Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeMier 26 Noi 2008 - 3:49

Cele 7 carti din seria Harry Potter by J.K.Rowling.
Am citit deja destule carti fantasy, dar tot HP au ramas pe locul 1.
Ce parere aveti despre aceste carti?

Harry Potter F_HarryPotterm_9430bc2 Harry Potter F_harrypotterm_bad620d

Harry Potter F_prisonerazkm_ba62ac4 Harry Potter F_CoverGobletm_40cc0bd

Harry Potter F_HarryPotterm_8c2bf20 Harry Potter F_harrypotterm_4fb29cc

Harry Potter F_harrypotterm_16d37b3

Volumele Harry Potter formează o serie foarte populară în întreaga lume; ele aparţin genului fantastic şi au fost scrise de către autoarea britanică J. K. Rowling. Cărţile tratează o lume a vrăjitorilor, protagonist fiind un tânăr vrăjitor numit Harry Potter, alături de prietenii lui Ron Weasley şi Hermione Granger. Povestea se desfăşoară în cea mai mare parte la Hogwarts, Şcoala de Magie şi Vrăjitorie, o şcoală pentru tinerii vrăjitori şi magicieni. Punctul central al poveştii îl reprezintă conflictul dintre Harry şi întunecatul vrăjitor Cap-de-Mort, care i-a ucis pe părinţii lui Harry în misiunea sa de a cuceri lumea vrăjitoriei.

De la lansarea primului volum, Harry Potter şi piatra filozofală, în 1997, cărţile au câştigat o imensă popularitate şi un succes comercial în întreaga lume. Toate cele şapte volume s-au vândut în peste 325 milioane de exemplare şi fiind traduse în peste 63 de limbi. A şaptea şi ultima carte din seria Harry Potter, Harry Potter şi Talismanele Morţii, a fost lansată pe data de 21 iulie 2007. Editorii au anunţat un record de 12 milioane de exemplare vândute în Statele Unite ale Americii, pentru prima ediţie.

Succesul romanelor sale a făcut-o pe Rowling cea mai bogată scriitoare din istorie. Versiunile în limba engleză ale cărţilor au fost publicate de către Bloomsbury în Regatul Unit, Scholastic Press în Statele Unite, Allen & Unwin în Australia şi Raincoast Books în Canada.

Până acum primele cinci volume au fost ecranizate de către Warner Bros. Cel de-al şaselea film este în producţie urmând a fi lansat pe 21 noiembrie 2008.
Sus In jos
purpple_dizzy
faithful writer
faithful writer


feminin Balanta Maimuta
Numarul mesajelor : 748
Varsta : 31
Localizare : All Around You
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 25 Dec 2008 - 13:46

Sincer? Harry Potter a fost prima mea carte citita. Si o iubesc. Nu neaparat pentru ca e reusita, dar mai ales pentru personaje si pentru lumea ireala care a creat-o, o lume care cand citeam cartea, aveam impresia ca si eu fac parte din ea.
Sus In jos
Black Rose
faithful writer
faithful writer
Black Rose

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 29
Localizare : Intr`un loc unde poti sa fii singur cand vrei
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 1:43

Ma credeti ca eu imi tapam parul si imi toceam lectiile de dinainte ca sa seman cu Hermione? Harry Potter 16384 . Da, si eu eram foarte absorbita de admosfera cartilor alea... de Hogwards, de vrajitorie, de tot. Ma intorceam de fiecare deta cu ura la relitatea asta atat de simpla si de seaca... fara nimic interesant si camtivant...

Si la mine a fost prima carte [serie de carti] care mi-a placut. Defapt, aceste carti m-au facut sa-mi placa sa citesc. Pana la ele ma plictiseam la pagina 10 :)).
Sus In jos
http://h2o-x.wikiforum.ro/index.htm
Tapioca
faithful writer
faithful writer
Tapioca

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 594
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 2:46

A fost prima care care am citit-o.Deci toti prin a treia [cand eram eu a treia] vai hp e bestiala,superba cartea nush ce.Pana cand am zis ce doamne iarta-ma o avea cartea asta asa de special:-)).
Si am fost cu tata la cumparaturi si mi-am luat-o am citit o singura pagina si nu m-a atras.Pana cand intr-o zi ai mei mi-au spus ca nu am mai deschis cartea aia deloc..si am inceput sa citesc fara sa ma mai opresc:D.
Ultima carte este bestiala...dar cel mai mult mi-a placut Harry Potter si ordinul Pheonix.....iar ca film mi-a placut HP si prizonierul din Azkaban....si cred ca si Ordinul Pheonix:D
Oricum bravo lui J. K. Rowiling pentru serii,din 7 carti a devenit o miliardara cunoscuta.Multi si-ar dori succesul ei.
Despina am o intrebare:
Unde au fost lansate cartile [ma refer la 1 si 5] cu copertiile alea?ca eu le am altfel:-?
Si la celelalte au mai fost si in alte tari lansate asa sau decat la noi?ca din cate stiu copertile cartilor in engl sunt total diferite de astea traduse in romana:-??
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 2:54

Nu am vazut topicul pana acum:|
Povestea mea seamana cu a lui bix, pe in clasaa a3a toti colegii erau in limba dupa cartile astea si am cumparat o carte si nu am citit si intro zi am fost la o colega si cand am gasit cartea am ctitit o pagina, si mi`a placut mulx:s
si asta sa intamplat anul trecut, adica pe vremea asta de abia am sesizat si eu cat de super sunt cartile :lol:
si leam citit in mai putin de doua saptamani, si cel maimult mia placut harry poyyer si talismanele mortii si harry potter and the half blood prince, sunt super
ca filme iubesc harry potter si pocalul de foc fiind a3a carte in topul preferintelor, la filmul ala am plans
de abia astept harry potter and the half blood prince:x nu mai am rabdare:x
Sus In jos
ImmortalWings

ImmortalWings

feminin Capricorn Sarpe
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 34
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 3:27

ma intrebam eu cine a facut topicu? Harry Potter 885235

clar! si mie imi place HP! am citit-o de foarte mult timp, dar tot preferata mea a ramas! nici nu pot sa spun care volum mi-a placut cel mai mult. In orice caz, a fost cartea copilariei mele si nu o voi uita repede. M-am apucat sa scriu pana si un fic despre Snape :lol: love him! Rares spune ca ar trebui sa-l incriu si aici dar nu stiu daca sunt prea multi fani ai lui sau persoane care au citit Harry Potter.

si eu abia astept sa apara filmul. sunt curioasa ce au facut cu el fiindca Severus are un rol destul de important si sper ca nu au dat-o in bara!
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 3:50

Copertile le-am luat la intamplare, de pe net.
Maddie, sigur ca ar trebui sa pui ficul. Dar iti spun deodata ca aici nu se accepta capitole mari. Ei zic ca capitolele mele sunt prea mari, dar sa le vada pe ale tale!!!! Loooool!
Si eu is fana Snape, Bris ... poate se mai gasesc. :D
Sus In jos
ImmortalWings

ImmortalWings

feminin Capricorn Sarpe
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 34
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 4:27

oooo atunci nu are rost! lol! nu ma apuc sa-mi ciopartesc ficu! nu-l mai termin never!
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 4:30

;)) te inteleg ... dar pe ei nu ii pot intelege ... cum naiba sa nu vrei capitole mari?!
Bine, hai sa terminam cu off'ul.
Harry Potter the best!
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 5:47

Pai despina, vrei capitole mari, dar in special pentru moderatori e greu pentru ca noi avem de citit in general mult mai mult decat voi
si nu spune nimeni sa nu fie capitole mari, ok, dar nu toate pune intrun next, credema ca e obositor si iti pierzi multi din cititori , puteti face capitole mari dar sa le puneti pe bucati :lol: :| nu a spus nimeni ca nu ne plac capitolele mari, ne plac dar nu puse o data:|

pai filmul cred ca va fi super, si mie imi placea snape dar dupa harry potter and the half blood prince nu imi mai place, pt ca la omorat pe dumbledore si ...
personajul meu favorit a fost cedric, but :-< acum e harry :-<
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 6:02

Mie mi-a placut Snape, chiar si dupa ce l-a omorat pe Dumbledore, si inainte de asta si dupa ce am citit cartea 7, in general. Se vede ca tu nu ai citit cartea 7 :D
Citesteo, sa vezi cum iar iti va placea Snape. Dumbledore e un bou si nu mai zic nimic.
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 8:13

Despina, tu poti sa nu mai judeci oamenii?
Am citit cartea acum un an prima data si am terminato de recitit a3a oara zilele astea, nu imi prea place spane si imi pare totusi rau ca la omorat voldemort in halul ala, dar e bine ca harry a vazut din amintirile lui:)
Si cartea a7a e super, mi`a placut mult modul in care sa terminat dar imi pare rau ca au murit lupin, snape, fred... sfarsitul a fost glorios, mai ales ca harry sa prefacut mort :X
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 26 Dec 2008 - 13:59

Ooh, nu cred ca voi mai gasi niste carti ca astea :x .
Nu ma refer la modul in care sunt scrise, ci la faptul ca au fost singurele carti care m-au captivat, m-au inchis in lumea lor, m-au facut sa-mi doresc sa fiu un personaj din carte, sa rad, sa plang, sa ma enervez, sa-mi doresc sa intru in carte si sa schimb soarta personajelor 8->
Cand ai mei mi-au luat de Craciun, acum cativa ani, Harry Potter si Pocalul de foc aproape ca am inceput sa topai prin casa de fericire. Pur si simplu ador cartile astea.
Dintre carti, cel mai mult mi-a placut Pocalul de foc, iar dintre filme, Prizonierul din Azkaban.
Iar dintre personaje, sunt indecisa :))
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 3:05

^ Si mie cel mai mult imi placed Prizonierul din Azkaban.
*Heretic.Philosophy* ai zis ca nu iti mai place Snape, ca in cartea 6 l-a omorat pe Dumbly. Dar daca ai citit totusi si cartea 7, ar trebui sa stii ca Snape nu e vinovat in moartea lui Dumbly.
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 4:23

Stiu ca nu e vinovat dar nu imi place el ca persoana ca la torturat pe harry in toti anii de scoala, chiar daca asta era pentru binele lui
la asta mam referit:P
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 4:36

Ehh, fiecare cu parerile lui. Dar dupa cate a suferit Snape, el nu merita ura.
Sus In jos
ImmortalWings

ImmortalWings

feminin Capricorn Sarpe
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 34
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 10:47

cartea-i prezentata din punctul de vedere al lui Harry, deci e normal k Snape sa fie pus intr-o lumina proasta, dar, dak stai sa analizezi doar faptele (ce-i obiectiv) si Harry merita multe dintre pedepsele lui Snape. exemplu: atunci knd ii zice: there`s no need to call me sir, proffessor! brr atunci chiar a intrecut liminta. Eu nu mi-as permite sa vorbesc asa cu un profesor, oricat de mult m-ar supara...
snape e cu siguranta cel mai interesant personaj din carte. nici macar voldemort nu-i la fel d complex. poate d aia imi place atat d mult

si, legat de capitole, as putea sa-l impart pe bucati, dak-i cineva interesat sa citeasca... l-am mai pus p forumul unde am cunoscut-o pe Despina si, in general, cred ca le-a placut
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 10:55

Crezi ca mi-a placut???? E mai nevoi sa iti repet cat de frumos descrii si cat de excelent e fan-ficul tau?????? Maddie, ma superi.
Acum trecem iar la Snape: Harry chiar merita unele pedepse, ai dreptate.
Si SeV e cel mai superb personaj. E foarte interesant si misterios. Doamne, e perfect.
Dar se pare ca Rowling nu il avea la inima, caci l-a omorat in asa hal.
Dupa niste cercetari de pe un forum rus, fanii sustin ca Snape nu e mort. Mai bine sustin si eu ideea.
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 11:11

Poi.. ce pot sa spun despre cartile astea, in afara ca imi plac la nebunie mult mult mult de tot Harry Potter 14096
Sunt complexe, sunt captivante, au ceva ce te cucereste de-a dreptul. Multi care nu le-au citit afirma ca sunt de copii mici, is unii care au vazut filmele [sau ma rog, secvente dintr-un film sau asa cv] afirma ca nu le place, fara ca macar sa se gandeasca la faptul ca in general filmele nu se ridica la nivelul cartilor.

Ma rog. Acum inapoi la carti.
Imi placeau mult gemenii Wasley. Erau asa haiosi, nu te saturai niciodata de ei. Am plans o gramada numai cand George si-a pierdut urechea. Va dati seama ce jale a fost pe mine cand Fred a murit. [sper ca nu i-am incurcat. Dar sunt asa asemanatori, e greu sa-i deosebesti]
Trioul 'dinamic' [Harry, Ron si Hermione] erau de asemenea foarte tari. imi placeau cum inca de micuti rezolvau toate misterele si asa mai departe.... ma rog, daca stau sa povestesc fiecare aventura a lor nu are sens, cine a citit HP stie despre ce as spune si ar fi inutil.

Si ma rog, toate personajele aveau farmecul lor, chiar si cele negative. Ma rog, nu toate, cum ar fi Crabbe si Goyle [le-am scris bn numele?] nu s-au remarcat niciodata prin nimic, decat prin prostia lor nemarginita. Si ma rog, multe personaje care erau puse acolo ca sa umple decorul, dar eu vorbesc despre astia principali. Pozitivi si negativi. Ok, pe Voldemort nu-l am la inima, dar ce-ar fi fost cartea fara el?

Cred ca cel mai tare m-a fascinat Snape. Atata timp l-am urat, era cel mai antipatic personaj pentru mine, ca apoi, in final, sa aflu ca in tot acest timp a fost the good guy o.O Si-a jucat bine rolul pana in ultimul moment. Nu cred ca trebuia sa moara asa, mai ales ucis de Cap-de-Mort, care, ma rog, e drept ca nu-l sustinea pe el, dar astea credeam Voldemort, asa ca practic si-a ucis un om pe care il credea aliat. Intelegeti ce vreau sa zic,nu? Nu am idee cum sa ma exprim :))

--------

Am descoperit cartile astea in vara lui 2005, cand a fost lansarea oficiala a celei de-a 6a carti, si am vazut la tv toata agitatia si forfota, si cata lumea il iubea pe Harry, asa ca a trebuit s-o sun pe mama de la tara unde era sa-mi aduca cartile. :)) Asa ca in vara aia am citit totul pana la volumul 5, iar de atunci, rabdatoare, le-am terminat pe toate :)
Is foarte tari, oricat de ridicola par in ochii altora care imi tot spun sa ma maturizez, Harry Potter raman pentru mine unele dintre cele mai importante carti ever.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 11:12

Irina ai perfecta dreptate. Harry Potter nu e una din cele mai importante carti pentru mine, dar sigur e cea mai importanta! Face parte din viata mea! Uhh ...ma ia valul!
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 11:16

Da, nici eu nu prea imi imaginez cum ar fi fara Harry. Cred ca daca nu era el, as fi stat departe de lumea fantasy pe care azi o iubesc. Adica, am impresia ca aceste carti sunt o cheie pentru micii cititori [pentru ca in majoritatea cazurilor HP incepi sa-l citesti cand esti nici prea mic, nici mare... eu de exemplu aveam 11 ani] spre lumea imaginatiei, a imposibilului, o evadare din viata cotidiana.

Sincer, cred ca daca nu citeam HP acum 4 ani si cv in urma, azi as fi stat departe de orice lectura fantasy Harry Potter 32894
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 12:14

Exact asta era sa se intample cu mine, chiar mai rau. Nu era sa incep sa scriu nici fanficuri si nici sa citesc. Doamne ce plictisitor era sa fie!
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 12:26

Iti dai seama!
Am fi ajuns si noi sa radem de cei care adora fanficurile (chit ca habar n-am sa scriu, dar ador sa citesc), carora le plac cartile, care adora lumea fantasy, o lume mult superioara noua, dar pe care am descoperit-o (se pare ca si tu si eu Harry Potter 32894 ) prin intermediul lui Harry.

Am colegi care n-au citit niciodata nimic care n-au nimic mai bun de facut atunci cand ajung in fata mea decat sa ma faca fraiera pt ca citesc 'tampenii'. Thx a lot people! Mai bine fraiera, tocilara sau soarece de biblioteca decat ca ei Harry Potter 384146

Mersi Harry ca nu m-ai lasat sa ajung ca ei Harry Potter 384146
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 12:59

oh...se pare k sunt singura de pe aici careia nu i-a placut hp :|

ma rog...nu m-a atras niciodata si nu o face nici acum ;))

prin cls a 5a am avut o prietena care era pus si simplu obsedata de el...si i-am cerut si eu o carte...nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor:|

nu imi place Hp...si nu mi-au placut nici filmele...de fapt doar primul a fost dragutz :D

niciodata nu m-au atras chestiile fantastice...

cand eram mica [si acum e la fel] ma plictiseam foarte repede...sunt foarte multe cartzi din care am citit doar cateva pagini....:) la Hp nu pot sa zic k a fost plictiseala....insa nu mi-a placut pur si simplu ;))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 13:19

eu nu am incercat sa citesc si nu prea cred ca m`ar atragea.
nici filmele nu mi`au placut intr`un mod extraordinar :)
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 13:54

thx god! credeam k sunt singura :D:D:D

eu am incarcat din curiozitate ca in jurul meu se vb destul de mult de hp...am citit vreo 10 pg in cautarea a cv ce mi-ar putea placea...dar nee...si eram in cls a 5a...acum cred k nu as avea rabdare sa citesc nici 2 pg:))
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 13:55

Acum la fiecare depinde de gusturi.
Nici eu nu stiu cat m-ar atrage daca acum as fi inceput sa citesc. Dar citind de la 11 ani, m-am atasat de Harry Harry Potter 32894

Si repet, e cartea care mi-a deschis ochii, deci poate de-aia o iubesc atat de mult.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeSam 27 Dec 2008 - 14:43

Nu trebuie doar sa citesti cartile si sa vezi filmele, dar trebuie sa le intelegi in mod special. Eu nu pot sa va explic ce simt. In orice caz, universul Harry Potter e bestial.
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeMier 31 Dec 2008 - 8:16

^ ai dreptate :x
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeMier 31 Dec 2008 - 8:28

Da despina, trebuie sa le intelegi, aseara m`am uitat la hp4 pentru a5a oara si am intrebato pe mama daca vrea sa se uite cu mine si mi`a zis ca prefera sa doarma pentru ca nu intelege filmele, oricum, e un univers fara margini, iubesc cartile astea:x
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeMier 31 Dec 2008 - 9:50

^^come on...nu sunt asa bleaga sa nu intzleg...trebuie doar sa vreau...banuiesc k oricine poate s aintre in acest "univers" daca citeste cartea cu pasiune si ii place...eu nu fac parte din aceasta categorie de oameni :D

si sunt de acord cu mama ta;))...prefer sa dorm decat sa ma uit la hp ;))....nu ma atrage deloc :-j
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeMier 31 Dec 2008 - 9:56

Pai dute si dormi, dar noi o sa intram in aceasta lume magica ;)
Sus In jos
Ghimpe'n'coasta <3 Ally
master of words
master of words
Ghimpe'n'coasta <3 Ally

feminin Pesti Cocos
Numarul mesajelor : 3820
Varsta : 31
Localizare : in my own fairytale world8-&amp;gt;
Joburi/Distractii : handmade products
Stare de spirit : plictisita, aeriana, visatoare. melancolica
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 6:46

hp sucks:))big time:))
serios acu,sunt chestii exagerate si foarte naspa.din punctul meu de vedere.am incercat sa citesc cartile,insa ma plictisesc la culme.Mai bine citesc Plesu,pe care il urasc:-J[nu au legatura,am dat un exemplu de carte care nu imi palce:))]

hp e comercial,sec.ee scris pentru bani,iar asta face cartile sa nu aiba farmec.
Sus In jos
BanShee
legendary writer
legendary writer
BanShee

feminin Capricorn Maimuta
Numarul mesajelor : 17159
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Reading :]
Stare de spirit : In the mood for something BIG.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 7:15

yeah....and u'll better grow up!:))

nush dc eu privesc Hp ca o carte pt copii:|

oricum..nu cred k peste catziva ani vei mai avea atata pasiune pt "lumea magik" :)
Sus In jos
Tapioca
faithful writer
faithful writer
Tapioca

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 594
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 7:17

Pentru mine au avut farmec.Dar nush depinde la om la om....pana la urma tie poate sa-ti placa scufita rosie si mie nu:-)).E ca si la copii.Oricum nu mi se pare sec si nu ma plictiseste...adevarul e ca m-a plictisit in 7 la sf dar nimic mai mult.O serie de carti perfecta pentru copii si adulti care se cred inca copii.....oricum am trecut de faza hp...acum sunt la altele.si cred ca varsta si gandirea isi spun cuvantul...in materie de carti,bineinteles.
Ally cand citesti o carte nu trebuie sa fii matur..si urasc maturitatea....ador copilaria si magia de a fi naiv.numai lua lucrurile asa fiecare om percepe cartile cum vrea.Un adult poate spune ca nu sunt de copii,dat fiind faptul ca din 5 cartile deja incep putin sa iasa din tiparul filmelor pentru copii...si am inteles ca va fi interzis sub 14 sau 15 ani.
Si atunci cand citesc o carte prefer sa ma rupa de realitate,caci realitatea uneori e cruda..in schimb cartea nu.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 9:14

~DoR*De*Mare~<3Ally a scris:
hp sucks:))big time:))
serios acu,sunt chestii exagerate si foarte naspa.din punctul meu de vedere.am incercat sa citesc cartile,insa ma plictisesc la culme.Mai bine citesc Plesu,pe care il urasc:-J[nu au legatura,am dat un exemplu de carte care nu imi palce:))]

hp e comercial,sec.ee scris pentru bani,iar asta face cartile sa nu aiba farmec.

Ce stii tu? Ai dovezi ca e scris pentru bani? Fii serioasa, daca nu iti place cartea, nu iti place ... asta e ... dar nimeni nu iti da dreptul sa acuzi scriitoarea. ;)
Sus In jos
Antique Kaleidoscope
faithful writer
faithful writer
Antique Kaleidoscope

masculin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 640
Varsta : 33
Localizare : Mercur
Joburi/Distractii : poezia, psihologia, astrologia, fotografia, anime, manga
Stare de spirit : neconventionala
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 9:26

ImPeRfEcTi[o.O]n<3Madu a scris:
^^come on...nu sunt asa bleaga sa nu intzleg...trebuie doar sa vreau...banuiesc k oricine poate s aintre in acest "univers" daca citeste cartea cu pasiune si ii place...eu nu fac parte din aceasta categorie de oameni :D

si sunt de acord cu mama ta;))...prefer sa dorm decat sa ma uit la hp ;))....nu ma atrage deloc :-j

Adevarul e ca povestea in sine pare simpla, dar nu este. Cartile sunt prezentate intr-un mod oarecum usor iar exprimarea e simpla, dar natura povestii in sine nu e.
Plus ca ceea ce multi nu stiu e ca Harry Potter se bazeaza pe alchimie, la fel ca si Lord of The Rings, Matrix si Alice in Wonderland. Practic, volumele au fost construite intr-un mod extrem de meticulos si au urmat niste reguli foarte precise.
Stiu ca par simple la prima vedere, dar dincolo de suprafata, stau la baza niste principii si metafore mai profunde.

Siteul asta poate explica mai bine legatura dintre HP si alchimie:

http://harrypotterforseekers.com/
Sus In jos
Ghimpe'n'coasta <3 Ally
master of words
master of words
Ghimpe'n'coasta <3 Ally

feminin Pesti Cocos
Numarul mesajelor : 3820
Varsta : 31
Localizare : in my own fairytale world8-&amp;gt;
Joburi/Distractii : handmade products
Stare de spirit : plictisita, aeriana, visatoare. melancolica
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 13:06

[quote="Despina
Ce stii tu? Ai dovezi ca e scris pentru bani? Fii serioasa, daca nu iti place cartea, nu iti place ... asta e ... dar nimeni nu iti da dreptul sa acuzi scriitoarea. ;)[/quote]


Ce stiu eu?Stiu ce imi place si ce nu.Imi stiu parerea mea.In care nu este inclusa si parerea ta.Probleme?Nu imi place pentru ca MIE mi se pare comerciala.Daca nu ar fi fost,nu ar mai fi scris inca vreo 2 volume[parca] la cererea fanilor.Asta inseamna comercial,sweetie:).

Nu toti au aceleasi gusturi legate de literatura.Iar mie mi se par niste tampenii de carti.Pentru ca asa mi se par mie punct
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeJoi 1 Ian 2009 - 13:17

Eh fetele fiecare cu gusturile ei. Madu inteleg c vrei sa zici. Insa toti nu stiu cui sa dau dreptate. Poate chiar a scris-o pt bani, insa mie imi place.
E adevarat ca e pt copii. Descriere= varza, naratiune si dialog cat cuprinde. Totusi e o serie captivanta datorita modului in care autoarea introduce cititorul in lumea magica.
Mie imi plac, chiar daca sunt pt kinderi :D
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 6:58

Pai daca a scris inca doua volume la cererea fanilor nu inseamna neaparat ca e comercial, inseamna ca tine cont de parerile celorlati si de asta a mai scris, nu pentru bani...
Mie imi plac chiar daca sunt de copii cum spun multi, mi se pare totusi destul de greu de inteles, adica trebuie sa te prinda cartile ca sa poti sa le vezi cu adevarat
Recunosc ca pe la 11 ani am urat cartile:)) Mi se pareau aurea dar anul trecut m`am apucat de ele si mi`au placut pana la urma, si acum leas citi cu aceeasi placere :)
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 7:18

~DoR*De*Mare~<3Ally a scris:
Ce stiu eu?Stiu ce imi place si ce nu.Imi stiu parerea mea.In care nu este inclusa si parerea ta.Probleme?Nu imi place pentru ca MIE mi se pare comerciala.Daca nu ar fi fost,nu ar mai fi scris inca vreo 2 volume[parca] la cererea fanilor.Asta inseamna comercial,sweetie:).

Nu toti au aceleasi gusturi legate de literatura.Iar mie mi se par niste tampenii de carti.Pentru ca asa mi se par mie punct

Stii ceva "sweety"? Cum in parerea ta nu este inclusa si parerea mea, asa e si in cazul meu. Si cand vorbesti cu un asa ton cu mine, o dai in bara, caci nu ma impresioneaza deloc. Comercial? Uitete in Dex, sa vezi ce inseamna, caci si cu definitia ai dat-o in bara. A scris doua volume, caci au rugat-o fanii. Tu stii ce inseamna asta? Ca tine cont de parerea fanilor si ca ii pasa de ei. Si oricine scrie carti si le vinde, ia bani de la asta. Tie nu iti place Harry Potter, ai zis intr-un post si iti ajunge, dar nu trebuie sa faci din toata neplacerea ta o cearta (caci deja ai inceput-o cu succes). Si daca pentru tine is tampenii de carti, nu sunt si pentru altii. Stii ce'i aia respect?
Sus In jos
alecsutz

alecsutz

masculin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Localizare : Acasa
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 8:10

Si eu sunt fan Harry Potter... are un story frumos. Stiam de pe la inceput ca vor fi minim sau chiar sapte carti, autoarea a facut cate una pentru fiecare an petrecut de Harry la Hogwarts, ultima nu. Doar daca mierlea Harry se termina mai repede. :)
Am recitit cartile cu mare drag, iar filmele sunt jalnice, sunt mega scurtate si intotdeauna "...nu era asa in carte". :)
Sus In jos
http://www.foot-tv.cn
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 29
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 8:14

Da, dar filmele sunt chiar superbe in comparatie cu altele si nu vreau sa dau exemplu
Dupa mine sunt niste carti superbe si nimeni nu`mi poate schimba parerea
Si eu stiam ca vor fi 7 carti, pentru fiecare an, dar in ultimul se intoarce doar pe final pe la hogwarts
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 8:38

Si stiti ca dupa mine ar fi super misto sa mai scrie Rowling niste carti cu copii lor *ohh*
Sus In jos
alecsutz

alecsutz

masculin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 30
Localizare : Acasa
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 9:45

Sau o alta aventura cu alte personaje. Pe mine m-a castigat prin stilul ei de a scrie.
Sus In jos
http://www.foot-tv.cn
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 9:48

Da, ar fi superb sa mai alcatuiasca o lume noua, gen' Harry Potter. Cred ca ii va reusi de minune, daca incearca. :D
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 10:20

Atunci nu ar mai avea nici un farmec. Ce chestie sa faca inca o serie care sa semene cu HP?
Mai bine ar concepe o alta cu alte idei ....
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 10:48

Pai asta si am zis. Sa alcatuiasca o lume noua, nu Harry Potter. Vezi ca HP a devenit o intreaga Manie pentru o multime de fani. ;))
Sus In jos
Frequently Dazzled ?
word addict
word addict
Frequently Dazzled ?

feminin Scorpion Cocos
Numarul mesajelor : 2031
Varsta : 30
Localizare : Someplace Else
Joburi/Distractii : Being Myself! <3
Stare de spirit : weird! @_@
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 11:04

Mie personal nu mi se pare ca a scris pentru bani. Iar daca a scris la cererea fanilor, inseamna ca-i respecta sii ii apreciaza.

Dar tind sa cred ca avea in plan de la bun inceput aceste 7 carti, adica...
De la bun inceput am stiu ca Hogwarts are 7 ani de scoala. Oare a tras la sorti asa, un numar, sau se gandea ca va scoate 7 volume si fiecare il va asocia cu cu an? Eu asta cred, ca n-a ales din intamplare acei 7 ani pt Hogwarts. De ce sa nu aiba 12, ca o clasa obisnuita de oameni? [Sau ma rog, cum o fi acolo in Anglia]

Daca scria doar 5, de exemplu, n-ar fi fost aiurea? Vedeam ce se intampla in 5 ani si ultimii doi [care sincer sa fiu mi s-au parut cei mai tari] ramaneau in aer. Sau la ce sfarsit sa ne gandim? Ca murea Harry?

Nu vad nimic ilogic in a scrie o serie atat de lunga. Mai ales ca de la prima la ultima a progresat.
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Harry Potter Logofi10

Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitimeVin 2 Ian 2009 - 11:32

Cartile astea chiar sunt foarte bine gandite si fiecare amanunt inseamna ceva. E o poveste destul de prima complicata si poate ca de la inceput se pare ca sunt niste carti pentru copii, nu e chiar asa. In fine, Harry Potter the Best.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Harry Potter Empty
MesajSubiect: Re: Harry Potter   Harry Potter Icon_minitime

Sus In jos
 

Harry Potter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Hogwarts Castle | post-potter RPG
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-