Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Lecturi obligatorii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 9:54

Ma gandeam ca aici sa vorbim despre cartile pe care profesoarele de romana ni le baga pe gat si daca nu le citim ne ameninta ca ne da note mici.

Pentru clasa a 9a noi avem de citit: Mara, Morometii si altele. M-am cam speriat cand profesoara ne-a zis ca ne da nota 2 daca n-am citit vreun roman.

Voi cititi cartile pe care va sunt impuse la scoala? Daca n-o cititi luati noe mici?
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 9:58

Eu am citit fiecare carte pe care am studiat-o, inafara de Ion. Pur si simplu, nu am suportat-o pe profa si asta a fost felul meu de razbunare :)) Nu mi-a dat nota mica, m-a pus doar sa citesc doua capitole si sa fac un rezumat.

Insa o sa il citesc anul asta, plus Morometii. Am nevoie la bac si nu ma risc.

Daca nu citesc cartile, iau note mici, bineinteles :))profa noastra e foarte de treaba, dar a spus ca daca nu citim, luam doi. Vrea foarte mult ca noi sa luam note marila BAC si pentru asta trebuie sa citim.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 10:10

Pai noi daca nu le citim si nu le facem povestire(vrea povestire nu rezumat deci tre sa avem macar 10 pagini la un roman daca nu mai mult) luam 2 :)
Anu asta am de citit Mara, Omul invizibil, Ivanhoe, Baltagu si cam atat :) in rest am nuvele si poezii. Oricum noua ne zice cand sa le citim si ne da o perioada ca sa facem si povestirea, apoi ne verifica daca nu ai ei 2 daca ai pe jumate 5 si daca e completa 10 sau 9 depinde de greselile de ortografie pe care le ai sau alte chestii marunte.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 10:50

Si eu am avut probleme cu cititul. Nu mi-a placut deloc sa citesc carti, nici in generala, dar nici in liceu. Si mereu profele de romana au avut problema asta cu mine, pentru ca mnooh, dar culmea e ca am reusit de cele mai multe ori sa scap Lecturi obligatorii.  16384 si cand ma prindeau ca nu am citit (ca-si dau seama, evident) ma taxau usor :)))
De abia din a12a am inceput sa citesc, dar nu orice, ci doar ce-mi placea, pnm. Si acum caut carti care sa-mi faca placere sa le citesc si nu sa citesc din obligatie. Asa sunt eu, desi e cam aiurea, ca-n viata mai trebuie sa faci/accepti si ce nu-ti place. Mnooh...
Ma foloseam de rezumatele de pe net sau de prin carti si o scoteam la capat aproape de fiecare data. Aveam o profa in liceu care ne cerea mai multe detalii si atunci cand ne prindea, ne taxa cu minusuri in catalogul ei personal si daca acumulai un nr. de minusuri se observa la nota in catalog.
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:09

din fericire iubesc cititul, deci, nu-i o problema pt mine. intr-adevar, cartile cerute la scoala sunt cam plictisitoare, dar unele merita. de exemplu, "Ciuleandra" sau "La tiganci" mi-au placut foarte tare.
si nu, nu primim note mici daca n-am citit o carte.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:15

ah da, ai dreptate. adica, sunt de acord cu tine.
si eu am citit in liceu cateva carti care mi-au placut f. mult: enigma otiliei, la tiganci, nunta in cer, baltagul din a8a si inca cateva.
dar eu le-am citit dupa ce-a trecut profa la alta lectura Lecturi obligatorii.  16384
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:18

Nu e vorba ca nu-mi place sa citesc, dar parca o carte scade in ochii mei atunci cand o vad pe lista de lecturi obligatorii :)) . Stiu ca suna ciudat, dar cam asa e la mine. Imi place mai mult sa citesc altceva, decat sa le citesc pe cele pentru scoala.

In vacanta de vara mi-am spus ca ma voi pune si le voi citi pe toate inca de la inceputul vacantei, dar m-am apucat de ele abia in august. Am citit Ion, Maitreyi, Ciocoii vechi si noi si Adam si Eva. Acestea au fost prioritare, caci avem tema la ele (rezumate, jurnale de lectura). Astazi am citit Harap-Alb (ma cam seaca faptul ca anul asta facem basmul) si pe lista aceea mai am poezii pe care le voi citi cand am chef :)) .

Profa nu ne ameninta ca ne da note mici daca nu le citim, doar ca se foloseste de rezumate si ce mai facem noi pentru a ne da puncte in plus la teste sau chiar note in catalog, deci cam avem nevoie de ele.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:25

eu am adormit la Ion :|
desi a fost putin interesant, dar mi s-a parut prea lunga si automat a devenit plictisitoare. nici Morometii nu mi-a placut 8-| si cat mi-a luat sa termin cartile :))
am citit Maitreyi cred ca de vreo 3 ori :X mi-a placut f. mult.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:44

Oare sunt singura careia i-a placut Ion? :))
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 11:47

nu cred :))
mai erau colegi carora le-au placut ion. poate e cineva si dp forum caruia sa-i placa ion.
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 21:57

Mie intotdeauna mi-a placut sa citesc carti care sa-mi foloseasca mai tarziu la scoala/liceu. Asa am citit eu Baltagul in clasa a7a, pentru ca mi-a trebuit in a8a, iar in a8a am citit Ion si Mara :)) Si mi-am permis sa citesc ce imi place mie in anul scolar.

Anul trecut am citit si Maitreyi care nu m-a impresionat cine stie ce. Pentru a10a am de citit Enigma Otiliei [care am citit-o in vacanta], Ion [care am citit-o in a8a] =)), Morometii [de care am de gand sa ma apuc], Ultima noapte de dragoste [la care ma chinui de ceva vreme pentru ca e plictisitoare mai ales la descrierile cu razboiul]. Ma refer la romane, acum :D
Povestea lui Harap-Alb am citit-o marti inainte sa plec la scoala si de "La tiganci" o sa ma apuc cand o sa-mi trebuiasca pentru ca nu e lunga. Mai am si 2 povestiri din "Hanu Ancutei" de care o sa ma apuc cand o sa zica profa.

In a9a stiu ca a trebuit sa facem rezumat la Mara pe care ne-a pus note. Dar in rest daca nu am citit vreo carte nu ne punea note mici sau minusuri in caiet. :-?
Acum mi-a schimbat profa si nu stiu cum o sa fie cu ea la capitloul "carti" :-??
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 22 Sept 2010 - 23:11

Silvia si mie mi-a placut Ion :))

eu am citit asa:
- Ion
- Baltagul
-Mara
- Donna Alba
- Alexandru Lapuseanul
- Povestea lui Harap-Alb ( de ce avem basmul in programa:((?)
- La tiganci
- Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi ( ma rog este foarte dar foarte plictisitoare)
- multe nuvele
- Morometii ( chiar mi-a placut. Al doilea volum insa parca e cam tras de par. Cum Ilie Moromete ramane singur cu Niculae ajunge activist si trebuie sa stranga fonciirea, cum Ilie Moromete este singur si parasit =)) mai putin de una din fetele lui care i-a ramas alaturi. O cam lungeste)
anul asta am multe poezii, il am pe bacovia care e cam sinistru da imi place:))

anu trecut profa dorea sa puna note mici, da n-a pus
acum nu stiu ce o sa fie anu asta. am profa noua si momentan n-a zis nimic.
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 23 Sept 2010 - 3:31

Vai morometii:| Ne-a pus sa citim in a 4a si dupa ce-am citit o parte am zis ca nu mai pun mana pe cartea aia tot restul vietii mele. Nu mi-a placut de nicio culoare!
Si Silvia sunt deacord cu tine, parca daca sunt date de la scoala cartile sunt oribile si n-ai chef sa le citesti. Eu anu trecut am vrut sa citesc omu invizibil, adr n-am mai apucat nu mai stiu exact de ce, si anu asta cand am vazut cartea pe fisa am zis "bleah! nu vreau sa o citesc!"
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
stracciatella.
best signature
best signature
stracciatella.

feminin Rac Mistret
Numarul mesajelor : 3774
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 23 Sept 2010 - 10:40

Ely, cred ca voi sunteti mai speciali. Noi, pentru semestrul asta trebuie sa citim doar Amintiri din copilarie si cateva piese de Caragiale. Apoi pe semestru doi e doar Mara. Din punct de vedere al lecturii pentru clasa a 9-a, mi se pare foarte putin.

In rest, mai sunt celalte romane care trebuiesc citite pentru anii urmatori, care se mai dau si la bac, cum zicea Sabi. Mai e vreme oricum.
Am citit Maitrey care e simpatica, dar nu foarte, si ma chinui cu volumul al doilea din Morometii care e groaznic. Primul incepuse sa-mi placa spre final era chiar dragut, dar al doilea, cum zice si Yana, e lalait rau de tot.

In orice caz, nu ma omor dupa lectura suplimentara sau lecturi obligatorii ( cum le-ai zis tu). De ce? Pentru ca sunt obligatorii si nu mai e nicio placere de a le citit.

Ala, inteleg de ce nu ti-a placut Morometii. Sa pui pe cineva sa citeasca asa ceva in clasa a 4a iti marcheaza copilaria, zau!
Sus In jos
https://www.facebook.com/RazzelRa
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 26 Sept 2010 - 4:21

Ce putin ai tu de citit, Lecsa. Mi se pare chiar foarte putin, mai ales ca esti la filo.
Eu m-am apucat azi de Morometii. Sincer sa fiu chiar imi place cartea. Ma asteptam sa fie plictisiitoare, dar m-am inselat. Sper sa nu imi schimb parere pe parcurs :)
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 26 Sept 2010 - 8:05

Morometii este foarte draguta. Cel putin primul volum. Mi-a placut in inceputul primului volum cand familia statea la masa si Moromete statea pe pragul casei in timp ce restul stateau inghesuiti.
Sora lui Moromete, Guica parca:)) era foarte fenomenala. Mi-a placut sa studiez primul volum dar al doilea deja strica povestea.
si eu am de citit Maitrey, asa stiu cam despre ce este vorba dar tot trebuie citita.
asa e si la mine. cand vad romane pe lista de lectura parca imi piere cheful de citit.
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 26 Sept 2010 - 21:40

Si mie mi-a placut partea aia, Yana :D
Eu mai am de citit doar 2 povestiri din Hanu' Ancutei si La tiganci. Dupa facem poezii si dupa O scrisoare pierduta. Romanele le-am citit :D
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 0:08

pe mine nu ma incanta Hanu' Ancutei. Nicio povestire. Am facut anul trecut Negustor Lipscan si nu am inteles nimic. a trebuit sa o recitesc:-?

o scrisoare prieduta am facut-o in clasa a VIII-a. nu o mai citesc. tot ce mi-a placut in ea a fost Cetateanul turmentat =))
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 4:54

Hanu` Ancutei mi-a placut si mei:-?
Dar Morometii, vai si acuma mai am cosmatruri :))
Am de citit Omul invizibil pt luna viitoare, ma mir cum de ne-a dat o luna ca sa o citim si sa-i facem poezia, ma asteptam sa ne-o dea pt vineri. Probabil asta o as fie singura lectura care o sa o citesc cu placere, restul sunt niste chestii care nu ma prea incanta:-s
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 9:57

eu trebuie sa ma apuc de Ciocoii vechi si noi ( sper ca e scris bine:)) ) da nu ma incanta titlul
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:00

Eu am avut-o de citit in a9a si nu am citit-o ca nu ne-a batut profa la cap cu ea :))
Azi am aflat ca Morometii o sa-i fac in semestrul al doilea, deci am timp sa-i citesc :)
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:07

Ehm... anii trecuţi cam la fiecare vacanţă ne dădea profa de citit şi de rezumat.. Aşa că a fost Baltagul, la alegere de Eliade, Chiriţa, Moara cu Noroc(astea din câte ţin minte erau în 8-9), într-un an a fost Harry Potter :)).. Caragiale, mult Alecsandri, multe poezii şi nuvele.
Anul ăsta avem universala aşa că merge Homer cu Odiseea şi Eliada, Shakespeare, Mahabharata, Cântarea Cântărilor, Prometeu, vreo listă de 20 de cărţi, poezii, nuvele...
Până într-a noua lectura era foarte obligatorie, pentru că cei ce nu au făcut rezumatul iau automat doi. Mă trezeam cu două zile înainte de sfârşotul vacanţei şi copiam rezumatul de pe net sau cerşeam de la cei mai mari. De citit de bună-voie şi făcut rezumatul la fel de bună-voie am citit doar Singur în faţa dragostei... mi-a plăcut. În rest - cum s-a primi.
Anul acesta profa nu e strictă ca cea de anul trecut, şi clasa nu învaţă. Aşa că nu e mare tragedie dacă nu citesc, însă voi citi dacă găsesc la biblioteca şcolii :-?
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:09

Deci voua va da cartile in functie de ce faceti? Noua pana acum ne-a dat nsite chestii total paralele cu materia :))
Adica Omu invizibil nu prea are legatura cu ce fac eu anul asta:-?
Noi facem Baltagul cred ca semestrul acesta, si nu prea ma incanta ideea sa-l citesc, nu-mi place deloc titlul, chiar daca cartea e scurta rau.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:13

Depinde. Putem trece tema la cartea dată, însă asta poate fi doar ca literatură adăugătoare. Cel puţin anul trecut a fost în paralel, la liceu profa e idioată şi ne dă chestii pe care apoi ne va învăţa cum le vede EA. Însă tare mă îndoiesc să trecem toate cele 30 şi ceva de opere într-un an cu universala o singură dată pe săptămână.

Baltagul e...uh. Cât mi-am scuipat sufletul cu Baltgul ăsta.. am făcut câteva săptămâni la el, şi na, mereu trebuia să fie la mână. După aia nici nu mă pot uita calumea la denumire...
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:13

Mie profa imi da cartile care o sa-mi foloseasca mai tarziu [la Bac de exmemplu] :-?
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:22

Mie profa habar n-am ce fel de carti imi da. ar trebui sa le selecteze si ea dupa gusturi. Apropo voi in a 9a ati afcut Harry Potter primul volum?
Cei de la noi de la Moisil au facut primul volum din Hp, am ras pana am cazut pe jos cand am auzit ;))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 10:28

Eu il aveam in carte, dar nu l-am facut :)) Oricum citisem toate cartile din serie.
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 27 Sept 2010 - 11:17

Baltagul este foarte dragut , Ala :)
l-am facut in clasa a 8-a si mi-a placut.
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 28 Sept 2010 - 8:32

Ala, profa a zis ca nu facem HP pentru ca nu e obligatoriu. :D
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
.Black Label
supreme master of words
supreme master of words
.Black Label

feminin Capricorn Cocos
Numarul mesajelor : 5024
Varsta : 30
Localizare : spitalul de nebuni unde toti nebunii sunt exaltati
Joburi/Distractii : music, PC, books, drawing & skate
Stare de spirit : egocentrica + narcisista
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 28 Sept 2010 - 8:37

^ Ala, viata chiar ar fi frumoasa daca s-ar studia HP la scoala :x. dar nu putem avea noi luxul asta :))))

ok, in mare parte lecturile obligatorii mi-au placut, da in unele cazuri ca de ex Baltagul [it sucks], Ion [it sucks too cu exceptia finalului :)))], Mara [si asta sucks] si mai sunt inca vreo 2, totul a fost bine si frumos
mi-au placut cartile lui Eliade cel mai mult dintre toate :x
sau se mai intampla ca din lista pe care mi-o da, eu sa am citite majoritate, cum s-a intamplat anul asta si anul trecut
Sus In jos
http://obs-for-passion.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMier 29 Sept 2010 - 13:20

nu toate cartile care sunt de la scoala sunt frumoase.
unele nu le citeam ca erau pe lista dar le-am citit si mi-au placut.
acum, anu asta nu am mult de citit, am multe poezioare 8-|
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:09

Si pe mine ma enerveaza ca am multe poezii. :| Mai bine faceam mai multe romane.
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:10

da. poeziile de anul asta sunt idioate rau:|
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:11

Da. Si plus ca eu nu stiu sa comentez bine :))
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:19

da.
prefer niste romane de 700 de pagini decat o poezie.
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:20

Nici chiar. Alea de 300 de pagini sunt mai acceptabile. Eu am terminat de citit toate romanele pe care mi le-a dat profa. Bine, acum sunt la Morometii :)))
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:35

mi-a luat 2 zile sa citesc morometii
mai mult mi-a luat ultima noapte de ....
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 30 Sept 2010 - 0:36

Eu nu vreau sa ma grabesc, mai ales ca ii fac in sem 2. :) Si eu m-am chinuit cu cartea aia. Prea stupida!
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeVin 1 Oct 2010 - 23:01

Care a citit Enigma Otiliei sa imi dea o parere personala despre ea? Mie mi-e asa de scarba sa o incep... mi se pare o copie ieftina a stilului englez.
Sus In jos
bubblegum
writer
writer
bubblegum

feminin Capricorn Capra
Numarul mesajelor : 311
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 3 Oct 2010 - 2:29

maladresse. a scris:
Oare sunt singura careia i-a placut Ion? :))

Si mie mi-a placut Ion :D
Cred ca a fost singura lectura de clasa pe care am citit-o in toti anii astia :))
Nu stiu cum s-a facut ca pana acum am scapat usor fara sa citesc, dar fiindca am schimbat clasa anul asta trebuie sa ma conformez profei... asadar tre' sa citesc toate lecturile pentru bac. Pe langa altele pentru literatura universala >.<
Sus In jos
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 3 Oct 2010 - 2:49

:Megalomaniac. a scris:
Care a citit Enigma Otiliei sa imi dea o parere personala despre ea? Mie mi-e asa de scarba sa o incep... mi se pare o copie ieftina a stilului englez.

si eu o am de citit si numai cand vad titlul ala deja imi piere cheful.
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeLun 7 Noi 2011 - 0:32

Eu n-am citit Enigma Otiliei si slava domnului ca a trecut momentul in care eram semi-obligata de imprejurari sa o citesc. Nu cred ca a existat vreo carte care sa imi displaca mai mult decat asta....
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 8 Noi 2011 - 11:13

Mie nu mi s-a parut Enigma Otiliei o copie ieftina a stilului englez, in principal pentru ca nu prea are treaba cu literatura engleza, fiind roman balzacian. Ba mai mult, chiar mi-a placut. Mi s-a parut interesanta ca si stil, iar actiunea a fost pe gustul meu.
Nu stiu de ce toata lumea spune ca e naspa.
Sus In jos
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer
Wingless Falcon

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 8 Noi 2011 - 12:58

cu excepția moromețiilor, am citit fiecare carte obligatorie, în mare parte pentru că-s praștie la analiza de text dacă nu citesc ce tre' s-analiezez. cred că cea mai agreabilă a fost pădurea spânzuraților, de rebreanu, asta după ce-am citit ion și-am jurat că nu mai pun mâna pe-un rebreanu. acum amân ultima noapte, pen'că nu mă prea atrage tema războiului.
și-n semestru' doi începem poeziile. mai bine trag un comentariu de 20 de pagini/ carte decât să analizez poezii.
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 8 Noi 2011 - 13:02

Eu nu am citit lecturile obligatorii intotdeauna. Nu am citit Padurea Spanzuratilor pentru ca nu aveam timp in perioada in care o studiam la scoala, si la fel cu Morometii, doar primul volum.
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeMar 8 Noi 2011 - 13:33

Sabi, sa stii ca nici mie nu mi-a placut Enigma deloc 8-|. Mi s-a parut oribila. Am fost obligata de circumstante sa o citesc, dar mi-am urat zilele :)).

Otilia este personajul care m-a enervat cel mai mult, ever. Ma rog, aici se ia in calcul si faptul ca o aseman destul de mult cu o persoana din viata reala:))
Sus In jos
Shivalaiz

Shivalaiz

feminin Taur Cocos
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 31
Localizare : Tokyo
Stare de spirit : &#9734;
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 10 Noi 2011 - 14:13

Sincera sa fiu eu nu citesc nici macar una. Si asta nu pentru ca nu imi place sa le citesc ci pentru ca le gasesc enervante. Sunt putine carti scrise de autori romani care mi-au placut.
Pur si simplu ma enerveaza sa citesc mereu despre cam aceiasi tema generala. Cand chiar am nevoie citesc un scurt rezumat sau mai rasfoiesc cartea citind cate o pagina din cand in cand.
Oricum profesoara mea stie ce parere am despre lecturile ei asa ca nu se prea oboseste cu mine.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeDum 13 Noi 2011 - 12:40

Fiind si ultimul an de liceu ar trebui, cica, sa citesc operele pentru bac si apoi sa invat comentariul. Ei bine, uite ca mie putine din ele imi plac si am de gand sa invat comentariul direct pentru ca n-am chef sa-mi bat capul si sa trag cum am tras cu altele. Din lecturile pentru scoala *referindu-ma la liceu* am citit "Mara", "Alexandru Lapusneanu", "Ion" (desi am zis ca o rup in doua la cat ma enerva), "Morometii" *jumatate din primul volum, apoi am renuntat*, "Moara cu noroc", "Hanul Ancutei". Din ce-am citit si mi-au placut amintesc doar "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si "Enigma Otiliei". Stiu ca mai am de citit, dar nu ma mai chinui. Iar legat de poetii ce-i studiez si ii am pentru bac e bine ca am mai citit asa pentru propria placere, desi de unii nu m-am atins inca. Cam asta e.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
saranichuu
writer
writer
saranichuu

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Lecturi obligatorii.  Logofi10

Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeSam 26 Noi 2011 - 10:34

Mm.. eu am citit tot ce s-a cerut pana acum, in clasa a XI-a. De curand am facut "Alexandru Lapusneanul".. e foarte scurta si am terminat-o repede. Eu am primit note bune pentru citit in ideea ca in clasa mea nu prea se citeste. Cel mai tare ma calca pe nervi faptul ca cei care nu citesc iau tot 10 la fel ca cei care citesc. XD
Sus In jos
Vizitato
Vizitator



Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitimeJoi 29 Dec 2011 - 6:50

Mda, luam nota 2 daca ne prinde ca nu am citit(era sa iau un 2 in clasa a 9-a ca nu citisem Moromotii, si vrand-nevrand a trebuit s-o citesc :)) )..evident, mai sar peste cateva pagini, peste unele descrieri sau chestii mai neimportante..pentru ca ma plictisesc enorm, nu sunt deloc interesante si in cele mai multe dintre ele actiunea are loc in mediul rural. 8-| Cred ca singura care mi-a placut cu adevarat a fost La tiganci a lui Eliade..in rest praf toate. Lecturi obligatorii.  986417
Sus In jos
Continut sponsorizat




Lecturi obligatorii.  Empty
MesajSubiect: Re: Lecturi obligatorii.    Lecturi obligatorii.  Icon_minitime

Sus In jos
 

Lecturi obligatorii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-