Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 13 Aug 2010 - 23:24

Credeam ca am facut topic cu aceasta carte, dar am cautat si nu exista.

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete A4a3112dbc8da219d2c16cce01c1a8f0


Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete



Foxfire este istoria secreta a unei gasti de adolescente rebele, conduse de enigmatica Legs Sadovsky, amestec de Robin Hood in varianta feminina si revolutionar marxist, de personaj naiv dotat cu o inteligenta ascutita si eroina de o indrazneala incredibila si o forta exceptionala
(Library Journal).


Dincolo de socantele scene de violenta, romanul este povestea legaturii speciale, emotionante si tulburatoare ce le uneste pe cele cinci adolescente si le insufla curajul de a merge mai departe. Foxfire nu este altceva decat refugiul lor din calea unei lumi ce sta sub dominatia masculina si modul lor de a face dreptate in numele celor slabi si neputinciosi.

In 1996, romanul Foxfire a fost ecranizat, filmul Foxfire (cunoscut publicului roman sub titlul de Adolescente rebele) avand-o in rolul principal pe Angelina Jolie.

"Joyce Carol Oates are in continuare puterea de a surprinde... Legs Sadovsky este una dintre cele mai reusite creatii ale sale..." Chicago Tribune
"O poveste impresionanta... induiosatoare si scrisa cu multa maiestrie..." Houston Post



Eu o am de ceva timp si stiu ca am stat mult la ea sa o citesc. Nu mi-a placut deloc stilul de a scrie al autoarei: nu folosea mai deloc punct, nu avea fraze, numai propozitii separate de virgula. Finalul a fost catd e cat ok. Voi ce parerea aveti?
Sus In jos
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words
!halcyonic

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 8743
Varsta : 27
Localizare : Braşov
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeLun 27 Dec 2010 - 12:49

Am terminat-o ieri :)) Mie mi-a plăcut.. M-a captivat. Mi-a plăcut mult sfârşitul. m-a făcut sa plâng.
Cât despre scrisul autoarei.. Hmm, oarecume puţin cam "halandala" dar mie chiar mi-a plăcut. <3
Sus In jos
http://oh-monsieur.tumblr.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeMar 28 Dec 2010 - 2:18

Lol, sunt curioasa cate luni ai stat la ea :))
Sus In jos
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words
!halcyonic

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 8743
Varsta : 27
Localizare : Braşov
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeMar 28 Dec 2010 - 3:55

Măi, şi mama râdea de mine=] Am stat trei luni =)) Când nu era şcoala am citit o carte de 700 de pagini în două zile...
Ce mai citeam, era la şcoală, în pauze =] Şi-acum, în ultimele zile am băgat tare..
Cel mai mult mi-a plăcut începutul, acea... introducere a fetelor în foxfire, cu semnele din piele şi sfârşitul. <3 Ţie chiar nu ţi-a plăcut deloc? :))
Sus In jos
http://oh-monsieur.tumblr.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeMar 28 Dec 2010 - 3:58

Nu, mie nu mi-a placut. Am mai citit carti in care autorul scria alandala ( nu pot sa bag mana in foc, insa tin minte ca asta se cheama dadaism... o sa mai cercetez ), dar niciuna chiar asa de aiurea :))
Mi-a placut , totusi, de Legs, misterul acela care o inconjura...
Sus In jos
!halcyonic
supreme master of words
supreme master of words
!halcyonic

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 8743
Varsta : 27
Localizare : Braşov
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeMar 28 Dec 2010 - 6:54

Aha, într`adevăr, Legs e cel mai bine conturat personaj, zic eu.
Au fost faze în care n-am înţeles cine, cum vorbea, dar a fost totuşi drăguţă :D
Sus In jos
http://oh-monsieur.tumblr.com
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 15:43

N-am citit cartea, dar am vazut filmul. Sau numele ma induce in eroare in momentul asta.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeDum 16 Sept 2012 - 3:40

A fost facuta ecranizare cu Angelina Jolie in rolul lui Legs:)
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:00

Mi-a pomenit Rallu de ea, mai de mult. Mi-a sunat interesant, dar acum ca va citesc opiniile pe aici, nu prea stiu ce sa zic. As incerca, totusi, s-o citesc, dar depinde de pret.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:18

Eu nu as mai da o data banii pe ea. O luasem cu 10 lei, era oferta la Carturesti acum 4 ani sau ceva de genul, dar daca privesc inapoi mai bine as fi luat alta carte.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:22

Nu e foarte mult 10 lei, dar tot parca nu m-as arunca sa dau banii pe ea. As imprumuta-o de la cineva, cel mai probabil.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:25

10 lei sunt putini, dar e ideea ca nu iti place cartea si ai fi putut gasi una mult mai buna:) Oricum, imi luasem 5sau 6 carti atunci si niciuna nu a fost impresionanta. De fapt, mai am doua de citit din ele:))
Sus In jos
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Logofi10

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitimeVin 31 Mai 2013 - 8:27

Wow, din descriere pare foarte tare, dar nu am mai auzit până acum de ea, deci nu ştiu care sunt şansele să o găsesc undeva. :-?
Mereu am vrut să citesc o carte în genul ăsta.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Empty
MesajSubiect: Re: Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete   Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete Icon_minitime

Sus In jos
 

Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Povestea unei fete si a unui pian cu coada
» Adevarul despre fete
» Memoriile unei gheise
» Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani
» In cautarea unei voci din departare
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-