Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Codul lui Da Vinci

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 9:35

Cartea se deschide cu uciderea misterioasă a unui custode de la Luvru, chiar în interiorul muzeului. Jacques Saunieree fusese ultimul mare maestru al unei confrății secrete - Stareția Sionului - care păstrează un secret ce ar duce la distrugerea bisericii creștine. Crima îi aduce împreuna pe Robert Langdon, un profesor de simbolistică de la Harvard și nepoata victimei, criptografa Sophie Neveu. Ei dezleagă mesajele misterioase și codurile numerice lăsate de bunicul lui Sophie și intra în posesia unui criptex ce conține harta care ar duce la Sfântul Graal. Împreuna cu istoricul milionar Leigh Teabing, ei fug din Paris la Londra, fiind urmăriți de poliție și de un călugăr, reprezentantul organizației catolice Opus Dei. Acest călugăr, care nu se oprește de la nimic pentru a proteja secretul Sfantului Graal este de fapt ucigașul lui Jacques Sauniere. Toată cartea se desfășoară într-o singură noapte, punând în fața cititorului o mulțime de coduri, mistere și conspirații. Interesul lui Dan Brown pentru conspirații este dezvăluit chiar în cartea lui, în care a mentionat de doua ori propoziția „Oamenilor le plac conspirațiile”.

Sursă: Wikipedia



Părere personală:
am fost surprinsă că nu am găsit nimic despre ea pe aici! Controversele stârnite mie mi se par cel puțin în regulă. Era de așteptat să se întâmple așa, având în vedere că religia este un subiect delicat și nu îl poți discuta chiar cu oricine. Romanul mi-a plăcut. Nu m-a influențat în vreun fel, dar nici nu pot să spun că n-am fost curioasă să privesc mai atent ”Cina cea de taină”.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:22

O am in pc. Am inceput acum ceva timp sa o citesc, dar nu ma descurc deloc cu cartile electronice. Daca as avea romanul in format fizic, sigur l-as citi. Controversele iscate la aparitia lui ma fac oarecum curioasa.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 11:15

Am citit cartea si nu mai stiu sigur, dar cred c-a fost prima citita de la el. Mi-a placut mult, era ceva ce nu mai citisem pana atunci si n-am putut-o lasa din mana pana n-am terminat-o. Consider ca exista un sambure de adevar in orice si pana la urma fiecare are dreptul sa creada ce vrea.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeVin 4 Ian 2013 - 9:44

am citit codul lui davinci după ce am citit îngeri şi demoni. amândouă mi-au plăcut, iar cea de faţă m-a făcut să tolerez franţa puţin mai mult :)) mi-a plăcut cum s-a terminat, deşi langdon mi se pare cam fustangiu, are câte o altă iubită în fiecare carte :)) simbolistica nu m-a prea pasionat acum ceva timp, dar n-am putut să las cărţile lui dan brown din mână până nu le-am terminat c:
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeMar 29 Ian 2013 - 15:07

E un topic cu "Codul lui DaVinci" pe aici si eu nu am comentat? O_O
Shame on me!

E una dintre cartile mele preferate. Mi-a placut modul cum a reusit sa imbine firul narativ cu legendele, miturile, simbolistica si adevarurile prezentate intre paginile cartii.
M-a facut sa imi deschid ochii mai mult in privinta religiei si sa am si o alta parere despre ea.
Cat despre simbolistica...odata ce stii semnele, incepi sa le vezi peste tot, vorba lui Langdon. Asa mi se intampla mie! Cand vad cate o simbolistica ascunsa, nu ma pot abtine sa nu o observ si analizez.

Cat despre personaje: Langdon e <3 dar si Sir Leight, nu m-as fi asteptat chiar de la el...
Sus In jos
Rebecka Ford
lil' speller
lil' speller
Rebecka Ford

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Codul lui Da Vinci  Logofi10

Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitimeMier 3 Apr 2013 - 12:23

Succesul sau consta mai mult in faptul ca te face partasul ineditului.Imi place sa traiesc naiva senzatie de 'sunt primul care afla', si cred ca Brown e printre cei mai priceputi in a face cititorul sa se simta bine (imi asum). Nu mi-a schimbat prea mult parerea, in general nu ma prea pun in bazele fictiunei.Cred, totusi, ca poate influenta destul de mult in cazul in care nu esti pus foarte tare in tema.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/xromanticthug/
Continut sponsorizat




Codul lui Da Vinci  Empty
MesajSubiect: Re: Codul lui Da Vinci    Codul lui Da Vinci  Icon_minitime

Sus In jos
 

Codul lui Da Vinci

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-