Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Fantasy

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Jain
speller
speller
Jain

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 35
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 10:21

Am vazut ca se citeste destula literatura fantasy pe forum, dar nu am vazut un topic de discutie al genului (sa ma corectati daca gresesc...)

Asadar, care sunt cartile voastre fantasy preferate, vi se pare ca sunt carti pentru copii, sau nu, ce va atrage cel mai mult la gen? Poate imi recomandati si mie cateva din cele aparute mai nou, nu prea ma incumet sa dau o caruta de bani pe ele si sa ma lase nesatisfacut.



Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 11:52

Da, fantasy a fost, este si probabil va mai fi ceva vreme, poate chiar va ramane, genul meu preferat. Din nefericire rar mai apar carti fantasy bune in ultimul timp, fiindca incep sa fie copii in oglinda ale romanelor mai vechi.
Rar mai apare un autor care intr-adevar sa aduca o inovatie, sa isi imagineze cu adevarat ceva nou. Am observat ca mai nou se rastalmacesc vechile mituri pentru a iesi ceva nou, dar uneori nu rezulta decat o bataie de joc, ceea ce e trist.
Mmmm.. recomandari.. pai cum nu prea stiu ce ai citit e cam greu. Stapanul inelelor e clasic, mie una mi-a placut. Si Kelly Armstrong are unele carti bune, dar nu se compara. Cartile lui Anne Rice sunt frumoase in felul lor, mie mi se pare o scriitoare foarte buna ca stil, care stie sa isi defineasca povestea. Dar poate parea si greoaie. Si, de ce nu, seria Harry Potter, daca nu simti ca ai depasit perioada ( desi am invatat de la tata ca niciodata nu esti prea batran pentru cartile astea:)) )
Sus In jos
Jain
speller
speller
Jain

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 35
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 12:23

Am citit si Stapanul inelelor, si Hobbitul, si Silmarillion. Sunt cateva dintre cartile mele preferate. Sunt putine fantasy-uri care sa se ridice la nivelul lor.
Am citit si Harry Potter, pot sa zic ca am crescut odata cu ele. Am ramas un pic dezamagit de sfarsit, dar cred ca cer prea mut.
Am citit destul de mult, an citit si Anne Rice, Interviu cu un vampir si Vampirul Lestat. Am inceput si Regina damnatilor, dar m-am plictisit a un moment dat.
Am citit cateva carti aparute mai nou, cu scoli de magie si chestii de genul, nu mai stiu titluri, se vede cat m-au impresionat, dar mi-au lasat impresia de adaptari a altor romane deja citite. Acum sunt la moda vampirii, nu ca as avea vreo problema cu vampirii, dar am impresia ca devin din ce in ce mai absurzi.

Ce am citit mai nou a fost prima carte din seria "Cantec de gheata si foc" de George R.R. Martin. Mi-am comandat si restul seriei, dar cum sunt in sesiune, ca sa nu fiu tentat, le-am lasat lui taica-miu sa le citeasca. Mi-a placut Urzeala tronurilor. Desi se spune ca e mai buna chiar decat Stapanul Inelelor mie mi se pare ca nu se compara...
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 12:37

Imi pare rau ca nu iti pot recomanda mai noi, dar m-au cam dezamagit in mare, deci nu prea are rost sa iti spun de ele, fiindca, exact cum am zis si ai zis si tu, par adaptari. Urzeala tronurilor n-am citit-o, stiu ca am vazut un pic din serial. dar n-am mai apucat sa ma uit. oricum nu se compara cu cartea, banuiesc. Cam asa e de obicei. Cat despre vampiri, daca vrei parerea mea, singura cu adevarat frumoasa, singura care prezinta absolut decent mitul vampirilor e Dracula. Dracula si punct. In rest s-a variat atat de tare incat a dus la deteriorare.
Nu stiu, Eragon ai citit? Pentru varsta autorue chiar bine scrisa. Si in felul ei, povestea e originala. Cel putin asa mi s-a parut acum doi ani cand le-am citit. Desi cred ca le-am recitit si anul trecuit
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeSam 21 Mai 2011 - 1:21

Fantasy a fost primul meu gen preferat de carte şi s-a menţinut aşa până acum. Iar Marina are dreptate, rar mai apar cărţi care într-adevăr să te fascineze şi să fie originale. În ultimul timp au apărut copii la cartea Twilight, aşa că am rămas fidelă celor scrise de Anne Rice, pe care le consider şi cele mai bune legate de subiectul vampiri. Pe mine una, mă fascinează Louise şi Lestat.
Şi Harry Potter îmi place la nebunie de atâta vreme, şi e în topul cărţilor pe care le-aş reciti oricând, la fel şi Stăpânul Inelelor (n-am citit continuarea, Hobbitul, but there's time for it) care e alt clasic şi clar nu poate fi egalat în subiectul său.
Să zicem că mi-a plăcut şi Percy Jackson, deşi am citit doar primul volum şi puţin din al doilea. E cam multă naraţiune, deşi e iubită seria asta de toată America. Nu ştiu, m-a deranjat că a fost la persoana I, şi prin urmare descrieri n-au prea existat. Oricum, am citit-o în engleză şi a fost destul de ok. Nu m-a impresionat în mod special, dar am rămas cu un gust plăcut după. Ideea în sine e foarte bună, poate putea fi puţin mai detaliată. M-am apucat să citesc o carte din aceeaşi serie cu Percy Jackson, dar din perspectiva altor personaje (The Last Olympian). Nici asta nu abundă în descriere, dar parcă e mai ok.
Şi pe mine mă tenta să iau Cântec de gheaţă şi foc, dar n-am apucat D:
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Jain
speller
speller
Jain

masculin Scorpion Dragon
Numarul mesajelor : 102
Varsta : 35
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeMier 25 Mai 2011 - 4:19

@Rain.: nu am citit Eragon, doar am rasfoit-o odata. Daca o gasesc la cineva, am s-o citesc. De cumparat, nu stiu...

@Blackbird.: am inteles eu bine, cineva copiaza Twilight? Why? Oh, well, the world is going to end soon, anyway...
Hobbitul e de fapt povestea lui Bilbo si cum a ajuns el sa puna mana pe inel, e de fapt prequel-ul. E totusi o carte simpaticuta.
Sus In jos
Lunarix
passionate writer
passionate writer
Lunarix

feminin Gemeni Maimuta
Numarul mesajelor : 1123
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti, Galaxia Andromeda 17
Joburi/Distractii : scris, citit, anime
Stare de spirit : happy
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeMier 25 Mai 2011 - 9:43

Fantasy povesti pentru copii? ei, poate, dar nu strica sa te mai simti copil din cand in cand. eu cand vad un dragon inca mai am manifestari de genul:" ai vazut ce caput are? si ce dintisori, dragul de el"
Fantasy-ul este genul meu preferat pentru ca reuneste elementele care ma atrag cel mai mult: dragoni, monstrii, magie. Deschide porti catre lumi ireale, imposibile, insa lumi care, atunci cand citesti, devin posibile si te inconjoara, si astfel ajungi sa traiesti alaturi de personaje. In plus, imi aduce aminte de povestile de demult, cu eroi care salvau printese din ghearele balaurilor.
Carti mai memorabile...Dupa cum s-a mai spus, cea mai celebra este Stapanul Inelelor, apoi ar veni Eragon (pisicii lui de autor ca are o lene inascuta de nu publica al 4-lea volum), Harry Potter, Roata timpului, Cronicile din Narnia si in engleza Slayers (cartea anime-ului, de Hajime Kanzaka)

@Jain: incearca sa iei de la biblioteca Eragon. Daca esti din Bucuresti o au la Costache Negruzzi
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Fantasy Logofi10

Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 15:23

Desi mi se pare interesant genul am citit o singura serie fantasy si asta pentru ca am primit-o cadou, altfel nici n-as fi citit. Poate vreodata ma voi apuca si de acest gen.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Continut sponsorizat




Fantasy Empty
MesajSubiect: Re: Fantasy   Fantasy Icon_minitime

Sus In jos
 

Fantasy

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» !Revista Funny-Fantasy.
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-