Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeVin 13 Mai 2011 - 21:48

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] S3iq1k

«... unul dintre rarele romane poliţiste care m-au făcut să mă trezesc în miezul nopţii pentru a continua lectura.» Pascal Bruckner

Jurnalist suedez, Stieg Larsson a murit în 2004, în mod neaşteptat, în urma unei crize cardiace, la vârsta de 50 de ani, imediat după ce apucase să-i predea editorului său Millennium, o serie de trei romane, însumând 1935 de pagini. Millennium a devenit între timp un fenomen editorial. în ţările nordice, «nici o carte în afară de Biblie nu a mai înregistrat astfel de vânzări!»

Suedia: 2 milioane de exemplare vândute
Norvegia: primele 100 000 de exemplare epuizate în două zile
Franţa: se vând 3 000  4 000 de exemplare pe zi
USA şi UK: achiziţionarea drepturilor de publicare a generat licitaţii fabuloase.



Mikael Blomkvist, un jurnalist căzut în dizgraţie, este angajat să facă investigaţii asupra unui caz neobişnuit. însă când acesta face legătura între dispariţia Harrietei şi un lanţ de crime terifiante, săvârşite cu 40 de ani în urmă, misiunea lui devine imposibil de finalizat fără ajutorul unui asistent. Lisbeth Salander, o tânără de 24 de ani, cu o înfăţişare de hacker şi o inteligenţă de geniu, pare a fi candidatul perfect pentru această poziţie. Neobişnuiţii parteneri descoperă un fir ce îi conduce spre un secret incredibil, care îi aruncă în plasa corupţiei de la cel mai înalt nivel.

«Millennium, de Stieg Larsson a detronat thrillerul anglo-saxon. Este o trilogie extraordinară din toate punctele de vedere: dimensiune, personaje inedite, intrigă complexă ce punctează teme ale lumii contemporane. Millennium este unul dintre rarele romane poliţiste care m-au făcut să mă trezesc în miezul nopţii pentru a continua lectura. Există un înainte şi un după Millennium: îţi va fi absolut imposibil să nu aderi la clubul cititorilor împătimiţi de această serie!» Pascal Bruckner

«Un titlu menit să spargă topurile...O poveste fascinantă, credibilă şi, mai presus de toate, o eroină de o extraordinară originalitate!» Literary Review

«Unul dintre cele mai bune romane poliţiste pe care le-am citit vreodată... Mikael Blomkvist şi partenera lui, enigmatica şi paradoxala Lisbeth Salander, se vor alătura curând panteonului celor mai mari personaje din literatura de mistere.» Shots Magazine

Ieri am terminat primul volum şi pot să spun că nu am mai citit de ceva timp o carte care să-mi placă atât de mult.
Misterul învăluie toată acţiunea, iar pentru cei care n-au văzut filmul [nu e şi cazul meu] pun pariu că nu îşi vor da seama de ce se va întâmpla în continuare.

Abia aştept să îmi iau şi continuările. E o carte care chiar trebuie citită.
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeSam 14 Mai 2011 - 5:12

Am auzit de trilogia asta.
Ii faceau reclama si la televizor, mi se pare :-?

Chiar as fi vrut sa o cumpar, dar nu stiu cum se face ca de fiecare data am ratat ocazia.

Titlul nu m-a prea incantat "Barbati care urasc femeile", dar fiindca eroul principal din carte e de fapt o eroina, o femeie, cred ca citirea ei imi va face mai multa placere :D
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeSam 14 Mai 2011 - 5:49

Nici pe mine nu prea ma incanta titlul, dar cartea e chiar super. O sa vezi ca de fapt, sunt 2 personaje principale, iar povestile lor sunt tratate in paralel :)
E super, oricum :X
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeJoi 19 Mai 2011 - 15:45

Si totusi, de ce se numeste asa daca e o carte politista de fapt ?
Ideea pe care ai mentionat-o nu ma face deloc sa inteleg legatura dintre poveste si titlu. Dar bine, nici la De veghe in lanul de secara nu intelegi pana la finalul cartii. :))
Uhm. Am auzit de cartile astea de la multe persoane si am si vazut volumele in mainile multor persoane, si tinere si mai inaintate in varsta, prin metrou. Ma tenteaza... dar in general cartile groase ma fac sa ma fac mica-mica stiind ca n-am mai citit de mult... Uhm. E si mult dialog, descrieri alerte demne de romanele politiste pe care le mananci repede sau descrieri plicticoase si interminabile? Atat am nevoie sa stiu. :)
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeJoi 19 Mai 2011 - 23:58

O sa afli tot pe la final de ce se numeste cartea asa. Finalul primei carti, zic eu. :)

Sa stii ca nu sunt descrieri plictisitoare, ci genul de descrieri care amplifica misterul. Si e prezent si dialogul. :)
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 5:19

Ow, nici ca se putea altfel. <3 Mersi.
Probabil o voi cauta undeva in vara. Momentan am treaba cu alta carte de 600 de pagini de la editura asta :)) Si putin probabil s-o termin prea curand, fiind si in sesiune. >_< Dar sigur o sa cumpar trilogia intr-un final. :D
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeVin 20 Mai 2011 - 5:51

Asa sa faci. Te asigur ca n-o sa-ti para rau. :)
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 9:27

Am citit primele doua volume, iar astazi l-am inceput pe al treilea. Mi-a placut primul volum, dar mai mult al doilea. A reusit sa ma prinda mai mult, poate datorita faptului ca am aflat mai multe despre trecutul lui Lisbeth Salander (si abia spre sfarsit).
Lisbeth e cel mai interesant personaj pe care l-am intalnit in vreun roman. Nu-mi dau seama daca o iubesc sau o urasc, cred ca sunt prinsa undeva intre. Mikael e dat naibii, chiar imi place personajul. A fost amuzanta rau faza in care a vizitat-o pe Lisbeth pentru prima data :)) .

Cica seria Millennium ar fi trebuit sa aiba 10 volume O_O . Ma intreb ce avea de gand autorul sa scrie in atatea. Pacat ca a murit inainte de a le publica pe toate...
Sus In jos
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeLun 30 Apr 2012 - 9:17

Imi place ce vad mai sus.Am vazut cartile de mai multe ori pe rafturile bibliotecii.Nu numarul de pagini m-a speriat,totusi,ci faptul ca sunt romane politiste,iar eu nu prea le am cu genul asta.Anyway,prezentarea e foarte interesanta si urmatoarea data cand ma duc la biblioteca,voi lua cartile,ca daca nu vad cum sunt,nu stiu ce pierd.
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeLun 30 Apr 2012 - 10:20

^ nu sunt foarte politiste. Autorul are un stil incredibil si nici nu-ti dai seama cand termini cartea! Eu ma chinui de vreo 4 luni sa prind volumul 2 din colectie la biblioteca si degeaba :))) Deci, esti norocoasa ca ai dat peste el :D

@Silvia si eu ma intreb ce avea de gand sa scrie in 10 volume. Imi apre rau ca a plecat dintre noi inainte sa-si duca la capat planurile... Eu o ador pe Lisabeth - e cea mai inteligenta femeie despre care am citit pana acum. Clar personajul meu preferat!
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeLun 30 Apr 2012 - 12:24

^ Nu ai citit decat primul volum? Aveam impresia ca le-ai citit pe toate.
Sunt de acord, si in cazul meu Lisbeth este cea mai inteligenta femeie despre care am citit. E uimitor cum reuseste sa se descurce si isi rezolva problemele pe cont propriu. Sper sa reusesti sa citesti si celelalte doua volume. Mie mi-au placut mai mult decat prima, pentru ca aflam foarte multe despre Lisbeth si cum a ajuns sa fie asa cum e.

Am terminat si ultimul volum si regret cu sinceritate ca Stieg Larsson nu mai e in viata pentru a scrie toate cele 10 volume pe care le avea in plan. Imi e cam dor de personaje si de atmosfera romanului, de stilul autorului de a scrie. Nu m-a descurajat niciodata grosimea volumelor, ba dimpotriva, m-a incurajat sa le termin.
Planuiesc sa ma uit si la film cat mai curand. Sper sa nu fiu dezamagita.
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeJoi 3 Mai 2012 - 6:26

Am citit doar "Barbati care urasc femile". Inca astept "Fata care s-a jucat cu focul" la biblioteca :))

Eu am vazut in schimb toate filmele :D Apoi am citit cartile :)) Nu cred ca o sa te dezamageasca. Cauta varianta originala si apoi uita-te si la primul film facut de americani. :D
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeJoi 3 Mai 2012 - 10:43

Planuiam sa ma uit la varianta americana prima data. Stiam ca exista si una suedeza, dar habar nu aveam ca pentru toate cartile. Am inteles ca cele suedeze nu sunt asa reusite... dar o sa le urmaresc, sa vad si eu. Banuiesc ca titlurile sunt in suedeza, nu?
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeVin 4 Mai 2012 - 21:33

Da, in suedeza sunt titlurile. Mie mi s-au parut destul de reusite, oricum. Parca imi plac mai mult decat varianta in engleza :D Cel putin la primul film, cat a aparut pana acum :))
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeSam 14 Iul 2012 - 12:30

Fuck!
Am văzut cele trei filme şi m-am îndrăgostit de ele. Şi de când am aflat că există şi cărţi am vrut să fac rost de ele. Şi am văzut una într-o librărie din Timişoara, dar m-am gândit că poate nu voi putea citi cartea din moment ce văzusem filmul.
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 0:56

Mama, murise tocmai cand daduse editorului sau trilogia, aproape 2000 de pagini :|
Cum a ajuns Mikael sa fie privit cu dizgratie? :-ss
Pe mine ma incanta maxim titlul; vreau sa vad ce scrie acolo!!!
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Logofi10

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:09

Cred ca este singura carte cu tema politista care mi-a placut din cate am citit. M-am indragostit de Lisbeth Salander m-a atras determinarea ei si firea ei rebela. Am vazut si filmele (versiunea suedeza) si mi s-au parut geniale.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Empty
MesajSubiect: Re: Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]   Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia] Icon_minitime

Sus In jos
 

Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» De ce iubim femeile?
» Cadavrul care rade
» Acces interzis la Jocuri celor care nu au 100 de postari
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-