Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Obsesie - Melissa Marr

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeJoi 21 Iun 2012 - 21:14

Departe de ochii muritorilor, într-o lume de umbre si primejdii, are loc o apriga lupta pentru putere.
Dupa secole de stabilitate, echilibrul dintre Curtile zânelor a disparut si Irial, stapânitorul Curtii Întunecate se lupta sa-si tina unite zânele rebele si devenite recent foarte vulnerabile.
Daca nu va reusi, vor urma varsari de sânge si multa brutalitate.
La 17 ani, Leslie nu stie nimic despre zâne si intrigile lor. Când se simte atrasa de un prea frumos tatuaj format din ochi si aripi, nu stie decât ca si-l doreste din tot sufletul, convinsa ca va fi un simbol tangibil al schimbarilor pe care si le doreste cu disperare în viata ei.
Tatuajul va aduce schimbari, dar nu cele la care visa Leslie, ci schimbari sinistre, profunde, care vor fi mai mult decât simbolice. Aceste schimbari îi vor apropia pe Leslie si pe Irial, atragând-o pe Leslie tot mai adânc în tarâmul zânelor, unde, incapabila sa reziste farmecelor acestei lumi, va fi expusa multor pericole.
Melissa Marr continua povestile despre zâne cu o istorie întunecata, despre tentatii si consecinte si eroism în cele mai neasteptate momente.

*Sursa: Wikipedia



Părere personală: Eu abia ieri am pus mâna pe ea și n-am apucat să citesc cine știe ce, deși până diseară o voi termina, având în vedere stilul ușor de lecturat al autoarei. O să revin cu o opinie când o termin. A citit-o deja cineva?


Ultima editare efectuata de catre Nymρhαeα in Mier 2 Oct 2013 - 10:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeJoi 21 Iun 2012 - 22:02

Am dat intamplator pe internet de autoarea Melissa Marr, dar ma bucur ca am cumparat primul volum, deoarece nu as fi aflat cat de frumoase sunt povestile ei <3
Super - mega - extra ADOR stilul Melissei Marr. E usor de citit, nu este incurcat in cuvinte prea sofisticate, imi place mult cum povesteste si are idei interesante. Chiar merita citita cartea, desi o sa auzi sau o sa citesti pareri proaste, dar e absolut normal sa fie parerile impartite.
Nu este legatura mare intre ce s-a intamplat in volumul 1 si ce este volumul 2, e mai mult o continuare, dar cu personaje noi. Apar si cateva din personajele din primul volum, dar actiunea e concentrata mai mult pe cele noi ;D Lectura placuta!
Eu astept volumul urmator de mult timp si inca nu a aparut :-< Ai auzit ceva de volumul 3?
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeVin 22 Iun 2012 - 1:12

Păi mă gândesc că seria nu se va rezuma doar la două volume, deci mă aștept să apară și un al III-lea și de fapt, nu numai. Am văzut că nu e prea mare legătură între personaje, dar tot îmi place.:))
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeVin 22 Iun 2012 - 5:42

Au fost cinci volume de la bun inceput. Mai exact:

Wicked Lovely series
1. Wicked Lovely (2007)
2. Ink Exchange (2008)
3. Fragile Eternity (2009)
4. Radiant Shadows (2010)
5. Darkest Mercy (2011)

In Romania au aparut doar primele doua. Stiu ca a fost o problema cu editura RAO (care se ocupa de traducere), dar am dat peste un mesaje de pe un blog:

Citat :
RAO are probleme cu traducatorii (vezi cazul Laura Frunza) acestia au tradus cartile ce trebuiau sa apara ca noi aparitii dar nu le predau pana nu sunt platiti integral pe cartile care le-au tradus si deja se comercializeaza in librarii.

Postul a fost acum trei luni, l-am gasit pe blogul asta: http://just4books.blogspot.ro/2011/09/in-curand-eternitate-vol3-din-seria.html

Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeVin 29 Iun 2012 - 22:14

Am terminat-o de câteva zile. Nu pot să spun că m-a dat pe spate, dar a fost ok. Stilul autoarei e ușor de citit, însă informația vine în cantități prea mari. Cred că o preferam mai mult pe Aislinn în locul lui Leslie. Într-adevăr, viața pe care a dus-o nu a fost deloc ușoară, însă era ceva ce mi s-a părut respingător la ea. Nu am idee ce. Poate faptul că încerca să se ascundă în spatele acelui tatuaj.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeDum 15 Iul 2012 - 8:55

Depinde ;D Leslie are calitati, dar si defecte. Ca celelalte personaje, de altfel. Poate o sa recitesc volumul, pentru ca o vad altfel acum pe Leslie. CAnd am citit prima data nu prea mi-a placut, dar in schimb mi-a placut de Irial :x
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Obsesie - Melissa Marr Logofi10

Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 1:09

Foarte tare plot-ul; nu pot sa cred ca s-a scris in topicul asta despre atatea carti fascintante, iar eu habar nu aveam :|
Tatuajul ala cu siguranta simbolizeaza ceva, Irial si Lesie nu au decat sa se apropie mai mult si sa inainte, sa se adanceasca in... nu cautari, am lapsus!
Sus In jos
Continut sponsorizat




Obsesie - Melissa Marr Empty
MesajSubiect: Re: Obsesie - Melissa Marr   Obsesie - Melissa Marr Icon_minitime

Sus In jos
 

Obsesie - Melissa Marr

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-