Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Splendida cetate a celor o mie de sori

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Splendida cetate a celor o mie de sori Logofi10

Splendida cetate a celor o mie de sori Empty
MesajSubiect: Splendida cetate a celor o mie de sori   Splendida cetate a celor o mie de sori Icon_minitimeLun 3 Sept 2012 - 2:53

Splendida cetate a celor o mie de sori de Khaled Hosseini.

Splendida cetate a celor o mie de sori 2i7abgk
Khaled Hosseini spune în Splendida cetate a celor o mie de sori povestea unei iubiri coborâte parcă din vechile poeme persane, a unei prietenii care nu se dă în lături de la sacrificiul suprem şi a unui oraş care, în ciuda tuturor vicisitudinilor, se încăpăţânează să renască din propria-i cenuşă. În timp ce pe fundal se derulează evenimentele care au marcat istoria Afganistanului în ultimii treizeci de ani – ocupaţia sovietică, jihadul dus împotriva ei, războiul civil şi teroarea instaurată de regimul taliban –, două femei cât se poate de diferite descoperă cât de mare este puterea dragostei şi ce orori pot fi îndurate în numele ei.

E o carte superba. Iti ofera pagini din istoria Afganistanului, dar pe langa asta, iti arata si cat de asuprite au fost femeile in timpul regimului taliban. Le era interzis sa mearga la scoala (toate scolile de fete au fost inchise) si sa munceasca, sa iasa din casa neinsotite de un barbat si neacoperite cu burqa (daca erau prinse neinsotite, erau luate la intrebari si batute) si nu le intindea nimeni o mana de ajutor daca sotul le snopea in bataie. Acestea au fost trecute ca legi doar in timpul talibanilor, insa si inainte de acestia au existat regiuni in care femeile traiau in astfel de conditii si sunt sigura ca inca mai sunt. E terifiant.
O recomand.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Splendida cetate a celor o mie de sori Logofi10

Splendida cetate a celor o mie de sori Empty
MesajSubiect: Re: Splendida cetate a celor o mie de sori   Splendida cetate a celor o mie de sori Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 9:29

Pare interesanta doar ca nu ma prea dau in vant dupa cartile de genul. Nu-mi place deloc ideea ca femeia era tratata in felul ala si barbatul era superior, mi se pare o tampenie. Ma rog. Cred ca din punct de vedere cultural ar fi buna de citit.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Splendida cetate a celor o mie de sori Logofi10

Splendida cetate a celor o mie de sori Empty
MesajSubiect: Re: Splendida cetate a celor o mie de sori   Splendida cetate a celor o mie de sori Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 4:00

Poeme persane? adooor <3 am avut o pasiune acum 3 ani si inca mai este, dar nu asa cu ardoare ;))
Si eu am mers mereu pe ideea ca orice mi s-ar intampla am sa fac exact ca Pasarea Phoenix. Am sa-mi tatuez una intr-o buna zi.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Splendida cetate a celor o mie de sori Empty
MesajSubiect: Re: Splendida cetate a celor o mie de sori   Splendida cetate a celor o mie de sori Icon_minitime

Sus In jos
 

Splendida cetate a celor o mie de sori

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Acces interzis la Jocuri celor care nu au 100 de postari
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-