Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Intoarcerea ~ Hakan Nesser

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Choco:X

Choco:X

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 25
Localizare : [:X]Plecata in lumea viselor[:X]Nu arunc nici o vorba in vant, traiesc intens fiecare cuvant.
Joburi/Distractii : In cautare.
Stare de spirit : Visatoare
Logo Funny-Fantasy : Intoarcerea ~ Hakan Nesser Logofi10

Intoarcerea ~ Hakan Nesser Empty
MesajSubiect: Intoarcerea ~ Hakan Nesser   Intoarcerea ~ Hakan Nesser Icon_minitimeVin 20 Apr 2012 - 10:03

Intoarcerea ~ Hakan Nesser


Intr-o zi ploioasa de aprilie, un cadavru - sau ceea ce a mai ramas din el - este gasit de o fetita in padure. Invelit intr-un covor, cadavrul nu mai are cap, maini si picioare, ceea ce indica un criminal brutal si metodic. Victima, Leopold Verhaven, a fost un atlet faimos pana sa fie condamnat pentru uciderea a doua dintre fostele sale iubite. Totusi, el si-a sustinut fara incetare nevinovatia. In mod ciudat, a fost ucis chiar in ziua eliberarii sale din inchisoare. Aceasta ultima crima este mai mult decat enigmatica, iar inspectorul sef Van Veeteren este hotarat sa descopere adevarul, chiar daca asta inseamna sa ia legea in propriile maini.

Povestea este mult mai controversata decat este prezentata in acest scurt paragraf, mai ales ca se adevereste ca Leopold Verhaven fusese nevinovat si facuse astfel douzeci si patru de ani de inchisoare degeaba. Om singuratic si independent, acesta indurase cu calm n tot acel timp, urmand ca in ziua in care devenea in sfarsit liber, sa fie redus la tacere pentru totdeauna.

Mie una mi-a placut, mai ales ca misterul a plutit in aer. Stilul autorului imi este pe plac, mai ales ca alterneaza cu paragrafe de descriere abstracta cu paragrafe narative. Ii citesc cu placere romanele si stiu ca daca vreau sa ma relaxaez, ori sa imi pun mintea la contributie, trebuie sa iau o carte de-a lui la rasfoit.
Coperta cartii:

http://www.pravaliacucarti.ro/images/produse/400_400/33076_62021.jpg
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Intoarcerea ~ Hakan Nesser Logofi10

Intoarcerea ~ Hakan Nesser Empty
MesajSubiect: Re: Intoarcerea ~ Hakan Nesser   Intoarcerea ~ Hakan Nesser Icon_minitimeMier 8 Mai 2013 - 5:29

Sună chiar interesant, mereu am apreciat romanele poliţiste. Cred că aş citi cu mare plăcere cartea, nu cred totuşi că o s-o găsesc la biblioteca şcolii, poate la cea centrală, da nu ştiu sigur. Oricum povestea unui tip care face 24 de ani de închisoare fiind nevinovat apoi e ucis, e clar că cel care a făcut prima iniţială şi-a repetat fapta pentru a-l reduce la tăcere victima.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
 

Intoarcerea ~ Hakan Nesser

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-