Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Fahrenheit 451

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Fahrenheit 451 Logofi10

Fahrenheit 451 Empty
MesajSubiect: Fahrenheit 451   Fahrenheit 451 Icon_minitimeJoi 19 Ian 2012 - 9:03

Fahrenheit 451 Fahrenheit451


Fahrenheit 451 este un roman apartinand genului Science fiction scris de autorul american Ray Bradbury si publicat in anul 1953. Actiunea este plasata intr-un viitor tulbure in care literatura este interzisa de autoritatea opresiva a unui stat totalitar care arde toate cartile - Fahrenheit 451 reprezentand temperatura la care hartia de carte se aprinde si arde. Impotrivindu-se acestui mod de spalare a creierelor si de anihilare a memoriei colective, un grup de rebeli invata pe de rost opere literare si filozofice.

a mai citit cineva?
mie mi-a placut enorm, si consider ca face parte din categoria "must read".
Sus In jos
Sory_Luciano

Sory_Luciano

masculin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 34
Localizare : Târgu-Mures
Joburi/Distractii : Student
Stare de spirit : Muncesc la licentă...
Logo Funny-Fantasy : Fahrenheit 451 Logofi10

Fahrenheit 451 Empty
MesajSubiect: Re: Fahrenheit 451   Fahrenheit 451 Icon_minitimeMar 24 Ian 2012 - 11:36

Da! Am citit-o eu din obligație, pentru cursul de Literatură și Film. Am văzut și filmul care își cam bate joc de carte - ca să zic așa - dar pe mine nu m-a impresionat la culme. Pe mine mă fascinează high-fantasy-urile, SF-urile nu prea.

Totuși ideea de bază a cărții e cât de cât interesantă, iar având în vedere momentul caând a fost scrisă, nu mai putem avea prea multe pretenții!
Sus In jos
http://www.sorin-lucianberbecar.blogspot.com/
Cleito
faithful writer
faithful writer
Cleito

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 612
Varsta : 27
Logo Funny-Fantasy : Fahrenheit 451 Logofi10

Fahrenheit 451 Empty
MesajSubiect: Re: Fahrenheit 451   Fahrenheit 451 Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 7:55

M-a marcat cartea asta! Am şi plâns la ea, pentru că nu-mi puteam da seama cum de oamenii ăia se lasă manipulaţi într-un aşa hal, nepăsându-le de nimic. Practic erau nişte roboţi care doar făceau umbră pământului şi nimic mai mult. Oribil. Mă lasă perplexă chestia asta. Nici nu vreau să mă gândesc că lumea din ziua de azi se îndreaptă tocmai spre ceea ce povesteşte Bradbury.
Şi viaţa fără cărţi nu mi-o pot imagina, deşi atunci când mai aud pe câte unul că citeşte îmi fac cruce.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Fahrenheit 451 Empty
MesajSubiect: Re: Fahrenheit 451   Fahrenheit 451 Icon_minitime

Sus In jos
 

Fahrenheit 451

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-