Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Îngeri și demoni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Îngeri și demoni Logofi10

Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitimeMar 19 Iun 2012 - 7:41

Îngeri și demoni este un romanul lui Dan Brown apărut în anul 2000. În această carte, autorul abordează un subiect inedit, și anume rivalitatea seculară dintre Vatican (Biserica Catolică) și confreria secretă Illuminati. Acțiunea se desfășoară în lumea contemporană. Din punct de vedere narativ, romanul se bucură de o acțiune palpitantă, abordând în spiritul eroismului american un subiect clasic: eroul/eroii salvator/salvatori.
Dincolo de acțiunea propriu-zisă, este foarte interesantă descoperirea antimateriei, despre care Dan Brown menționează, și îi oferă un loc important în carte, dar și confreria Illuminati, întemeiată de Galilei și o mână de oameni culți ai Renașterii. Firul istoric, aparte de firul narativ, este de asemenea abordat, însă cele două planuri se împletesc. Se poate spune că romanul reprezintă astfel o sursă de destindere pentru cititorii pasionați de literatură de consum, dar și pentru cercetători istorici sau cei pasionați de acest domeniu, în care găsesc informații istorice mai puțin abordate în lumea modernă.
* Sursa: Wikipedia


Părere personală:Mi-a plăcut mult cartea și am citit-o destul de repede, pentru că suspansul era prezent la fiecare capitol.Am continuat să citesc seria (Codul lui Da Vinci și Simbolul pierdut) și pot spune că Brown a ajuns unul din autorii mei preferați.L-a conturat pe Robert genial, însă filmul lasă mult de dorit.E foarte diferit de carte, iar mie nu mia plăcut deloc!
A mai citit cineva cartea? ^_^



Ultima editare efectuata de catre Nymρhαeα in Mier 2 Oct 2013 - 10:01, editata de 1 ori
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Îngeri și demoni Logofi10

Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Re: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitimeLun 16 Iul 2012 - 4:22

Am citit si eu cartea acum doi sau trei ani si mi-a placut mult. Prima data n-am stiut ce sa cred pentru ca deja citisem Codul lui da Vinci si-mi placuse, insa credeam ca nu mai are ce sa ma surprinda. Dan Brown e unul din autorii mei preferati si am citit de la el toate cele cinci carti aparute la noi.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
kristine.b
passionate writer
passionate writer
kristine.b

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy : Îngeri și demoni Logofi10

Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Re: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitimeLun 16 Iul 2012 - 8:03

si eu am citit "Ingeri si Demoni" la recomandarea unei prietene si sincer nu mi-a parut rau. A fost ceva nou si interesant in acelasi timp, iar in scurta vreme Dan Brown a devenit unul dintre scriitorii mei preferati in materie de stil :)
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Îngeri și demoni Logofi10

Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Re: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitimeMar 17 Iul 2012 - 1:49

yep, şi pentru mine brown a devenit unul dintre autorii mei preferaţi. am devorat cartea în două zile, cred. nu mi-a plăcut filmul, decât cum şi-au interpretat ewan şi tom rolurile. cartea, însă, m-a fermecat, şi aş citi-o din nou. îmi place stilul lui brown, iar continuările cu robert langdon s-au ridicat la nivelul cărţii Îngeri şi demoni.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Marionette
most active in MAY
most active in MAY
Marionette

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 26
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy : Îngeri și demoni Logofi10

Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Re: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitimeJoi 30 Mai 2013 - 10:03

Colega mea o citise, din cauza Corneliei =)) am tot zis ca o citesc, insa in vasa sunt hotarata sa o fac. Vreau sa vad si eu ce a tot inebunit-o pe colega (si pe Cornelia Îngeri și demoni 16384 )
Sus In jos
http://foru-girls.forumz.ro/
Continut sponsorizat




Îngeri și demoni Empty
MesajSubiect: Re: Îngeri și demoni   Îngeri și demoni Icon_minitime

Sus In jos
 

Îngeri și demoni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Altfel de ingeri
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-