Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Corectorii fic-urilor/Beta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 16:41

Corectorii fic-urilor/Beta 811670 Pentru autorii de fic-uri, vă rog aveţi răbdare să citiţi tot postul.

De astăzi vom implementa un nou sistem în legătură cu fic-urile.
De la început am tot evoluat şi am avut pretenţia şi dorinţa ca fic-urile postate pe forum să fie cât mai corecte şi cât mai bune.

Ar trebui ca majoritatea să ştie deja de regula conform căreia adminii şi moderatorii pot interveni în corectarea fic-urilor.

Acum o să lărgim şi eficientizăm ideea asta de corectat. Propunerea am primit-o de la Despina şi se aplică pe forumurile ruseşti de fan fiction.

Fiecare fic va avea un corector propriu. Acel corector va purta denumirea de Beta(de la litera grecească).
Beta va primi prin PM next-ul, înainte de a îl posta pe forum, îl va corecta şi îl va trimite înapoi autorului. Beta poate avea dreptul de a posta însuşi next-ul pentru cazuri urgente în care s-a întârziat prea mult postarea.
În acele corecturi întră greşelile de tastare, gramaticale şi de punctuaţie. Apoi Beta mai poate sugera că anumite expresii nu vin bine, că o anumită frază ar suna mai bine într-un anumit fel, că poate ar fi mai bine să folosească mai puţin dialog şi aşa mai departe(orice alt fel de sfat care poate ajuta autorul să îşi îmbunătăţească stilul de a scrie). Acestea din urmă pot fi aplicate de autor sau nu. De preferat este să ascultaţi sfaturile care vi se dau că nimeni nu va zice ceva din răutate, ci doar ca să vă ajute.

Eu împreună cu Silvia am împărţit autorii în 3 categorii şi anume:
1.Beta
2.Neutrii(nu sunt Beta, dar nici nu au nevoie de unul)
3.Cei care au nevoie de Beta

Autorii care devin Beta sunt:
Bia
Silvia
Violeta
Ioana
Clau
Marina
Alex


Neutri sunt momentan doar Ala, Aurelia si Lulu. Pe parcurs şi alţii pot deveni Neutrii sau chiar Beta, dacă dovedesc că au evoluat.

Restul autorilor vor avea nevoie de câte un Beta.

Atenţie: Beta va fi pentru fic, nu pentru autor. Adică nu e obligatoriu ca un autor să aibă acelaşi Beta pentru toate fic-urile sale.

Un Beta(în principiu) poate avea maxim 3 fic-uri în grijă. Vom face excepţie doar dacă rămân fic-uri active neacoperite.

Cuplarea autor-Beta se face de comun acord, nu vrem să vă impunem pe cineva anume care nu vă este simpatic şi să devină neplăcută interacţiunea. Totuşi veţi avea nevoie de aprobarea mea şi a Silviei când se formează o pereche. Vrem să evităm situaţiile în care o prietenie prea strânsă duce la o cuplare ineficientă sau autori care au stiluri de scris foarte diferite. Deci când vă postaţi preferinţa pentru un anumit fic sau o anumită Beta, daţi şi un motiv pentru care credeţi că aţi făcut alegerea potrivită.


Fic-urile ce au nevoie de Beta sunt:

-Horror
Like birds
-Romantic:
More than a heartbeat
Eroare de cod
In Love with Angels
În spatele măştii
-Adventure:
Copiii Razboiului
The Underground Witchworld
Overdrive
Fairy's reflection
-Dramatic:
Imoral
Buze Lipite
Cercuri vicioase
On the road
-Slice of life:
Ironie şi Extaz
Cherry Blossoms are Falling
Meditaţii la imoralitate
Blue Amethyst
The elements
Sinonime şi antonime

Orice fic nou postat pe forum va avea nevoie de Beta(excepţie: fic-urile postate de cei care sunt Beta sau Neutrii). De asemenea înainte să vă mai scoateţi un fic de la Dropped trebuie să îi găsiţi un Beta(excepţie: fic-urile scoase de cei care sunt Beta sau Neutrii).



*va primi momentan în grijă un singur fic.



Aştept ca cele care sunt Beta să îşi exprime dorinţele de alegere, apoi autorii să confirme dacă doresc colaborarea cu acea Beta.
Sper să meargă destul de bine procesul acesta de cuplare.
Specificaţi fic-ul pe care vreţi să îl luaţi în grijă şi doar eventual în paranteză autorul.


Eu menţionez că deja mi-am ales şi am vorbit cu Aliuna, este de acord.
Eu voi avea momentan În spatele măştii şi On the road.
Nu aş vrea să îmi ocup şi al treilea loc pentru că ea plănuieşte să îşi mai scoată un fic de la Dropped, dar îl voi ocupa în cazul în care nu se vor acoperi toate fic-urile active momentan.



Apoi În Love with Angels şi Buze Lipite ar vrea să le ia Silvia. Aici o să aşteptăm răspuns de la Lilou.


Ultima editare efectuata de catre !Amarena in Vin 1 Iul 2011 - 13:18, editata de 16 ori
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 16:44

Autorii Beta: Bia, Silvia, Delia, Cornelia, Adde.
Neutrii: Ala, Karina, Aurelia, Marina, Kitty, Alex, Dya, Adde.



Beta

Bia:
Corectorii fic-urilor/Beta Zje5gn
În spatele măştii
On the road
Cercuri vicioase
Erotism Metalic
Dulce ca o lămâie
Aripi însângerate
Destine paralele
Eliberată pe viaţă
Dantela meningelui
Litere de foc
Buze caramelate
Flowers and Silence



Silvia:
Corectorii fic-urilor/Beta Jt08ll
In Love with Angels
Farewell, Amy!
Overdrive
The elements
Extaz si vin de Bordeaux
Unealta Raului
Carlotta (Mongrel) Valoti
Iubire vicioasa
The Smell Of Hate And Love
More than a heartbeat
Beating as one
Salveaza-ma.
Orice ai fi, tot te voi iubi
RA
Shades of Grey




Delia:
Corectorii fic-urilor/Beta Betaia
Transparent World
Secretul semilunii
I got nothing against God
The Perfect Assassin

Lezat
Clandestin
Drumuri care nu se vor mai intalni niciodata




Ioana:
Corectorii fic-urilor/Beta Bfs1tv
Cenuşă în sala tronului
Vise furate



Cornelia:
Corectorii fic-urilor/Beta 282jivn
Just one short year
Strălucirea eroilor
Nothing with a twist



Gama



Silvia:
În spatele măştii
On the road
Erotism Metalic


Bia:
In Love with Angels
Farewell, Amy!
Strălucirea eroilor


Ultima editare efectuata de catre [black alternative blood] in Mar 23 Iul 2013 - 13:27, editata de 97 ori
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 17:26

Momentan, eu mi-am permis sa-mi aleg "Meditaţii la imoralitate", scris de kryptonite. Am vrut-o in special pe ea, pentru ca stiu cum trebuie lucrat la felul ei de a scrie si dintr-un motiv personal.
Am luat doar unul pentru ca am vrut sa las libertate celorlalti autori. Mare parte dintre ei cunosc deja stilul meu de a corecta si de a critica structura textului si probabil stiu si unde mai au ei de imbunatatit. Altfel spus, cine considera ca are nevoie, in mod special, de ajutorul meu trebuie doar sa-mi spuna.
M-am gandit sa nu le impun eu, iar lor sa le fie rusine sa refuze apoi.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 21:31

Pfiu. Pot să spun că nu-mi surâde deloc ideea, nu? Şi aşa timpul meu liber e egal cu 0, să mai stau şi după cineva ca să-mi corecteze nextul e groaznic :))
Eu aş prefera ca Vio sau Marina să-mi corecteze nexturile, aş fi vrut iniţial doar Marina, din moment ce ne-am putea sincroniza să fim în acelaşi timp pe mess să-i dau nexturile, dar cum am patru ficuri nu pot. Aşa că dacă fetele vor ... ;;) Sau chiar şi Alex:-? Ideea e că trebuie cineva care să fie după opt jumătate pe mess şi până în nouă jumate şi să nu aibă un stil prea depărtat de al meu:))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 22:38

Bia, eu nu prea inteleg faza cu Neutra. Poti sa imi explici mai bine, te rog? Din cate reusesc sa imi dau seama, e bine ca ficul meu nu are nevoie de un corector, dar nu prea inteleg de ce nu pot deveni si eu Beta :))
Sus In jos
missB.
supreme master of words
supreme master of words
missB.

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 8669
Varsta : 29
Localizare : tumblr
Joburi/Distractii : exo
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 23:23

Well... mie nu imi surade ideea, sincer :-?? nu inteleg de ce trebuie Banished corectat. Inteleg ca nu vi se pare voua bine scris, dar e munca mea si a lui momo si nu vrem sa intre altul si sa ne spuna ca "aici suna mai bine daca scriati asa" daca noi asa am vrut sa scriem... Nu inteleg de unde ati venit si ca banish trebuie corectat, da are probleme, dar nici bia nici silvia nu citesc acel fic :-??

eu una nu vreau sa se corecteze si pun pariu ca nici momo nu va vrea :-?? Iar daca e necesar poate ca eu vreau sa corecteze sa zicem vio si momo nu vrea sa corecteze vio si o vrea pe bia, cum facem?

eu raman la parerea mea despre ideea asta Corectorii fic-urilor/Beta 774677

si in plus niciunul din autorii "beta" nu citesc ficul.

Sus In jos
http://cocainemilk.deviantart.com/
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 0:10

@Ala - sunt ok propunerile tale, să vedem ce spun fetele când trec pe aici, din cele pe care le-ai menţionat.

@Sabina - da, fic-ul tău nu are nevoie de corector. Când am împărţit autorii, am luat în calcul felul cum au scris în general la toate fic-urile lor de până atunci şi implicarea pe forum. Personal ştiu că ţie îţi mai scăpau ceva litere, dar foarte rar, plus că eşti cu bacul anul ăsta.

@Dana - nu e deloc vorba că nu ni se pare nouă scris bine, dar pur şi simplu ştiu stilul tău de scris, ai evoluat mult faţă de primul fic, dar nu pot să zic că eşti perfectă, aşa cum de exemplu mi se par Ioana, Marina şi Clau. Şi dacă ai citit bine, partea cu sugestiile că ar fi mai bine aşa şi pe dincolo e opţională. Rolul principal al Betei este de a corecta greşeli de tastare, gramaticale şi de punctuaţie. Nu îmi spune că te consideri perfectă din punctul ăsta de vedere. Şi nu te mai simţi aşa invadată că Beta nu îţi va da fic-ul peste cap, tot munca voastră este. La partea cu dacă Momo vrea pe cineva şi tu pe altcineva, sunt sigură că puteţi discuta şi ajunge la o înţelegere. Ce dacă nicio Beta nu îţi citeşte fic-ul, îl va citi atunci când vă veţi cupla. Va fi un termen de câteva săptămâni pentru chestia asta, mă aşteptam la astfel de situaţii.


p.s.: nu mă aşteptam la atâtea reacţii negative, dar oricum sistemul se va aplica, chiar dacă vă convine sau nu, vă veţi obişnui cu el. Nu îi vedeţi acum rostul, dar poate în timp o să vă schimbaţi părerea.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 0:16

Mie imi place ideea si nu m-as fi simtit ciudat daca ar fi trebuit ca cineva sa imi corecteze ficul. Mi-ar fi placut sa fiu Beta, insa ai dreptate, sunt ocupata cu BAC-ul. Poate dupa examene, voi putea sa fiu :X
Oricum, e o idee super, forumul va fi mai evoluat in felul acesta.
Sus In jos
[black alternative blood]
most active user
most active user
[black alternative blood]

feminin Pesti Dragon
Numarul mesajelor : 20909
Varsta : 36
Localizare : Ploieşti
Joburi/Distractii : forum, muzică, seriale, anime
Stare de spirit : obsessed with asian cuties
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 0:37

Oh, ce bine, finaly o reacţie total pozitivă. După ce vei termina cu BAC-ul, voi lua asta în considerare. O să citesc şi eu şi Silvia ce ai mai scris la Lights Out şi vedem.
Sus In jos
http://poisoned-by-music.blogspot.com/
missB.
supreme master of words
supreme master of words
missB.

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 8669
Varsta : 29
Localizare : tumblr
Joburi/Distractii : exo
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:04

Bia nu am spus niciodata ca sunt perfecta. Va bazati doar pe faptul ca stiti ca eu scriam prost. Poate ca nexturile melw au nevoie de corectari de punctuatie si etc bla bla...dar ale lui momo nu. Ea scrie chiar bine..ma rog 8-|

Si ce se intampla daca nu acceptam persoana care vrea sa corecteze ficul?
Eu i.as da deliei, dar ea intra foarte tarziu pe mess si pe langa asta avem perceptii total diferite cand vine vorba de scris si nu vreau sa.mi stric prietenia cu ea doar dintr.o chestie ca asta pentru ca ne.am certa, iar cu celelalte "beta "nu am nici o treaba. Iar momo nici atat si ju cred ca o sa ii convina prea mult... ma rog.

Daca arfi sa corecteze cineva ficul aceea ar fi yuki :-??

Ma rog faceti cum vreti.
Sus In jos
http://cocainemilk.deviantart.com/
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:13

Ideea e super, mai ales pentru ca e legata de ficuri, de cel mai important lucru de pe forum, daca cineva a uitat deja. In ultimul timp toti vin cu diferite idei de jocuri si chestii de genul, dar e normal sa se imbunatateasca acea sectiune care are nevoie cel mai mult. Sunt sigura ca daca va merge chestia asta cu Beta, in ceva timp toate ficurile vor fi foarte bine scrise si se vor citi cu placere.

Daca Violeta vrea sa fie Beta la ficurile mele, atunci e bine.
Daca nu, mai sunt niste candidati in lista :)

Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:34

cine e silvia? ca eu nu va cunosc decat dupa nick-uri.

nu pot sa zic ca ma deranjeaza ideea, dar ma incurca asta cu trimisul nextului. pentru ca eu nu stau pe forum in fiecare zi si la orice ora si trebuie apoi sa stau cu ochii pe calendar sa ii trimit nextul macar cu o zi inainte si apoi sa astept raspuns. si eu sunt cu fusul orar inainte decat voi si o sa ma incurce tot timpul. nu stiu, mi se pare prea multa bataie de cap. nu se poate ca Beta astia sa corecteze nextul dupa ce s-a postat deja? adika nu prea vad ce inconvenient ar fi in asta.
si apoi la ce corecturi va referiti? gramaticale, e ok. ca in rest, nu o sa ma apuc acum sa schimb toata formula ficului,..mai bine ma las pagubasa. nu sunt asa disperata sa postez ficurile.
plus de asta, unii dintre cititori sesizeaza oricum ei greselile si avertizeaza autorul. poate de fapt si de drept, ar trebui sa intariti metodele de aprobare a ficurilor care se pun pe forum. ca pana la urma de aia cred ca trimitem pm-ul acela cu prima parte, nu? eu stiu ca am mai scris la ficurile mele cu "tz" pentru ca nu am diacritice si uneori le las asa pentru ca mi-e frica ca nu o sa inteleaga cititorul ce am vrut sa zic: fatza (face) si nu fata (girl)...

edit: ah, si inca ceva...is this Beta thing forever and ever? adika, cu totii ne-am perfectionat stilul in timp, sau poate am inceput un al doilea, al treilea fic intr-un alt stil, poate am invatat din greselile din trecut si nu mai avem nevoie de corectari...deci intrebarea e de ce orice fic nou are nevoie de un beta, mai ales daca autorul a mai avut ficuri postate si poate, cum spuneam mai sus, s-a perfectionat?





Ultima editare efectuata de catre PrincessLilou in Sam 19 Mar 2011 - 1:44, editata de 1 ori
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:38

^ Eu sunt Silvia.
Next-ul il poti trimite cu cateva zile inainte si totul e okay. Eu am timp sa le corectez, intru zilnic pe forum.
Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:47

Kamalian Ciranoush a scris:
^ Eu sunt Silvia.

sorry :>...de fapt ma gandeam eu cumva la tine :)
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 1:55

Mie îmi place ideea, nu ştiam că aşa se procedează pe forumurile ruseşti de fanfiction.

Eu aş lua deocamdată Fairy's reflection, apoi mai văd ce rămâne. Mă tenta More than a Heartbeat, dar ştiţi că mă înţeleg bine cu Ralu şi nu vreau să fiu ineficientă sau să apară discuţii.
O să vorbesc cu Yuki pe mess, am început de ieri să-i citesc fic-ul... să văd dacă e de acord să fiu Beta.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Kittyuu.
supreme master of words
supreme master of words
Kittyuu.

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 7111
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:07

Mie nu-mi place idea. :l Nu-mi prea place ca cineva să umble prin ficul meu. Și nu înțeleg de ce ar trebui să mi se corecteze ficul. Scriu corect, foarte rar văd greșeli gramaticale la ficul meu. Plus că doar la primele nexturi am avut greșeli de scriere sau am apăsat altă literă în loc de cea corectă, iar acum nu mai sunt atenționată de greșeli. Cât despre virgule, pun cum cred eu că e bine. :-?? Și așa am vreo 2-3 persoane care-mi citesc ficul, de ce să se apuce cineva să-l corecteze? Ar fi degeaba toată munca, plus că sunt atentă când scriu. T.T Mă rog.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:19

Si cred ca unica problema este ca sunt cativa autori care se supraapreciaza, sau care sunt prea mandri sa se lase corectati. De Ayaka nu comentez, caci nici macar nu i-am citit vreun fic, dar vreau sa-i spun Danei.

Dana, nu trebuie sa o iei ca pe un atac.
Nimeni nu iti va impune o Beta cu care nu te vei intelege.
Nu cred ca o persoana care e Beta si nu se intelege cu tine, ar avea mare placere sa iti corecteze nexturile. Acelasi lucru pot sa zic si despre mine. Daca vrei ca acea persoana sa fie Delia sau Yuki, atunci trebuie sa va intelegeti.

Si o Beta nu isi va baga nasul in actiunea ficului in nici un caz. Corecteaza doar niste greseli amarate, care strica toata placerea de a citi ceva curat si frumos.
Tu Dana, ai niste idei super din cate stiu eu, dar faci greseli ca si mine. Pe de o parte mi-e indiferent, dar asta e o problema intr-adevar.

Forumul e un forum de ficuri si trebuie sa fie perfect, mai ales ca ne-am axat pe jocuri in ultimul timp. N-am inspiratie sa scriu mai mult.

Ce tine de ficurile mele, daca Violeta nu mai vrea, sper ca Clau vrea sa-mi ia un fic.
Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:27

Silvia, ti-am trimis deja nexturile mele...dar totusi as vrea sa mi se raspunda la intrebare (i)
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:30

Dream High a scris:
Ce tine de ficurile mele, daca Violeta nu mai vrea, sper ca Clau vrea sa-mi ia un fic.

Nu am luat încă de la tine pentru că am impresia că o să ia Vio :)) Am văzut că scriai mai sus că ai vrea să se ocupe ea :-? dacă îţi rămâne un fic pe care nu ţi-l ia, ţi-l iau eu ;;)
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:34

Esti o dulce, Clau. Sa vedem ce zice Violeta.
ps: Si intra pe mess sa-mi spui ce s-a intamplat totusi.
Sus In jos
Kittyuu.
supreme master of words
supreme master of words
Kittyuu.

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 7111
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:37

Despina, eu nu mă supraapreciez. :)) Îmi controlez greșelile, îmi citesc nexturile de 5 ori și corectez dacă e vreo greșeală.
Sus In jos
missB.
supreme master of words
supreme master of words
missB.

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 8669
Varsta : 29
Localizare : tumblr
Joburi/Distractii : exo
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:38

eu sunt de acord cu ayaka... la banished, de exemplu sunt corectate toate cele peste 50 de capitole de 2 ori si il corectam si inainte sa il punem, plus de asta vorba lui ayaka.. dupa ce ca sunt 2-3 care citesc nu vad necesitatea... si ganditi-va, ayaka e singura noi suntem 2 care corectam nextul, deci il vedem din 2 perspective :-??

corectati ficurile cu cititori multi
Sus In jos
http://cocainemilk.deviantart.com/
Kittyuu.
supreme master of words
supreme master of words
Kittyuu.

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 7111
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:45

Cineva care mă înțelege. :)) Și ficul meu a fost făcut la început cu una, dar cum am întrerupt legătura am lucrat singură la el și am corectat absolut toate nexturile, le-am luat de la început și nu am sesizat nicio greșeală. :l
Și sunt de acord cu ultima fază ^.
Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:46

Dream High a scris:
Si cred ca unica problema este ca sunt cativa autori care se supraapreciaza, sau care sunt prea mandri sa se lase corectati.

nu cred ca e vorba foarte mult de supraapreciere, dar oricine e mandru de munca lui. mai ales daca a mai postat ficul pe alte forumuri si nu au existat comentarii de genul corectarilor sau chiar si sa fi fost pe forumul asta dar nu s-a luat nimeni tare de ei ca ar avea greseli. eu cred ca e normal sa fie si reactii negative la regula asta, cand dintr-o data cineva le impune ca "cutarica" dintr-o lista sa le corecteze ficul. si daca e vorba de greselile de punctuatie, atunci oricine le poate face, chiar si din neatentie. pana si cei beta poate mai fac greseli din astea nevinovate fara sa isi dea seama. de aia spun, daca e vorba de greseli gramaticale majore, pai atunci autorului respectiv nu ar fi trebuit sa i se dea acordul sa posteze ficul.

nu vreau sa fiu rautacioasa, dar motivul pentru care pe forumurile rusesti se pune o astfel de regula e pentru ca nu toata lumea vorbeste corect romaneste, daca pentru ei limba romana e cum e pentru noi limba engleza...o invatam in scoala, poate o folosim pe alocuri, dar nu e limba materna ca sa vina de la sine..desi sunt si persoane care nu folosesc corect limba materna, dar atunci nu inteleg de ce li s-ar da acord de postat de ficuri.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:57

Citat :
nu vreau sa fiu rautacioasa, dar motivul pentru care pe forumurile rusesti se pune o astfel de regula e pentru ca nu toata lumea vorbeste corect romaneste

Din câte ştiu/cred, am impresia că pe forumurile ruseşti se scrie în ruseşte, deci e cam acelaşi lucru cu forumurile româneşti şi româna :)) Dunno, nu prea văd mulţi ruşi vorbind româneşte, nu în ficuri cel puţin. :-?
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 2:59

Ce au rusii cu asta mai??? =)) ^^Rusii nu vorbesc limba romana.

Eu i-am spus Biei doar ce se intampla pe forumurile si siteurile rusesti cu ficuri.
Dar nu numai acolo, cautati in google oameni buni, daca nu intelegeti.

A beta reader (or betareader, or beta) is a person who reads a work of fiction with a critical eye, with the aim of improving grammar, spelling, characterization, and general style of a story prior to its release to the general public.

Nu-i nimic rau in asta.

Bia, explica-le inca o data, vad ca unii n-au inteles nici o branza. Ma seaca deja toate nemultumirile astea.

Voi in loc sa tindeti spre a deveni neutri, va aratati mofturile. Ar fi corect pentru cei care nu doresc sa li se corecteze ficurile, sa le interziceti sa posteze pana nu va fi totul normal. Asta e atitudine de admin. Poate e prea dur, dar asa se face.
Sus In jos
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:19

Dream High a scris:
A beta reader (or betareader, or beta) is a person who reads a work of fiction with a critical eye, with the aim of improving grammar, spelling, characterization, and general style of a story prior to its release to the general public.

pai este, daca e sa o luam asa. ca nici unul din lista de beta nu pot fi considerati neaparat cei mai buni in calitate de critic de arta. asa de gramatica, nu e vorba.

Citat :

Bia, explica-le inca o data, vad ca unii n-au inteles nici o branza. Ma seaca deja toate nemultumirile astea.

eu nu iteleg ce te ambalezi atata. pana la urma toata lumea are dreptul la o parere oricare ar fi aia. ca pana la urma un forum e facut de utilizatori prin participarea lor la ce se intampla. nu ar exista forum doar cu admini. si apoi daca pe admine nu le interesa parerea celor de pe forum impuneau regula fara sa dea dreptul la replica. eu nu inteleg de ce te aprinzi mai mult ca ele. poate pentru ca lumii nu le place ideea adusa de tine? trebuia sa te gandesti dinainte ca nu toata lumea o sa accepte cu bratele deschise. nu vezi ca aici exista discutii si nemultumiri si cand e vorba doar de un baner sau de background? de parca ne-a afecta asta viata intr-atat de mult.

Citat :
Voi in loc sa tindeti spre a deveni neutri, va aratati mofturile. Ar fi corect pentru cei care nu doresc sa li se corecteze ficurile, sa le interziceti sa posteze pana nu va fi totul normal. Asta e atitudine de admin. Poate e prea dur, dar asa se face.

poate asa face presendintele tarii. ti se pare ca e un site guvernamental? nu, e un forum de fun. lumea intra pe forum din dorinta de a se destinde, de a se distra. aici nu e puscarie. si chiar daca trebuie sa existe reguli si chiar daca trebuie sa existe oameni cu nemultumiri asta nu inseamna ca de acum trebuie sa dam cu bata - sa fim duri ca sa ma exprim cu cuvintele tale.

si nu conteaza ca rusii nu vorbesc romana. ma rog, eu stiam ca ca fetele care sunt din RMoldova vorbesc si rusa si romaneste si ma gandeam ca exista si forumuri in romaneste acolo. eu la asta ma referam, dar pana la urma nu conteaza ce limba vorbesc. eu pentru niste corecturi de punctuatie nu vad rostul regulii (desi ma conformez cum am zis mai sus); daca e sa fie corectura de gramatica..atunci poate autorului nu ar trebui sa i se dea acord la fic din start.
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:28

Eu am impresia ca unii nu ati inteles. Corectorii nu se vor baga sa va analizeze si schimbe continutul ficului/nexturilor, ci pur si simplu vor corecta greselile gramaticale sau de paginatie cum ar veni - gen puncte, virgule puse aiurea, spatii puse aiurea - dar aici trebuie sa se consulte in permanenta cu autorul/autorii pentru ca unele lucruri sunt puse intentionat ca si cum ar fi gresite. Continutul ficurilor va ramane intact. Cel putin asa mi-a ramas mie in minte din ce-am citit postul Biei.
Ideea mi se pare foarte buna pentru ca sunt multe cu greseli gramaticale. Acum evident ca nu vor fi corectate toate decat ca masura de aplicare a "noului regulament". Dupa aceea cand se va vedea ca autorii (unii) nu au nevoie de corectura se poate sari peste, right? Si se apeleaza la corector cand eventual autorul e prea obosit ca sa-si mai verifice textul si chestii de genul asta.
Nu mi se pare okay sa bagati pe gat regula asta nimanui, ci doar sa atrageti atenia acelora care scriu cu greseli si asa ii si scutiti de penibilitatea de a le fi corectate cam toate frazele cand sunt postate nexturile pe forum si le vede toata lumea.
Sus In jos
Kittyuu.
supreme master of words
supreme master of words
Kittyuu.

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 7111
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:31

^ Eu n-am zis nimic de schimbarea conținutului, doar de greșeli. Și eu tot nu înțeleg de ce a ajuns acolo, când nimeni din Betaiști nu-mi citesc ficul și nu știu dacă am greșeli. Asta e toată nelămurirea mea.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:34

PrincessLilou, daca m-as conduce dupa ideile tale, e clar ca nu a trebuit sa se dea acord la nici un fic postat pe forum. In primul rand tu nu intelegi ideea de Beta si cam nu stiu cine se ambaleaza dintre noi doua. E ideea mea, dar eu n-am propus-o pentru forum, eu doar ii povesteam Biei ce se intampla in alte parti si ei i-a placut ideea si a dorit sa o aplice. Crezi ca pe mine ma doare undeva de ficul tau sau de al altcuiva? E treaba voastra pana la urma.
Si m-as certa cu tine in continuare, dar e o situatie foarte grea si mai am nevoie de un singur warn ca sa zbor de pe forum, ceea ce nu vrea sa se intample pana cand.
Daca mai ai ceva de spus, mie personal, o poti face prin pm. Topicul acesta nu a fost creat pentru a ne certa.

Si cei care se plang ca nimeni nu le citeste ficul, pentru voi e necesar un program de atras atentie, pe langa bete, lol. :D Mai oameni, uneori sunteti ridicoli. O Beta daca se apuca de un fic, sigur il va citi, doar nu va corecta aer.

Si totusi Violeta a avut dreptate cand a zis atunci ca vor aparea astfel de discutii. Pe mine nu ma mai intereseaza ce fac ceilalti, o sa-mi caut de ficurile mele.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:53

Mi-e lene, mi-e atât de leeeeene să citesc totul ce s-a postaaaat, atât de lene că nici nu o voi face.
În câteva cuvinte: Beta nu intenţionează să vi se bage în suflet sau să schimbe ficul după gustul propriu. Ea vă ajută, scumpii mamei, ca ficul să fie cât mai bun din punct de vedere tehnic. Aka, cum s-a zis, punctuaţia şi greşelile, şi, uneori, stilul. Adică logic, dacă întâlnesc undeva "Noapte. Afară merg furnicile în rând şi soldaţii la cinema", mă consult cu autorul şi îi zic părerea mea despre chestiile legate şi de stil. Însă beta n-are de gând să vi se "bage" în fic. However.

Liuda, a mea eşti. Eu până când am la mine:
Copiii Războiului
Blue Amethyst


mai am Tendinţe Interzise 2 la Dropped şi obişnuiam să corectez More Than a Heartbeat, BUT Rallu nu mi-a mai zis demult nimic de el so I'm not sure. A, şi dacă e nevoie, pot să iau mai mult de trei ficuri, îmi place să corectez.
Şi Ala, pot să iau de la tine Sinonime şi Antonime dacă vrei că ai zis ceva de mine în primele posturi : D
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:56

Dream High a scris:
PrincessLilou, daca m-as conduce dupa ideile tale, e clar ca nu a trebuit sa se dea acord la nici un fic postat pe forum. In primul rand tu nu intelegi ideea de Beta si cam nu stiu cine se ambaleaza dintre noi doua. E ideea mea, dar eu n-am propus-o pentru forum, eu doar ii povesteam Biei ce se intampla in alte parti si ei i-a placut ideea si a dorit sa o aplice. Crezi ca pe mine ma doare undeva de ficul tau sau de al altcuiva? E treaba voastra pana la urma.

da, ma rog. eu nu ma certam. mi-am spus doar parerea. nu m-am luat de tine sau ceva. am raspuns la cei ai postat. poate nu inteleg ideea de beta, desi am raspuns la ce ai postat tu:
Citat :
...person who reads a work of fiction with a critical eye, with the aim of improving grammar, spelling, characterization, and general style of a story

poate eu sunt o idealista, dar uite de ex eu am fost nevoita sa incep de trei ori cate un fic nou de citit pentru ca cele pe care le citeam inainte tot au ajuns la dropped si am dat si peste ficuri care nu erau scrise tocmai bine si totusi exista acolo. ma refer la stil; sunt scrise ca o compunere de clasa a patra. nu dau exemple, nu vreau sa jignesc aici pe nimeni. eu mai degraba m-as axa pe asta decat pe virgule si greseli de tastare.

Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:56

Violeta, atunci m-ai linistit, sunt a ta :D
Faza cu noaptea si furnicile care merg la cinema =))) m-ai rupt aici.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 3:57

Sigur, dacă vrei poţi lua tu Sinonime şi antonime, din moment ce ştiu că îl citeai :-?
Şi o să vorbesc cu Marina pentru celelalte, nu cred că Lecsa va avea ceva împotriva ei ;))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:04

pai eu asta incerc sa spun. ca daca ar exista un fic cu ceva de genul furnicilor, nu ar trebui sa primeasca acord oricum.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:05

Violeta nu te incarca asa, nu vei reusi. Vezi ce faci. :|
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:06

Citat :
@Dana - nu e deloc vorba că nu ni se pare nouă scris bine, dar pur şi simplu ştiu stilul tău de scris, ai evoluat mult faţă de primul fic, dar nu pot să zic că eşti perfectă, aşa cum de exemplu mi se par Ioana, Marina şi Clau.
Perfect? Unde scrie ca trebuie sa fie perfect? :|
Citat :
Forumul e un forum de ficuri si trebuie sa fie perfect, mai ales ca ne-am axat pe jocuri in ultimul timp.
Scuza-ma, Despina, dar aici nu sunt de acord cu tine. Daca e un forum de ficuri NU inseamna ca trebuie sa fie perfect orice fic postat. Nu toti au talentul lui X,Y sau Z. Toti facem greseli. Or fi Ioana, Marina si Clau mai bune (ca tot le-a dat Bia exemplu), dar nu inseamna ca sunt 100%. Daca stau sa duc un fic "perfect" (cum ii ziceti voi sau pretindeti ca vreti sa fie) la un profesor de limba si literatura romana sunt sigur ca imi gaseste mai multe greseli decat as fi banuit eu.
Nu sunt de acord cu ideea asta. Inteleg ca aveti autoritate (Bia si Silvia), dar trebuia sa discutati cu autorii (mai mult,pentru ca ei au ficurile aici) inainte de-a trece la practica. Poate X vrea, dar lui Y nu-i place si nu e de acord, pentru ca prefera sa i-l corecteze altcineva (din afara forumului, de exemplu) decat sa i-l corecteze unul de pe forum care-i de aceeasi varsta sau mai mic (sau mai mare). NU suntem profesori de romana si NICI critici literari. Apoi, e problema mea ce fac cu ficul meu. Daca vreau sa fie cu greseli, il las asa. Daca vreau sa aibe dialog mai putin si naratiune mai multa, iarasi e problema mea. Nu am nevoie de sugestia unui Beta (cum l-ai numit), pentru ca oricum primesc pareri bune si critici/sugestii de la cititori. Daca exista un Beta pentru fiecare fic, atunci care mai e rostul unui cititor?
Citat :
A beta reader (or betareader, or beta) is a person who reads a work of fiction with a critical eye, with the aim of improving grammar, spelling, characterization, and general style of a story prior to its release to the general public.
Beta reader-ul ala, Despina, trebuie sa aibe cursuri de specialitate. Sa fie un profesor, un critic literar sau un filolog (mai bine zis), NU un elev sau student, indiferent de anul in care este si indiferent de notele bune pe care le are la romana sau de cate diplome a luat de la olimpiade. Nu se compara ce inveti in scoala generala/liceu cu facultatea, unde inveti pe specialitatea pe care ti-o alegi. Apoi, nu cred ca suntem atat de prosti incat sa nu ne corectam nexturile. Eu pot sa ma duc oricand doresc la profa mea de romana si sa ma ajute, pentru ca i-am dat unul din ficurile pe care le-am postat (dar care e la Finished acum) si astept sa-mi spuna ce-am de corectat si care-i situatia ficului respectiv. Nu am nevoie de cineva din lista, fara suparare. Nu am nimic cu fetele care au fost alese ca Beta, cu unele din ele ma inteleg super bine, dar nu sunt de acord sa-mi corecteze mie ficul.
Citat :
Voi in loc sa tindeti spre a deveni neutri, va aratati mofturile. Ar fi corect pentru cei care nu doresc sa li se corecteze ficurile, sa le interziceti sa posteze pana nu va fi totul normal. Asta e atitudine de admin. Poate e prea dur, dar asa se face.
Poftim? Sa imi interzica sa pun next? Unde ai vazut tu asa ceva? Hai ca-i ridicol.. Daca e cineva de aici filolog si stie cum trebuie limba si literatura romana incat sa-si permita sa critice un fic (care nu e literatura pura), atunci mai discutam.
Imi pare rau, nu am nimic cu nimeni, nu vreau sa ma cert cu nimeni si eu stiu ce alt motiv v-ar mai trece prin cap, dar nu sunt de acord si ca atare, o rog frumos pe Bia sa-mi stearga ficul de pe lista. E problema mea ce fac in topicul ala atata timp cat respect regulile. Nu am 10 cititori si nici nu am pretentia asta, pentru ca eu ma multumesc si cu unul sau doi care stiu ca sunt sinceri si citesc ceva, pentru ca le place si nu din obligatie.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:07

Nu sunt deacord. Fiecare are momentele sale de slăbiciune şi prostie; cred că nu e criminal dacă într-o poveste bună se întâlnesc două-trei expresii stupide. Pentru asta, de fapt, şi există redactorii, ca să le elimină şi să lese doar ceea ce e bun : D

edit: reuşesc :-?.. dacă îmi pun câte unul într-o zi şi fac un sistem, reuşesc :)) im a workaholic, you know.

edit2: eu cred că nu e atât de obligatoriu să li se bage pe gât dacă nu vor, ca de exemplu Yuki care, desigur, s-a revoltat(nu mi-o lua în nume de rău). Are dreptate, nu suntem profesori şi nici doctorat nu avem. Dacă unii nu vor, de ce să fie impuşi?


Ultima editare efectuata de catre Akaete in Sam 19 Mar 2011 - 4:10, editata de 1 ori
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Andrra
supreme master of words
supreme master of words
Andrra

feminin Leu Mistret
Numarul mesajelor : 6160
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:07

mie nu prea îmi place ideea, dar mă rooog. dintre beta aș prefera-o pe clau, desigur, dacă vrea și ea că știu că îmi citea fic-ul :-?? cu alex sunt prietenă și ca să nu existe discuții.
ce mă interesează este cum ajungem Neutri, adică...hmmm... cum ajungeți să constatați că nu mai avem nevoie de corector.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:11

^ OK, atunci rămâne aşa, iau Ironie şi Extaz :]
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:11

^Despina, chiar ma bucur de schimbarea ta de atitudine :)

Si, in legatura cu regula asta mi se pare foarte buna si sunt convinsa ca o sa dea rezultate! <3

Ahm, am vazut ca unii o vor pe Yuki ca Beta, dar din cate am observat ea nu e pe lista ca fiind autor Beta :-?
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:14

Yuki, inteleg ca iti place sa scrii romane, dar mai bine te-ai stradui la ficurile tale, decat sa scrii vorbe in vant asa, mai ales ca putin ma intereseaza. Am citit asa din respect, sa nu te ignor.
Sunt sigura ca daca erai in lista cu bete, nu era sa scrii chestiile astea. De fapt acum inteleg care e problema voastra, va simtiti calcate pe coada :)) omg.
Du-te la profesoara de romana si spune-i ca vrei sa fie Beta ta, pe mine ce ma intereseaza? Am spus ca nu ma mai intereseaza, nu va mai adresati mie in posturile voastre, ma seaca ceea ce imi ziceti.

Si de unde am luat eu cuvantul "seaca"? Nu il foloseam inainte. Mda.

Ce tine de idee, chiar daca vor fi multi cu o atitudine negativa fata de ea si o vor anula, eu stiu ca Violeta va ramane beta mea, da iubire? :D

Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:19

Akaete a scris:
şi, uneori, stilul. Adică logic, dacă întâlnesc undeva "Noapte. Afară merg furnicile în rând şi soldaţii la cinema", mă consult cu autorul şi îi zic părerea mea despre chestiile legate şi de stil. Însă beta n-are de gând să vi se "bage" în fic. However.
Scuza-ma, dar asta inseamna sa te bagi in continut. Si cred ca asta este aiurea.
Nu ii spui cum ar suna mai bine, asta ii spui dupa ce posteaza ficul pe forum. Si nu ca si corector, ci orice persoana poate sa spuna asta. Altfel de ce s-ar mai posta pana la umra pe forum? Ca persoanele doar sa isi spuna parerea despre personaje si actiune? Nu. Eu nu as accepta asa ceva si sunt convinsa ca nici altii.
Una e sa corectezi greseli si alta sa iti bagi nasul in continut.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:20

^A spus ca ii zice parerea despre chestia aia, dar nu ca i-o corecteaza indata, draga. Simti diferenta?
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:22

Noi am avut până acum betime "ilegală" :)) acum va fi oficială, yey.

A da, Denisa. Autorii profesionali au ca corectori filologi şi profesori. Tu singură ai zis că aici nu e literatură pură. Suntem pe aceleaşi poziţii.

edit: eu nu "îmi bag nasul". Eu doar îi zic că e aiurea folosit, nu corectez nimic fără acordul autorului când e vorba de chestiile astea. Să-ţi "bagi nasul" în conţinut înseamnă să zici că Ionică nu trebuia să se căsătorească cu Maricica, ceea ce e treaba cititorului. Beta, repet, atrage atenţia doar la tehnică.
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:24

Da' cine a zis ca eu vreau sa fiu corector de ficuri, lol?
Eu nu doresc si nici nu intentionez sa-i cer Biei asta xD nu sunt asa "perfecta" ca altii. Imi pare rau, n-am talentul asta..
Am dat un exemplu, Despina.


Ultima editare efectuata de catre !Cherry in Sam 19 Mar 2011 - 4:34, editata de 1 ori
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:29

Am inteles, Despina. Ideea este urmatoarea, din punctul meu de vedere cel putin.
Daca ar avea toti autorii aceeasi tehnica, aceeasi perfectiune in a scrie si formula, s-ar duce naibii toata chestia. Tocmai ca unele lucruri suna mai fain aiurea, pentru ca poate autorului asa ii place ca se exprime. Se poate spune parerea despre formulari aiurea in topicul cu ficul, la fiecare next in parte, pentru ca acolo nu mai e vorba de corectura ci de parerea cititorilor. Corectura se face in PM, pentru ca textul sa aiba o forma nu finala insa prezentabila. Pentru ca nu ai de unde sa stii daca de exemplu autorul vrea sa isi publice fic-ul intr-o colectie de alte fic-uri si atunci evident va mai lua o data totul la dichisit si ii va forma finala, chiar finala. Atata tot.

Si inca ceva, eu sunt de acord cu tine Despina la urmatoarea faza: da, s-a cam concentrat toata activitatea pe jocuri in ultima vreme si nu s-a mai pus accentul pe fic-uri decat in forma de concursuri, cine mai castiga, cine mai avanseaza in lista sa mai puna un fic s.a.m.d. dar de raspuns la fic-uri n-am mai vazut oameni. Eu citesc cateva, dar nu apuc deloc sa raspund, sa dau un sfat sau ceva de genul caci nu gasesc timp si concentrare deloc. (asta apropo si de ce spunea ayaka cum ca x, y, z nu ii citesc ei fic-ul).
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:30

Mai vad o data cuvantul "ambalez" si mor.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:35

Gata, am editat Corectorii fic-urilor/Beta 16384
Acum nu muri, te rog.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Corectorii fic-urilor/Beta Logofi10

Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 4:36

Nu mai mor, mersi mult de tot chiar. Lol.
Hai ca facem offtopic.

Sus In jos
Continut sponsorizat




Corectorii fic-urilor/Beta Empty
MesajSubiect: Re: Corectorii fic-urilor/Beta   Corectorii fic-urilor/Beta Icon_minitime

Sus In jos
 

Corectorii fic-urilor/Beta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 17Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥ SUPORT ♥ :: Regulament-