Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Corectorii fic-urilor/Beta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Sashka
supreme master of words
supreme master of words


Numarul mesajelor : 6583

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:36

Nu mai mor, mersi mult de tot chiar. Lol.
Hai ca facem offtopic.

Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:38

Sincer, unii dintre voi chiar exagerati si se vede clar ca va deranjeaza ideea : "X de ce e Beta si eu nu sunt Beta, iar Y de ce e neutru si eu nu pot sa fiu neutru ?!". Aveti o stima mult prea mare fata de sine. Iar prin opunerea asta evidenta nu demonstrati decat ca va trebuie o persoana care sa se ocupe. Altfel, daca ati cunoaste ca nu aveti nicio problema, Beta-ul n-ar aduce nimic nou, fapt pentru care situatia nu s-ar schimba.
In plus, nimeni nu vine sa va taie in doua ficurile, sunt doar sugestii date, care se desfasoara si-n particular. Ca nu vreti voi sugestii si considerati ca ati atins un nivel destul de avansat, reprezinta cu totul altceva.
Si ca sa nu mai existe discutii de acest gen, eu propun ca fiecare Beta sa aiba un Beta la randul lui. Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic sa primesc o alta opinie in legatura cu textul, pana la urma daca o aprob si-o pun in practica e doar decizia mea. Nu ar avea cine sa ma forteze sa ascult. Dar nu mi-ar strica sa vad si sugestii. Aceeasi atitudine ar trebui s-o aveti si voi.
Iar eu tind sa cred ca fetele m-au trecut pe lista, nu "de prea buna", ci fiindca sunt mai aspra de obicei.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:41

Nu exista asa ceva, ca Beta sa aiba Beta la randul lui.
Mai este Gama pentru asta, dar e alta istorie.
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:43

Da, e oarecum paradoxal ca un Beta sa fie peste alt Beta. Dar ca sa nu mai existe discutii ca X si Y sunt perfecti si n-au nevoie sa-i corecteze nimeni. Pentru ca asta le deranjeaza groaznic.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:47

Eu in general as propune un test de gramatica si de ortografie pentru Bete, daca exista asa ceva. I-am spus deja Biei de asta, dar daca ea stie cum scrie fiecare, si asa e bine.
Eu una vreau sa ajung neutra si cred ca am putin de lucrat.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:51

Păi eu cred că determinativul "perfect" e total eronat pus în contextul ăsta..
Nimeni de pe lista aia nu e "perfect". Scrisul presupune continuă evoluare.
Pe mine nu m-ar deranja să-mi corecteze cineva ficul :-??. Şi mi se pare că tot nu s-a înţeles ideea până la urmă. Dacă cineva ştie mai bine virgula asta nu înseamnă că scrie mai bine, iar dacă cineva scrie bine, asta nu înseamnă că e garantat o Beta bună.
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:52

Daca am nevoie de corectari, merg la cineva cu experienta :) si avem de unde alege: profesor, editor, critic literar, etc.. nu de la cineva mai mic sau de aceeasi varsta cu mine.
Nu am stima mult prea mare fata de mine, cum ai zis tu, Ioana, ci pur si simplu nu sunt de acord sa-mi corecteze cineva care nu are specialitatea in limba si literatura romana. Si s-a mai zis pe prima pagina, nu e literatura de specialitate, nu imi duc ficul la o revista. E un hobby, iar cine isi permite si are talent, se duce si la un editor si-si publica lucrarea.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:55

!Cherry a scris:
Daca am nevoie de corectari, merg la cineva cu experienta :) si avem de unde alege: profesor, editor, critic literar, etc.. nu de la cineva mai mic sau de aceeasi varsta cu mine.
Nu am stima mult prea mare fata de mine, cum ai zis tu, Ioana, ci pur si simplu nu sunt de acord sa-mi corecteze cineva care nu are specialitatea in limba si literatura romana.
Hai ma. Nu-ti trebuie studii la facultatea de litere ca sa stii gramatica si sa poti corecta si da sfaturi despre un fic al cuiva mai mare ca tine. Sa fim seriosi.

Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:57

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 848479 Fraaate, cat sunteti de inchisi la minte sa nu zic ingusti! :| Daca cineva se ofera sa va ajute, gratuit, fara niciun fel de obligatie de ce sa-i acceptati ajutorul? E chiar sfidator pt mine ditamai fata de 18 ani sa imi corecteze ficul o pustoaica de 14 ani... Sa intru in pamani si alta nu :| *add sarcasm!*
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:05

Vio, s-a tot sustinut pe pagina cealalta, cu o ironie de-a dreptul jignitoare la adresa fetelor Beta, cum ca ele sunt perfecte la capitolul creatie, lucru hiperbolizat de-a dreptul.

Iar eu am spus si mai sus intr-un post, nu e vorba ca cineva se ofera sa ajute, ci reprezinta indignarea unora.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:06

Făcând abstracţie de la cum se dau unii cap în cap, eu am nişte întrebări.
Când i-aţi ales pe cei care să fie beta, i-aţi şi întrebat dacă vor? Apoi dacă cineva nu vrea să fie beta, pur şi simplu nu are chef să ajute pe cineva sau nu are timp, se întâmplă ceva?


Ultima editare efectuata de catre fluturas; in Sam 19 Mar 2011 - 5:18, editata de 1 ori
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:17

Facand abstractie la ceea ce citesc eu, simt ca mor de ras in cateva minute.
Sus In jos
Andrra
supreme master of words
supreme master of words
Andrra

feminin Leu Mistret
Numarul mesajelor : 6160
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:26

Citat :
şi, uneori, stilul. Adică logic, dacă întâlnesc undeva "Noapte. Afară merg furnicile în rând şi soldaţii la cinema", mă consult cu autorul şi îi zic părerea mea despre chestiile legate şi de stil. Însă beta n-are de gând să vi se "bage" în fic. However.

înafară de partea cu cinema-ul, e chiar artistică fraza. sau poate n-am înțeles eu bine, dar asta reiese din exprimare. cel puțin mie mi-a sunat „merg furnicile în rând și soldații merg la cinema”, fiind acolo elipsa verbului pentru a nu apărea o repetiție. revenind la idee, eu de exemplu chiar aș scrie așa ceva, e foarte tare să poți să descrii în paralel natura cu oamenii, o să întâlniți asta și la eminescu :)) deci mă rog, dacă ziceai la război chiar era foarte ok fraza.

și sunt de acord cu Ayaka. niciunul dintre beta nu îi citește fic-ul, așa că de unde știți voi că ar avea nevoie de unul și că nu scrie corect?! mi se pare penibil.
ar fi mai bine să puneți fic-urile mai întâi „sub observație” ca să vedeți care are nevoie de corector și care nu. așa mi se pare aiurea fără să știți dacă scriu corect sau nu, să-i băgați în aceeași oală cu cei care fac greșeli.

legat de ce ar trebui să corecteze, un beta, consider că ar fi de ajuns greșelile de gramatică și ortografie. că nu-i sună lui bine ce am spus eu de exemplu, mă doare undeva. aici mă refer la metafore și alte figuri de stil. am observat că cei de pe forum care le folosesc mai mult nu o fac pentru că ar însemna ceva, ci pentru că li se pare mai artistic sau așa le sună mai bine. așa că dacă vine cineva chiar ascunde anumite chestii, indicii, în acele figuri de stil și un corector nu le înțelege, nu mi se pare că are dreptul să le corecteze.
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:34

Andra, ficurile au fost "examinate" de admine inainte sa se faca impartirea. Fetele le-au citit si au stabilit impreuna. De asemenea, Bia a insistat sa ne alegem noi ficurile pe care le vrem, in functie de cele pe la care trecem si de stilul autorului.
Nu cred ca cineva ar vrea un fic despre care nici macar nu are habar.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:48

Violeta a explicat bine in primul ei post rolul betelor. Corecteaza doar din punct de vedere tehnic, iar din cel stilistic da sfaturi pe care autorul poate sa le asculte sau poate sa nu le asculte.

PrincessLilou a scris:
am dat si peste ficuri care nu erau scrise tocmai bine si totusi exista acolo. ma refer la stil; sunt scrise ca o compunere de clasa a patra. nu dau exemple, nu vreau sa jignesc aici pe nimeni. eu mai degraba m-as axa pe asta decat pe virgule si greseli de tastare.
Nu vezi cum reactioneaza cand vine vorba doar de corectatul greselilor de gramatica, ortografie si punctuatie? Bine, adevarul e ca n-au inteles rostul betelor, ci au priceput exact ce ai zis tu, de-asta sar asa toti. Deci nu ar fi o idee buna.
Iar greselile de tastare si virgulele sunt si ele importante, fac parte din estetica textului. Oricat de frumos ar fi un text, tot e foarte deranjant sa gasesti cuvinte scrise gresit, litere lipsa sau spatii puse aiurea.

!Cherry a scris:
decat sa i-l corecteze unul de pe forum care-i de aceeasi varsta sau mai mic
Un beta poate sa fie mai mic ca varsta decat un autor si totusi sa stie mai multa romana. Nu e vorba de varsta aici.

!Cherry a scris:
Apoi, e problema mea ce fac cu ficul meu. Daca vreau sa fie cu greseli, il las asa.
Lol, asta arata cat de mult respect ai fata de ceea ce scrii si fata de cititori :)) . Cum sa vrei sa ai un fic cu greseli? =)) Nu crezi ca un text, cu cat are mai putine greseli, cu atat e mai usor de citit?

!Cherry a scris:
Daca vreau sa aibe dialog mai putin si naratiune mai multa, iarasi e problema mea.
Da, aici iti dau dreptate. E doar problema ta cum doresti sa-ti scrii fic-ul (naratiune, dialog, descriere). Nu iti cere nimeni sa-ti schimbi stilul, nu asta e rolul betelor. Ele doar il corecteaza dpdv tehnic, asa cum a zis si Violeta. Restul sunt doar sfaturi - decizia ta daca tii cont de ele sau nu.

!Cherry a scris:
Daca exista un Beta pentru fiecare fic, atunci care mai e rostul unui cititor?
Vrei sa spui ca toti cei care citesc o fac numai pentru a vana greselile? :)) E o tampenie ce-ai scris, scuza-ma. Din asta denota ca pe forum avem doar persoane care nu citesc din placere, ci numai pentru a semnala greselile.

!Cherry a scris:
Daca e cineva de aici filolog si stie cum trebuie limba si literatura romana incat sa-si permita sa critice un fic
Mai. Nimeni nu o sa critice fic-urile :| doar o sa le corecteze de greseli, atata tot. Trebuie sa ai nush ce cursuri de specialitate si diplome pentru asta?! Nu prea cred.


名.Firework! a scris:
ce mă interesează este cum ajungem Neutri, adică...hmmm... cum ajungeți să constatați că nu mai avem nevoie de corector.
Sunteti neutri daca nu aveti nicio greseala in fic-urile pe care le scrieti si daca nu sunteti nici Beta.

funkѰ Matilda a scris:
Hai ma. Nu-ti trebuie studii la facultatea de litere ca sa stii gramatica si sa poti corecta si da sfaturi despre un fic al cuiva mai mare ca tine. Sa fim seriosi.
Mare idem.

La fel idem si primului post al Ioanei.

fluturas; a scris:
Când i-aţi ales pe cei care să fie beta, i-aţi şi întrebat dacă vor? Apoi dacă cineva nu vrea să fie beta, pur şi simplu nu are chef să ajute pe cineva sau nu are timp, se întâmplă ceva?
Da, a vorbit Bia cu fetele si le-a intrebat. Nu se intampla nimic daca o persoana nu vrea sa fie beta.




Se face prea mare caz pe tema asta. Mult prea mare caz. Nu inteleg ce problema aveti cu o persoana care va ajuta sa va corectati fic-ul si nu "isi baga nasul" in ideile voastre.
Andra zice ca o doare undeva de parerea betei legat de continutul next-ului. Foarte bine, sa va doara undeva, nici nu trebuie sa va pese de sugestiile pe care beta vi le da in legatura cu acest aspect. Repet, acestea sunt doar sfaturi de care voi nu trebuie sa tineti cont.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:52

Devine o problema mare daca nici o Beta nu vrea sa ia anumite ficuri la anumiti autori? Ce facem in cazurile in care raman ficuri din lista fara Beta?
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:55

PrincessLilou a scris:
am dat si peste ficuri care nu erau scrise tocmai bine si totusi exista acolo. ma refer la stil; sunt scrise ca o compunere de clasa a patra. nu dau exemple, nu vreau sa jignesc aici pe nimeni. eu mai degraba m-as axa pe asta decat pe virgule si greseli de tastare.
Ah ideea asta o sarisem. Ce-ti pasa tie? Chiar nu inteleg ceea ce am ingrosat.
Cum adica? Daca stilul nu e avansat din punctul de vedere al cuiva trebuie scos de pe forum? Ce prostie mai e si asta? Fiecare evolueaza in ritmul lui. O_O
In timp ce gramatica, punctuatia s.a. ne afecteaza pe toti.
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:55

@Dana - după cum vezi Yuki nu e Beta, deci nu o să îţi corecteze ea. Să nu accepţi niciun Beta, înseamnă să încalci regulamentul pentru că asta e oficial de astăzi o regulă a fic-urilor. Probabil voi ajunge să îţi închid fic-ul dacă te încăpăţânezi să nu accepţi Beta.

Citat :
ah, si inca ceva...is this Beta thing forever and ever? adika, cu totii
ne-am perfectionat stilul in timp, sau poate am inceput un al doilea, al
treilea fic intr-un alt stil, poate am invatat din greselile din trecut
si nu mai avem nevoie de corectari...deci intrebarea e de ce orice fic
nou are nevoie de un beta, mai ales daca autorul a mai avut ficuri
postate si poate, cum spuneam mai sus, s-a perfectionat?
@Lilou, şi sper cu asta să se calmeze şi Dana şi Ayaka, chestia cu Beta nu este forever and ever. Eu şi Silvia vor discuta cu toate autoarele Beta şi acestea ne pot semnala îmbunătăţiri şi la un moment dat mi se pare normal să se ajungă să nu mai fie nevoie de Beta. La unii poate dura mai puţin, al alţii mai mult. Dar toţi puteţi ajunge pe parcurs Neutrii, poate chiar Beta la rândul vostru.
Cât despre nu trebuia să primească acord, e cu dus şi întors. Nu poţi să îţi dai seama de un autor doar din prima parte a unui fic. Am avut cazuri în care partea trimisă pentru acord era destul de bună şi fără greşeli, dar pe parcurs au apărut.

@Ayaka - la tine era cu semnul întrebării pentru că ai dreptate, nu ţi-am citit fic-ul, dar am considerat că eşti la primul fic pe forum(nu ştiu şi nici nu mă înteresează în cazul ăsta dacă ai mai postat pe alte forumuri alte fic-uri) şi nu strică ca măcar pentru o perioadă să fii ajutată. Dacă se dovedeşte că nu ai nevoie, vei scăpa repede de Beta.

@Yuki - nu e problema ta ce postezi în topicul ăla, e problema tuturora din moment ce e public.
Citat :
Apoi, e problema mea ce fac cu ficul meu. Daca vreau sa fie cu greseli, il las asa.
Nu, nu mai accept greşeli la fic-uri.
Şi problema la tine sigur e orgoliul, de ce să te corecteze o puştoiacă mai mică decât tine cu nu ştiu câti ani când tu eşti studentă? Şi tu te supraestimezi.
Eşti în aceeaşi situaţie ca şi Dana, dacă te încăpăţânezi să nu accepţi Beta, îţi voi închide fic-ul.


Da, nu suntem critici literari şi nici profi de română, dar e aşa greu să acceptaţi că unii sunt mai talentaţi, că au ceva cunoştinţe în plus, că au un spirit de observaţie mai dezvoltat?
Eu una nu m-am gândit iniţial la mine ca Beta, ci am zis să mă bag gândindu-mă la fic-urile Aliunei pe care mereu le corectam când le citeam pur şi simplu. Ea spunea că reciteşte next-urile de cele mai multe ori, dar unele chestii pur şi simplu nu le vede aşa cum le văd eu. Ea avea impresia că nu a greşit.
Nimeni nu a zis că ea scrie prost(având în vedere şi câte titluri are), dar mai greşeşte şi părerea mea e că oricând e loc de mai bine.


@Andra - chestia cum devii Neutră, am precizat mai sus.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:55

Citat :
Lol, asta arata cat de mult respect ai fata de ceea ce scrii si fata de cititori :)) . Cum sa vrei sa ai un fic cu greseli? =)) Nu crezi ca un text, cu cat are mai putine greseli, cu atat e mai usor de citit?
Daca nu aveam acel respectat, nu-mi corectam nexturile pana acum, pentru ca am primit si eu sfaturi si mi-au aratat in comentariu unde am avut greseli de ortografie sau de exprimare. Si nu m-a deranjat.
Ce ma deranjeaza la ideea asta este ca-mi impuneti (nu doar mie, ci si celorlalti carora nu le convine). Acelasi lucru pe care-l face un Beta (care poate nu mi-a citit ficul si nici nu o sa mi-l citeasca de placere) il poate face si un cititor (care imi citeste ficul, nu din obligatie sau doar ca sa ma faca pe mine sa ma simt bine ca imi citeste cineva ficul).
Eu nu am nevoie de acel ajutor, ca sa ma exprim ca tine, Silvia. Accept comentariile celor care imi citesc ficul si consider ca e suficient.
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 5:58

Tot ce s-a postat pe aici nu reprezinta altceva decat un cumul de aroganta si indignare. Pe mine nu m-ar fi deranajat sa-mi corecteze cineva ficul, ba chiar e liber sa o faca daca vrea. Nu ar fi o chestie suparatoare sa apara Clau sau Marina(persoane mai mici de varsta decat mine) si sa-mi spuna unde gresesc. Mi se pare normal deoarece in orice text apar mici erori.

Nu a spus nimeni ceva de schimbat la idei, ci doar la tehnica.
Nu cred ca am de gand sa ma amestec in vreo discutie pentru ca ideea e foarte buna, si ne concentram astfel pe ficuri, din nou.

Eu as vrea sa iau The Underground Witchworld de la Ala, daca e de acord. Stiu ca il citesc si-mi place ideea.


Ultima editare efectuata de catre Cherry Crush in Sam 19 Mar 2011 - 6:08, editata de 1 ori
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:00

Daca vrea cineva parerea mea sincera, sunteti cam inguste. Nu inteleg ce e asa de suparator in a va corecta cineva lucrarile. Recunoasteti ca gresiti: si eu gresesc, desi asta doar pentru ca imi scapa mana pe tastatura. Aici sunt persoane care chiar stiu romana, stiu unde sa puna o virgula si unde s anu puna.
Yuki, daca vrei sa fiu sincera, desi tu faci Facultatea de Limbi Straine ( bineinteles ca studiezi si romana), si tu mai ai scapari, cuvinte puse ciudat sau semne de punctuatie nelalocul lor. Asta e doar un exemplu fiindca nu prea le citesc pe celelalte fete.
Fiti mai deschise, e o chestie foarte interesanta si va poate scuti de efortul de a corecta voi insiva nextul. In loc sa aruncati cu noroi, mai bine acceptati schimbarea, e una dintre putinele bune care au avut loc pe forumul asta de ceva timp incoace.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:02

Citat :
Acelasi lucru pe care-l face un Beta (care poate nu mi-a citit ficul si nici nu o sa mi-l citeasca de placere) il poate face si un cititor (care imi citeste ficul, nu din obligatie sau doar ca sa ma faca pe mine sa ma simt bine ca imi citeste cineva ficul).
Yuki, tocmai asta e ideea cu aceasta regula noua. Ca cititorii sa nu mai intampine dificultati si greseli nici la tot pasul nici din cand in cand. Si in fond, toti scriitorii au editori ;) asta ca sa indepartam orice urma de noi suntem mai tari si va impunem. ;)
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:05

S-a tot mentionat ca poate ficul vostru o sa ajunga pe mainile unei persoane care nu este interesata si nici nu il citeste. Dar tare ma indoiesc, fiindca am fost intrebate si ni s-a spus ce responsabilitate o sa avem. Plus ca oricine e liber sa nu accepte un anumit fic/Beta.
Atunci ar trebui sa va exprimati opinia (din moment ce Bia si Silvia au pus piciorul in prag), in legatura cu Beta-ul pe care il considerati potrivit.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:05

Nu trebuie sa o acceptam Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 16384 devine regula si automat, obligatoriu pentru tot poporul :-j
Da, daca nu accept ceva, ori sunt inchisa la minte, ori sunt orgolioasa. Am inteles.
Sper doar ca odata impusa regula, sa fie valabila pentru toata lumea. Si aici sa intre si corectorii. Si mai sper ca o sa dati timp (macar o zi) sa-mi aleg eu propriul corector, nu sa mi-l impuneti (si scuzati-ma pentru ironia de-a dreptul jignitoare la adresa fetelor Beta, pe care am avut-o mai devreme)
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:07

^ Nu se refera la regula, ci la beta/fic. Aveti dreptul sa refuzati un anumit beta, la fel cum si betele au dreptul de a refuza un fic.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:11

Sunt curioasa, doar... ce Beta mi-ati "repartizat" xD
Da, o sa vorbesc cu persoanele respective de pe lista, sa vad si o sa mentionez in topic :)
Daca ajungem sa facem totul fortat, o sa fie tare interesant pe viitor.
Multumesc pentru raspuns, Silvia si Bia.
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:13

Nimeni n-a repartizat vreun fic cuiva. E libera alegere a fiecaruia, numai ca ambele persoane trebuie sa fie de acord si adminele sa considere potrivit cuplul (autor + Beta).
Sus In jos
Kittyuu.
supreme master of words
supreme master of words
Kittyuu.

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 7111
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:20

Nu am mai citit ultimele postări, doar alea în care îmi apărea numele.
Bia, poate ai dreptate, dar dacă sunt la primul fic, asta nu înseamnă că ficul meu e plin de greșeli gramaticale, prea multe virgule, prea multe nu știu ce. O rog pe Ala să-mi spună (că e îmi citește ficul) dacă am greșeli gramaticale. :l Și să știți că eu chiar nu cer atenție ca să-mi fie mie citit ficul, pe mine mă interesează să fie vreo 2-3 care citesc și gata. :-?? Atât timp cât am chiar și un cititor, sunt mulțumită și nu fac scandal pe tema asta.
Și la partea cu stilul... păi, fiecare e cu stilul lor, dacă vor să și-l îmbunătățească o fac, dacă nu, nu. Și gata. Ce pana mea. T.T
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:21

Se vede cât de atentă ai citit tot ce s-a postat pe aici Yuki sau, ca de multe alte ori, ai probleme cu a înţelege unele lucruri.

E obligatoriu să ai o Beta, dar nu am impus nimănui o anumită Beta. Ce e aşa de greu? Vă alegeţi de comun acord. Dacă nu te chinuiai să îţi exprimi nemulţumirea în posturi kilometrice şi ai fi fost, repet, atentă la ce s-a postat deja se oferise Clau pentru tine. Puteai să îi răspunzi dacă o doreşti sau nu.

Vă rog să bolduiţi în momentul în care vă exprimaţi dorinţa pentru un anumit fic sau o anumită Beta. S-a discutat prea mult pe aici şi se pierde ceea ce e mai important.

Trec Copii Razboiului şi Blue Amethyst la Violeta, iar Buze Lipite şi In Love with Angels la Silvia.
Repetaţi orice altă opţiune de comun acord dacă mi-a scăpat ceva.


Ultima editare efectuata de catre !Amarena in Sam 19 Mar 2011 - 6:24, editata de 1 ori
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:24

deocamdată nu ştiu dacă Yuki vreau să-i fiu Beta, aşa că trece-mă pe listă cu Ironie şi Extaz. Dacă vrea, îl iau şi pe al ei, dacă nu, nu.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:25

Mai treci, te rog, la Violeta Sinonime şi Antonime.

Şi Violeta vrea să se apuce de un fic nou, aşa că repet întrebarea: pot să am mai mult de trei ficuri?
Mă ofer pentru cine n-ar fi..
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:26

Am vazut postul ei, Bia. Da, ma abtin la restul. N-am chef sa-mi stric ziua.
Am vorbit cu Delia si e de acord sa fie Beta-ul meu ^o^
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:26

Clau - Ok, mulţumesc de repetarea alegerii.
Te trec acum.

Violeta
- Ok. Momentan stai să vedem cum se aşează lucrurile, dar da, ai putea în principiu să mai iei un fic.

Yuki - nu Delia. Sunteţi prietene prea apropiate şi nu cred că o să fie de folos colaborarea. Reorientează-te.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:28

Vorbind de asta, eu mai am More than a heartbeat. Corectam toate nexturile, mai puţin ultimul, dar, din câte am zis, n-am mai vorbit de un timp cu Raluca şi nu mai ştiu care e situaţia. Însă cel mai probabil că va rămâne tot la mine, nu cred că Rallu ar avea ceva împotrivă.
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Inque~
master of words
master of words
Inque~

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 3186
Varsta : 30
Localizare : Shiba's world
Joburi/Distractii : Writing, drawing
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:29

Bia, eu si Yuki suntem prietene, nu inseamna ca o s-o las moale cu ea. Un beta corecteaza, isi face treaba si nu are legatura cu prietenia. De ce atata paranoia?
Sus In jos
http://www.thewizardsrebellion.forumgratuit.ro
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:31

Păi Alex va corecta The underground witchworld şi Silvia Overdrive, voi vorbi eu cu Lecsa pe tema asta, nu cred că va avea obiecţii.
Şi aştept răspuns de la Marina, o să postez aici când îmi răspunde.

Ayaka eu te-aş ajuta, dar nu sunt beta, nici măcar neutră nu sunt, oricum scapi tu uşor de beta, nu-i ceva permanent.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:34

Scuze că mă bag din nou, însă.. din câte ştiu eu, pe resursele ruse de fanfiction beta şi autorul sunt într-o relaţie de prietenie oricum. E mai productivă muncă dacă ei au o relaţie, pentru că sunt obişnuiţi să-şi vorbească înafara forumului sau siteului dat şi să se consulte. Mie cred că îmi va fi muuult mai uşor să mă cunsult cu Liuda şi Raluca decât cu Ala cu care nu comunic pe mess. Nu mi se pare cinstit să nu se permită ca Delia să fie la Denisa :l


Ultima editare efectuata de catre Akaete in Sam 19 Mar 2011 - 6:36, editata de 1 ori
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Inque~
master of words
master of words
Inque~

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 3186
Varsta : 30
Localizare : Shiba's world
Joburi/Distractii : Writing, drawing
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:35

Eu mai vreau sa corectez In love with the angels, daca e de acord si Lilou.

Nu, Violeta, faptul ca nu ni se permite e doar o scuza, motivul nu are legatura cu asta, zic eu.
Sus In jos
http://www.thewizardsrebellion.forumgratuit.ro
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:37

In love with the angels e luat de Silvia deja, Delia.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Inque~
master of words
master of words
Inque~

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 3186
Varsta : 30
Localizare : Shiba's world
Joburi/Distractii : Writing, drawing
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:49

^ Scuze, n-am vazut.

Ca user care e in egala masura cu adminul, as vrea sa mi se explice consecintele, de ce nu pot fi betaul lui Yuki si sa mi se explice si de ce altora li se permite. Am dreptul la un motiv plauzibil, eu asa zic. Chiar daca nu sunt si eu moderator sau elite sau ceva.
Sus In jos
http://www.thewizardsrebellion.forumgratuit.ro
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:55

Bia, eu am cerut "Meditatii de imoralitate" de kryptonite.
Si as mai vrea si "Cherry Blossoms are Falling" al lui Meili.
Iar pentru al 3lea n-am vreo preferinta, nu ma deranjeaza sa iau un fic daca autorul doreste. Ma pot descurca.

P.S. Cred ca ar trebui sa pui in dreptul fiecarui fic cine s-a oferit sa se ocupe de el. Pentru ca unii autori n-au trecut pe aici si o sa stea sa caute prin paginile astea, ca sa descopere.
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:12

Eu o sa iau "Imoral" al Alei. Si daca ma mai vrea cineva ca Beta bineinteles ca voi fi de acord, imi voi face timp si ii voi citi ficul, fara nicio problema.

Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:19

@Delia: Ne gandim ca daca Beta-ul si autorul sunt intr-o relatie de prietenie asta ar putea afecta corectura fic-ului. Adica Beta-ul o va lasa mai moale, nu va atentiona autorul asupra greselilor, nu va fi mai aspru si obiectiv. De asta ne temem noi.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:22

Păi şi eu cu Liuda nu suntem tocmai străine, dar nu s-a comentat pe seama asta :-? e ciudat. Şi nu mi se pare tocmai ok.
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:25

Hai bai, deja ma enervez.
In primul rand pe Yuki a mancat-o intr-un loc sa zica de noi, parca altceva nu o intereseaza si vad ca si Delia face aluzii. Voi chiar nu puteti sa vorbiti doar despre sine?
Pe mine nu ma intereseaza daca altcineva imi va verifica ficurile, macar fie si Ioana aceea, pe care nu o sufar. Inghititi si vorbiti doar despre voi.
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:29

Delia, singurul motiv pentru care nu voiam ca tu să fii beta lui Yuki era că sunteţi prea apropiate şi din cauza asta lucrurile tind să nu iasă bine, adică să fii prea moale cu ea(şi aş fi împiedicat în principiu toate perechile de genul ăsta), dar dacă tu garantezi că nu e nicio problemă şi nu amesteci lucrurile, atunci te trec pe tine la Fairy's reflection.

Ioana - ştiu că ai zis de primul fic, dar nu avem confirmări de la autoarele acelor fic-uri. Ar fi bine să le dai PM-uri.
Şi am pus deja în al doilea post al topicului fic-urile ocupate şi specificat în dreptul lor de către cine, plus le-am tăiat din primul post.

Marina - ok, te trec cu Imoral.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
Miu
word addict
word addict
Miu

feminin Balanta Maimuta
Numarul mesajelor : 2956
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Paintin'
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 10:27

In primul rand, cele care spuneti ca noi care suntem pe aici ca nu intelegem conceptul de Beta...si ne" ambalam" ca e vorba doar de corectarea gramaticii...

Citat :
Apoi Beta mai poate sugera că anumite expresii nu vin bine, că o anumită frază ar suna mai bine într-un anumit fel, că poate ar fi mai bine să folosească mai puţin dialog şi aşa mai departe(orice alt fel de sfat care poate ajuta autorul să îşi îmbunătăţească stilul de a scrie)

Bine, bine. Am inteles ca este pentru binele meu ca si scriitor, dar eu una sunt foarte irascibil si nu suport sa comenteze cineva la adresa mea oricat de multe greseli am si mai de ales sa comenteze despre stilul meu...E stilul meu si nu il schimb dupa sfaturile unora care nici macar nu sunt avizati sa faca acest lucru.

Apoi vad ca unele persoane sunt foarte incantate de idee, bun..si din partea mea ar fi okay, dar eu corctez ficul mult inainte sa il postez si pe langa asta, pun pariu ca vati uitat decat putin la inceput si ati vazut ca aveam atunci greseli...Acum corectez de multe ori inainte sa il postez.

Eu vrea sa stiu un lucru: Dupa ce criteriu ati ales ficurile care au nevoie de Beta? Ati citit tot ficul..asa din pura curiozitate.

Citat :
Ar fi corect pentru cei care nu doresc sa li se corecteze ficurile, sa le interziceti sa posteze pana nu va fi totul normal. Asta e atitudine de admin. Poate e prea dur, dar asa se face.

Ce ar fi sa imi dea si un ban daca tot suntem aici. Asta e atitudine de comunist, nu de admin de forum..dar vad ca se adopta. Si poate ca asa se face pe forumurile rusesti...

Citat :
Si cei care se plang ca nimeni nu le citeste ficul, pentru voi e necesar un program de atras atentie, pe langa bete, lol. :D Mai oameni, uneori sunteti ridicoli. O Beta daca se apuca de un fic, sigur il va citi, doar nu va corecta aer.

Cine s-a plans? Asa de curiozitate? Doar s-a specificat. Eu una nu ma plang la nimeni ca nu imi citeste multa lume ficul, nici Dana, nici Ayaka...Doar s-a specificat acest mic detaliu pentru ca nu se vede nevoia de beta la ficurile noastre..Daca tu faci din tantar armasar e problema ta, dar nu ne adresa noua insulte pe nedrept. Parca am fi maimute ca la zoo...zici ca am urlat in gura mare pe aici ca nu avem cititori..Eu nu inteleg ce te bagi tu sa comentezi fiecare lucru care l spunem noi. Poate ar trebui sa fi si tu Beta ca vad ca le ai un ochi foarte bun la astfel de chestii..

Si pe langa asta..nu mi-o luati in nume de rau...Dar eu sunt mandra si daca e sa ma corcteze cineva, din orice punct de vedere sa aibe pregatire nenica cum trebuie si nu ma supar. Dar ca sa ma corecteaza cineva de 14-15 ani pe mine de aproape 19 ani...asta e ridicol.
Uite ..din toate astea cred ca tu Despina ar fi trebuit sa iti dai ficul cuiva sa ti-l corecteze si sa nu vi cu altele sa ne bagi si pe noi...

Si faza cu interzisul ficului ca nu vreau eu sa dau ficul meu la corectat mi se pare aberatie 110%. Faceti asta si eu fortez sfarsitul intentionat.

Si ...daca e sa fie totul corect sa aibe si ceilalti beta un Beta nu sa se faca exceptie la ficurile lor pntru ca asta e discriminare...Si asa din cate am inteles eu ce este un beta...Un Beta ar trebui sa stie gramatica limbi romana la perfectiune..si ma indoiesc ca e vreuna dintre ele care o stiu...In fine...Mi-am spus parerea...pana la urma o sa accept pentru ca nu vrea sa mi se interzica ficul si sa ajunga peste 2 ani sa fie scris de altcineva sau sa faca ciuperci de la atata statut.

Atat am avut de spus. Va posta Dana cu cine am vrea ca Beta daca vom cadea de comun acord la cineva.
Sus In jos
!Mellifluous.
master of words
master of words
!Mellifluous.

feminin Taur Tigru
Numarul mesajelor : 3979
Varsta : 25
Localizare : Printre nori.
Joburi/Distractii : Forum, revista FF, desenatul, proza, poezia.
Stare de spirit : De la extaz la agonie si invers.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 10:28

Ioana, sunt de acord sa fii beta-ul ficului meu^^.
Sus In jos
http://wtf-darling.blogspot.com/
missB.
supreme master of words
supreme master of words
missB.

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 8669
Varsta : 29
Localizare : tumblr
Joburi/Distractii : exo
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 10:35

Total de acord. Si postez, dar nu pe cine vreau.. nu vreau pe nimeni :-??

raman la conceptia mea ca ideea asta e o mare porcarie.
Sus In jos
http://cocainemilk.deviantart.com/
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 10:56

@Momo - când am decis cine are nevoie de Beta şi cine nu, am luat după autor în general. Pe tine nu te-am analizat în detaliu pentru că fic-ul pe care îl scrii singură este la Dropped. Oricum tind să cred că vei deveni Neutră din ceea ce am auzit. Dar Banished îl scrii împreună cu Dana şi din nou, evaluând toată activitatea de autor a Danei de când e pe forum, am zis că e necesar. Poate doar o perioadă scurtă având în vedere că sunteţi două şi în mod normal nu ar trebui să intervină nimic că trece prin două perechi de ochi. Repet: Beta pe care îl veţi avea îmi va spune la un moment dat(poate scurt la cât de mult vă ridicaţi în slăvi că sunteţi corecte) că nu mai e nevoie de intervenţie şi treceţi la stadiul de Neutre ambele.
Plus îmi pare rău să văd aceeaşi idee cu vârsta. Nu crede că dacă eşti mai mare, eşti neapărat mai bună.

@Dana - mi se pare că exagerezi, dar e alegerea ta. Mai aşteptăm câteva zile să se aşeze totul, dar dacă tot nu vrei, ştii consecinţa.


Trec fic-ul lui Meili la Ioana.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
mitsu
word lover
word lover
mitsu

feminin Varsator Maimuta
Numarul mesajelor : 1679
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 10:58

Am si eu o mica nelamurire. Nu in nume de rau dar dupa ce criterii imi corecteaza mie ficul o persoana, daca mi-l corecteaza? De unde am eu siguranta ca scriitor ca persoana respectiva nu vorbeste doar din perspectiva ei si ca mie mi se pare corect asa? Daca acel corector va gresi si va cauta sa se ia de fiecae greseala neimportanta si eu mi-as apara ficul s-ar spunew ca sunt orgolioasa? De unde stiu eu ca persoana respectiva e mai buna decat mine la scris?
Sus In jos
Continut sponsorizat




Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 

Corectorii fic-urilor/Beta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥ SUPORT ♥ :: Regulament-