Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Lecturi obligatorii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator



Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 29 Dec 2011 - 6:50

Mda, luam nota 2 daca ne prinde ca nu am citit(era sa iau un 2 in clasa a 9-a ca nu citisem Moromotii, si vrand-nevrand a trebuit s-o citesc :)) )..evident, mai sar peste cateva pagini, peste unele descrieri sau chestii mai neimportante..pentru ca ma plictisesc enorm, nu sunt deloc interesante si in cele mai multe dintre ele actiunea are loc in mediul rural. 8-| Cred ca singura care mi-a placut cu adevarat a fost La tiganci a lui Eliade..in rest praf toate. Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 986417
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 15 Mai 2012 - 5:33

Sa mai dam putin praful de pe acest topic si vin sa va intreb: este vreun roman sau vreo opera studiata la scoala/liceu care v-a placut?
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 5 Aug 2012 - 8:29

Eu vara asta am încercat să citesc din lista de lecturi suplimentare, chiar dacă la anul profa de română nu va mai fii şi nu ne va mai verifica.
Nu-mi place însă să citesc cărţi româneşti. -.-"
Sunt super plictisitoare.
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 5 Aug 2012 - 10:10

^ nu toate carţile româneşti sunt plictisitoare.
din contră, unele chiar merită citite. spre exemplu, mie mi-a plăcut teribil de mult "Ciuleandra" - L. Rebreanu. "La ţigănci" - M. Eliade iar e faină. şi "Enigma Otiliei" - G. Călinescu a fost frumuşică.
Sus In jos
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 5 Aug 2012 - 10:44

La tiganci e o nuvela fantastica parca, repet, parca :)) cert e ca pe mine una nu m-a atras, mi s-a parut plictisitoare si pe alocuri hmmm, strange.
Enigma Otiliei am citit-o si a mers cat decat. Inceputul, descrierea aia a strazii, a caselor, cu nu mai stiu ce tehnica ( imi sta pe limba :)) ), ma facea sa ma plictisesc, dar actiunea a fost destul de draguta si pe alocuri ma captiva.

Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 5 Aug 2012 - 10:53

^ într-adevăr, "La ţigănci" este o nuvelă fantastică. şi deşi pe mine nu mă atrag astea fantastice, aceea mi-a plăcut.

a, şi să nu uit de "Iona" - M. Sorescu. vai, cât mi-a plăcut ;x.
Sus In jos
Massacred.

Massacred.

feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 19 Aug 2012 - 2:43

Eu nu am primit nimic de citit pentru vacanţă, aşa că m-am bucurat citind în voie ce am vrut <3
Totuşi, consider că ar fi trebuit să-mi dea, având în vedere că am trecut a 8-a.
Sus In jos
Cleito
faithful writer
faithful writer
Cleito

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 612
Varsta : 27
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 6:45

Păi din ce ne-a dat profa pentru clasa a10-a aveam deja tot citit, în afară de Ion. Am terminat de citit cartea la începutul vacanţei, apoi m-am bucurat de cărţile mele în linişte. Pot să stau chill până în clasa a11-a.
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 2 Iun 2013 - 11:50

In primul rand, consider ca trebuie sa citesti literatura romana, apoi pe cea universala.
Si cam 70% din ce am avut de citit pentru scoala mi-a placut!
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 14 Noi 2013 - 9:59

^ Total de acord!
Prin intermediul lecturilor obligatorii am dat de nişte autori excepţionali, atât prozatori cât şi poeţi. I-am descoperit şi redescoperit pe Cărtărescu, Sorescu, Stănescu, a început să-mi placă până şi Eminescu. Dintre scrierile epice, mi-a plăcut foarte mult "Ultima noapte de dragoste...", pe care o citisem înainte de a o studia într-a 10a. Acum, într-a 11a, îmi place foarte mult lista de lecturi, abia aştept să le parcurg pe toate.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Methera
faithful writer
faithful writer


feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 614
Varsta : 25
Localizare : Dâmboviţa
Joburi/Distractii : -
Stare de spirit : :)
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 14 Noi 2013 - 10:32

Hmm, dintre lecturile pentru şcoală n-am citit decât câteva până acum. Mara însă mi-a părut foarte absurdă. Ok, e frumoasă, are descriere pe tot parcursul cărţii şi se detaliază, iar la sfârşit, buf, îl omoară Bandi pe Hubăr, începe să râdă şi intră Persida în cameră. Sfârşit. Atât? :/ Am rămas şocată când am văzut că s-a terminat. Din punctul meu de vedere, este un final clişeic ce mi-a rămas în gât. Putea autorul să detalieze mai mult. Sper că n-a jignit pe nimeni părerea mea şi, repet, e fix opinia mea.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeSam 23 Noi 2013 - 5:53

Numai eu primesc lecturi aiurea de la şcoală? Personal sunt doar câteva cărţi care mi-au plăcut cât de cât din ce am primti la şcoală, şi unii fac nişte cărţi super, adică pff, eu fac Creanga de aur, adică n-am auzit pe nimeni care să fi studiat romanul ;)) Anul ăsta fac Balta albă. Nici nu ştiam că există cartea :))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeLun 25 Noi 2013 - 5:53

"Balta-Albă" e o povestire pe care o facem şi noi. O să facem şi "Creanga de aur" mai încolo, astea intră în materia obligatorie şi dacă nu mă înşel sunt şi în materia pentru Bac. Mie mi-a plăcut "Balta-Albă" probabil pentru că aparţine paşoptismului, iar mie perioada aia mi se pare foarte interesantă. Tot de la Alecsandri studiem şi ciclul Chiriţelor, şi urmează să facem studii de caz pe "Balta-Albă" şi "Chiriţa în provincie". Luni deja am teza la română, bine că dăm doar până la iluminism, căci e puţin de învăţat şi oricum ştiu materia pentru că am fost la olimpiadă.
Eu una abia aştept să trecem la post-modernism. Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 431481 Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 431481
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Logofi10

Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitimeSam 30 Noi 2013 - 11:17

Creanag de aur nu intră la Bac, cel puţin nu la mate-info şi nici Balta Albă nu sunt sigură că intră la noi la Bac, ni s-a redus destul de mult materia pentru Bac.
Eu am miercuri teza şi tot până la Iluminism am şi azi am terminat sintezele şi am sesizat că n-am mai mult de 8 pagini de recapitulat, yepy yeeey.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat




Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 

Lecturi obligatorii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-