasa, fantastica, uluitoare. Este perfecta. daca ati citit memoriile unei gheise trebuie sa cititi si adevarata viata de gheisa de mineko iwasaki.
Sus In jos
http://cehkav.wordpress.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 3 Ian 2012 - 6:45

Am citit cartea in vara, nu pot sa cred ca nu am trecut pe aici pana acum. Mi-a placut foarte mult, este exceptionala. A devenit una dintre cartile mele preferate. Isi merita reputatia. Totul e frumos la ea, de la cum e scrisa, pana la coperta. Cel mai mult ma impresioneaza faptul ca a fost scrisa de un barbat care a reusit sa redea atat de fidel si de convingator o lume cu care nu are legatura.
Sus In jos
Cehkav
passionate writer
passionate writer
Cehkav

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 29
Localizare : In your mind
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 3 Ian 2012 - 7:34

Kamalian Ciranoush a scris:
Cel mai mult ma impresioneaza faptul ca a fost scrisa de un barbat care a reusit sa redea atat de fidel si de convingator o lume cu care nu are legatura.


"Acel barbat" a avut nevoie de informatii clare, pe care le-a luat de la o adevarata gheise, de aia am spus sa cititi "Adevarata viata de gheisa" pentru ca el a vorbit cu Mineko Iwasaki si cu ajutorul ei a scris cartea. Si scrie, pare-mi-se, pe la sfarsitul cartii, ceva multumiri, dar nu mentioneaza exact cui. If i remember clearly.
Sus In jos
http://cehkav.wordpress.com
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 7 Apr 2012 - 9:04

Am citit cartea de doua ori,ultima data acum vreun an si ceva si inca de prima data m-a captivat.Si,evident,am citit-o pe nerasuflate.A doua zi dupa ce o luasem de la biblioteca era deja terminata.Si chiar daca ma usturau ochii de somn,ce mai conta pe langa bucuria de a fi citit o carte extraordinara,in care e dovedit inca o data caracterul de fier al femeii in general,taria ei sufleteasca si sacrificiul personal de care e capabila pentru a face ceea ce trebuie?Cartea asta e una care chiar trebuie citita de misogini...
Sus In jos
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 14 Iul 2012 - 12:44

Profa de română ne-a recomandat să o citim.
Am găsit-o la o librărie şi îmi doream foarte tare să o iau. Dar cum am deschis-o mi-a sărit în ochi un fragment "şi-a introdus degetul în mine şi am început să ţip"... No way să mi-o mai cumpere maică-mea! Lol!
Dar tot o vreau...
Sus In jos
Kaiko

Kaiko

feminin Sagetator Mistret
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 28
Stare de spirit : Lost in my own world
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 9 Oct 2012 - 4:18

M-am gândit destul de mult dacă să citesc cartea sau nu şi mă bucur că am ales să o citesc. Nu am putut să o las din mână până nu am terminat-o. Mi-a oferit o viziune compelt diferită despre viaţa gheişelor faţă de alte romane care abordează aceeaşi temă. M-a impresionat ambiţia, hotărârea şi spiritul de sacrificiu al lui Sayuri.
Am văzut şi filmul, dar nu s-a ridicat la nivelul cărţii.
Sus In jos
Chérie.
word lover
word lover
Chérie.

feminin Numarul mesajelor : 1706
Localizare : In mintea unui inger meschin.
Joburi/Distractii : cititul, muzica, ficurile, scrisul
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeMar 9 Oct 2012 - 5:31

^Și eu am citit Memoriile unei gheișe și mi s-a întâmplat la fel.Nu mă puteam dezlipi de ea :)).
Filmele niciodată nu o să fie mai bune și mai frumoase decât cărțile propriu-zise, părerea mea.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Memoriile unei gheise Logofi10

Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitimeSam 24 Noi 2012 - 10:18

Cred că am citit cartea cam acum un an, mi-a plăcut extrem de mult, am plâns la unele momente. E o poveste tristă şi e oarecum realitatea, aşa cum trăiau gheişele, adică nu ştiu dacă mai trăiesc aşa, dar nu se ştie niciodată. Finalul mi-a plăcut, adică nu pot să spun că mă aşteptam să rămână cu el, aşa că nu am fost deloc supărată să văd că ea era singură pnă al urmă, măcar ştiu că el a simţit ceva pentru ea, a fost ceva al mijloc chiar din momentul când a văzut-o prima oară şi ea era mică.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat




Memoriile unei gheise Empty
MesajSubiect: Re: Memoriile unei gheise   Memoriile unei gheise Icon_minitime

Sus In jos
 

Memoriile unei gheise

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Yakuza Moon - Memoriile unei fiice de gangster
» Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani
» In cautarea unei voci din departare
» Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete
» Povestea unei fete si a unui pian cu coada
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-