Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 De ce iubim femeile?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
.Black Label
supreme master of words
supreme master of words
.Black Label

feminin Capricorn Cocos
Numarul mesajelor : 5024
Varsta : 30
Localizare : spitalul de nebuni unde toti nebunii sunt exaltati
Joburi/Distractii : music, PC, books, drawing & skate
Stare de spirit : egocentrica + narcisista
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeMar 21 Dec 2010 - 5:50

De ce iubim femeile? De-ce-iubim-femeile

E limpede ca si adultii au nevoie de povesti. Numai ca zanele lor si-au scurtat rochiile, si-au taiat parul care le ajungea candva la calcaie si au invatat sa fie femei, ceea ce e mult mai complicat si mai periculos decat meseria de zana. Un manunchi de istorii cu femei asadar, spuse simplu, captivant, de un povestas a carui viata seamana ca doua picaturi de roua cu a lui Mircea Cartarescu. In fiecare poveste e un sambure de neobisnuit care sta ascuns in carnea obisnuitului, in "ordinar" o samanta de extraordinar care da rod epic. Un omagiu (adesea in sensul cel mai concret, erotic, al cuvantului) adus femeilor "pentru ca sunt femei".

Intrebarile criticului: Cine spunea ca scriitorul roman a uitat sa povesteasca? Cine spune ca e misogin?


Am primit cartea de ziua mea [adica de sf. nicolae] si azi am inceput sa o citesc [mai fac o pauza de la Lord of the Rings]. Nu postam despre ea daca nu era o carte care sa merite cu adevarat [cel putin mie imi place foarte mult]. Bine, e mai mult o culegere de povestiri despre femei din viata lui M. Cartarescu, doar ca sunt scrise intr-o asa maniera incat iti este este foarte usor sa citesti. Si mi-a placut ca a combinat erotismul cu adevarul...bine, e putin pervert. Si mai are momente in care chiar te face sa zambesti.
O recomand! :)
Sus In jos
http://obs-for-passion.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeJoi 23 Dec 2010 - 0:28

Vreau de mult sa citesc ceva de la Cartarescu... o sa caut cartea asta, suna destul de bine :)
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 29 Ian 2011 - 7:09

Pana la urma am gasit aceasta culegere de nuvele la biblioteca si m-am bucurat foarte mult. De asemenea, am vazut o multime de carti de ale lui Mircea Cartarescu si sigur voi mai citi.

" De ce iubim femeile" m-a impresionat placut, daca as fi avut timp as fi terminat-o in cateva ore ( din pacate, nu am avut si am terminat de citit cartea in 3 zile ).
Imi place cum descrie autorul femeile, cum poate zari in ele lucruri pe care nici noi nu stim ca le detinem, cum este din ce in ce mai mirat de feminitate si de tot ce face intr-o femeie.
Mi-a placut ca uneori e misogin, alteori romantic, colpilaros sau matur, impresionant sau marunt, puternic sau fara aparare, erotic sau banal, imprevizibil sau banal, m-a uimit sinceritatea cu care putea sa vorbeasca despre fiecare femeie in parte si, mai ales, m-a impresionat faptul ca nu a avut foarte multe femei la viata lui.
Personal, cred ca e un barbat "bine" si am crezut ca experienta lui cu femeile a fost vasta, dar se pare ca nu...
Totusi, ultimul capitol e cel mai frumos din toata aceasta culegere de povestiri uneori erotice, alteori romantice sau pur si simplu, despre viata. In acest capitol , autorul raspunde la intrebarea " de ce iubim femeile?", un raspuns din viziunea lui cartarescu, dar care e ascuns in mintile tuturor barbatilor care pot iubi.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:15

Ah, ce păcat nu e prea populat topicul :)) Am început s-o recitesc aseară şi o ador :x Mă tenta de o vreme să îl citesc în amănunt, voiam să încep cu Travesti sau cu trilogia Orbitor :-? Dar asta e foarte tare şi chiar îmi place s-o recitesc.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:23

Si mie mi-a placut mult, mai ales ultima parte numita chiar "De ce iubim femeile".

Ador partea asta "Pentru că sunt femei, pentru că nu sunt bărbaţi, nici altceva.
Pentru că din ele-am ieşit şi-n ele ne-ntoarcem, şi mintea noastră se roteşte ca o planetă greoaie, mereu şi mereu, numai în jurul lor.”
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:35

Vreau si eu sa citesc cartea asta, de cand ma tin ToT
Am aflat de mai demult, dar nu am reusit sa o cumpar sau sa o iau cu imprumut de la biblioteca.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 10:46

Sysule, trebuie s-o citesti neaparat, e superba :X
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 11:55

Da, imi inchipui ToT avand in vedere ca am vazut-o si la Carturesti, cand am trecut pe acolo amandoua :-<
Fac eu rost de ea, cumva. Poate mi-o cumpar. Cand o sa o citesc, revin cu un comentariu ;))
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeMar 29 Mar 2011 - 13:42

Mi-a placut descrierea.
Foarte adevarat in legatura cu zanele din ziua de azi :))
Sus In jos
>> Calypso<<
apprentice writer
apprentice writer
>> Calypso<<

feminin Leu Maimuta
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 31
Localizare : Intre stele
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeLun 11 Apr 2011 - 12:24

O carte de milioane, o carte la care am ras cu pofta, m-am lasat strecurata in lumea personajului. O carte cu arome, culori so parfurmuri, ce m-a facut sa ma simt mandra ca autorul este roman.
Memorabil, foarte interesant de urmarit umorul orginal al autorului.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeJoi 14 Apr 2011 - 10:06

mi-am cumparat astazi cartea :X abia astept sa o citesc :x
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeVin 15 Apr 2011 - 0:07

Am citit si eu cartea, caci vroiam prin vara sa citesc cat mai multe de la el. Mi s-a parut interesanta si ma bucur ca n-am dat peste un Don Juan ce se juca cu femeile ci peste un om ce le-a iubit si a fost atras de acel ceva special al fiecareia.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
saranichuu
writer
writer
saranichuu

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 21 Apr 2012 - 10:46

Eu am gasit cartea online si am inceput sa citesc din ea, dar m-am oprit din lipsa de timp. Pana acum mi-a placut. Asa cum spune Crina, este prezentat un om care a iubit femeile si ma intreb daca in final voi afla de ce barbatii iubesc femeile.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeMier 8 Mai 2013 - 5:33

Nu sună ca o carte pe care aş citi-o. Poate nu acum, poate după ce termin liceul, dar în momentul de faţă nu aş citi-o sub nicio formă. Nu-mi plac scriitorii români, foarte puţini sunt cei care într-adevăr merită, iar Mircea Cărtărescu nu e chiar un autor super. De ce iubim femeile? e o carte destul de populară, am auzit des de ea, dar nu tocmai pe gustul meu. În astfel de cărţi nu există misterul care aduce tot farmecul cărţii.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Amarantha
apprentice writer
apprentice writer
Amarantha

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 201
Varsta : 31
Localizare : Timisoara
Logo Funny-Fantasy : De ce iubim femeile? Logofi10

De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitimeSam 11 Mai 2013 - 15:08

Fluturas -- desi sunt de acord ca De Ce Iubim Femeile? nu e nici pe departe cea mai buna opera a lui, Cartarescu e...un autor destul de bun. Sustin faptul ca el ca om e un specimen cam bleah, care ar trebui sa ne lase in pace cu tot cu parerile lui stupide, dar Orbitor e o carte absolut fascinanta si Levantul o ca o scrisoare de dragoste scrisa literaturii romane. Chiar si Travestii e mult mai interesanta.

That being said, cartea e dragutica. Nu e cea mai buna de la el, as recomanda mai de graba Orbitor, dar e...cute. Si buna pentru vara, cand nu vrei sa te gandesti prea mult la ce citesti.
Sus In jos
Continut sponsorizat




De ce iubim femeile? Empty
MesajSubiect: Re: De ce iubim femeile?   De ce iubim femeile? Icon_minitime

Sus In jos
 

De ce iubim femeile?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Bărbaţi care urăsc femeile [Trilogia]
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-