Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 I am legend by Richard Matheson

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Riel`s Demon
passionate writer
passionate writer
Riel`s Demon

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 1403
Varsta : 33
Localizare : Barcelona
Joburi/Distractii : imi place sa scriu, sa citesc si sa desenez
Stare de spirit : killing spree
Logo Funny-Fantasy : I am legend by Richard Matheson Logofi10

I am legend by Richard Matheson Empty
MesajSubiect: I am legend by Richard Matheson   I am legend by Richard Matheson Icon_minitimeLun 12 Mai 2014 - 11:20

I just had to open a topic just for this awsome book!
Vreau sa spun prima data ca filmul nici nu se compara cu cartea, este atat de diferit ca e intr-un alt univers cu totul.
In primul rand niciodata nu am inteles de ce filmul se numeste I am legend. Pana la urma Will Smith nu a gasit antidotul pentru acel virus, deci ce il face sa fie o legenda? Dar cartea.... cartea este total diferita si atat am de gand sa spun despre ea, deoarece nu vreau sa ii stric farmecul pentru cei care vor vrea sa o citeasca.
I am legend by Richard Matheson 14064

nice cover, right? :))

"I am legend".  Aceste cuvinte ma fac sa ma cutremur literalmente. Dar daca nu cititi cartea atunci  the soul-crushing impact al acestor cuvinte va fi pierdut pentru voi.
Robert Neville pare sa fie singurul supravietuitor al unei epidemii asemanatoare vampirismului. Neville omoara vampirii ziua si cauta motivul acestei epidemii in timpul sau liber. Multe parti ale cartii sunt dedicate cautarii sale a unui raspuns pentru misterul vampirismului - pe care il descopera pana la urma si este destul de logic.
Suntem martorii anilor lungi de depresie acuta, de alcoolism, de izolarea sufocanta, de singuratate si disperare. Apoi intr-o zi o intalneste pe Ruth care poate sa fie un alt supravietuitor al epidemiei. Si aici se termina asemanarile dintre film si carte, iar povestea se schimba incet din povestea unui singurati erou si intra in zona  soul-crushing-hopeless-revelation-tale.

Povestea unui erou singuratic, al unui vanator de vampiri curajos are cu siguranta o atractie pentru cititori. Insa Matheson decide intr-un mod briliant sa aleaga drumul nu atat strabatut si sa intoarca legenda pe dos. Acesta introduce o perspectiva neasteptata care il forteaza pe protagonist si pe cititor sa se uite la lucruri intr-o noua si socanta modalitate. Deoarece, pana la urma, linia dintre erou si oroare este foarte subtire si de obicei foarte subiect delimitata.
Aceasta nu este nicidecum o poveste traditionala cu vampiri in absolut nici o forma a sa. Nu exista nici un element supernatural - decat daca vei considera virusii ca fiind supernaturali. In schimb, este vorba despre evolutie - atat evolutia eroului cat si a monstrilor, dar nu intr-un mod care este confortabil pentru cititori. Teroarea, groaza consta in revelatiile tulburatoare despre natura umana. Este deasemenea o poveste care nu poate avea un sfarsit fericit - ceva ce Hollywood dupa cate se vede, repara fara nici o problema.
Sus In jos
http://real-perception.blogspot.com/
 

I am legend by Richard Matheson

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-