Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Sange Satanic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ayrin Charles
faithful writer
faithful writer
Ayrin Charles

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 546
Varsta : 30
Stare de spirit : în general bună
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 13 Ian 2012 - 20:16

Am terminat de citit "Sange Satanic" de Cristina Nemerosvschi, un roman care mie mi-e placut foarte mult, dar care nu e digerat de toata lumea.
E foarte amuzant,stilul de a scrie al autoarei nu e absolut deloc pompos, cuprinde toate lucruile care i-ar putea trece prin cap unui adolescent [cel putin, al unuia interesat doar sa traiasca clipa si caruia nu ii pasa de ce se crede despre el] si, cea mai tare chestie este ca e scris din perspectiva unui tip si i-a iesit perfect.

Cateva fragmente:

"Ascult black metal, sunt ateu, lumea ma crede satanist, sunt bisexual, mizantrop , uneori doar misogin, sciru o carte, beau in fiecare zi si ma droghez in fiecare saptamana."


Aici cand i se cere lui M. sa scrie diferite articole de G, sefa lui imposibila si agramata.

"-Si ca sa fie cu adevarat interesant, nu lasa deoparte factorul uman:scrie despre ce s-ar fi intamplat daca Eminescu sau Anna Lesko, doi artisti de seama de peste Prut, ar fi fost cenzurati de autoritati.[...]
Wtf?Glumeste?Nu, fireste, nu are simtul umorului iar singurele bancuri pe care le-am auzit din gurita ei sunt scarbos de feministe...[...]"

"-Ce cacat este asta?Te rog frumos sa imi explici si mie ce este cacatul asta!!!
-Articolul despre intelectualii din Moldova.
-Ce cacat intelecuali???Cine curu` meu este Alexandru vak...vaku...vakuvski asta??
-Alexandru Vakulovski este un tanar scriitor din republi...
-Sa ma pis pe el!!!Cui ii pasa??Cine a auzit de el?Eu una n-am auzit! [...]Intelectualii sunt oamenii care apar la televizor si capteaza atentia publicului fara sa-si arate *cenzurez aici ca s-ar putea sa incarc vreo regula de-a forumului*.Andreea Marin este intelectuala, Gabriela Firea este intelectuala, Oana Cuzino, Mircea Radu, Dan diaconescu, Ion Crisoiu, astia!"

Cand B. si M. se fac frati de cruce.

"Mosu` gaseste pe drum o pisica si o ia in brate.Aratam ca dracu` impreuna.Eu deschid sirul, ma clatin, ma tin de copaci si de garduri.Dupa mine vine B., clatinandu-se si lasand in urma o dara neagra de picaturi de sange.Dupa noi, cu un cap mai mic, vine un mos semidrogat, cu un pui de mata in brate, mangaindu-l matern".


Sper ca v-ati facut o idee.Bine, eu am pus doar parti amuzante acum, dar tipul filozofeaza destul de mult.El este student la filosofie si se gandeste de multe ori ca lumea in care traieste , nu este reala si alte lucrui din astea. Ah, inca o chestie tare e ca la inceputul fiecarui capitol sunt citate <3.

Enjoy!


Sus In jos
http://etotuna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeSam 14 Ian 2012 - 19:06

o stiu o stiu Sange Satanic 14096 am avut o tentativa de a o citi, dar a ramas doar la acel stadiu. poate o postezi la "mini biblioteca"
Sus In jos
Ayrin Charles
faithful writer
faithful writer
Ayrin Charles

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 546
Varsta : 30
Stare de spirit : în general bună
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeDum 15 Ian 2012 - 4:37

Nu e a mea, e imprumutata si trebuie sa o returnez :)
Sus In jos
http://etotuna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeMar 17 Ian 2012 - 5:46

ah, pacat :( o sa intreb si eu de ea azi, chiar ma duc la o librarie :D
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 9:34

Am citit despre ea pe bestial. M-a atras, dar inca nu am reusit sa o achizitionez.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeMar 7 Mai 2013 - 6:47

Am auzit că este şi o continuare a cărţii. Sincer nu cred c genul acesta de carte m-ar atrage foarte tare, dar ştiu câteva persoane care ar fi încântate să le citească. Am văzut că autoarea are mai multe cărţi publicate, dar nu ştiu dacă m-ar atrage vreo una, adică nu sunt chiar stilul meu.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 17 Mai 2013 - 10:33

Am citit-o in cele din urma si pot spune doar un singur lucru: paper wasted. Inafara catorva momente in care persoajul principal se revolta si nici atunci nu cine stie ce, a fost incredibil de plictisitoare. Cine foloseste expresii ca si "anyway"si isi baga anumite organe la fiecare 5 cuvinte?
Faptul ca autorarea prezinta eventimentele din perspectiva unui barbat este un minus, in opinia mea.

@Ala: Exista o continuare. Se numeste"Ani cu sex si alcool".
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 20 Dec 2013 - 19:03

Mi se pare vulgară, dezgustătoare în mare parte a timpului, da' mi-a plăcut. Sunt pasaje care merită citite doar pentru cum sunt formulate.
Dar ca şi idee, ca subiect, e stupidă cartea asta. Da' te mai scoate din cotidian şi chiar ajungi să crezi că există oameni ca protagonistul nostru, ceea ce e trist

Acum vă las citatele mele preferate, chiar am cartea lângă mine :))

"Cum ai venit cu inocenţa, cu zâmbetul şi râsul tău, cu nebunia ta copilăroasă şi totuşi aşa de calculată şi perversă."

"Haosul care suntem noi reîncepe cu fiecare zi. Te-aş iubi din nou, de la început, cu aceeaşi disperare, de fiecare dată."
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 24 Ian 2014 - 2:06

LeMeow. a scris:
Cine foloseste expresii ca si "anyway"si isi baga anumite organe la fiecare 5 cuvinte?
Ăm... eu folosesc expresii precum ”anyway”, la fel ca mulți alții. Nu e ceva neobișnuit să amesteci româna cu engleza în vorbire. Fac asta foarte des, la fel și multe persoane pe care le-am cunoscut. Sunt surprinsă că ție ți se pare ceva neverosimil. Cât despre a-și băga anumite organe din 5 în 5 cuvinte, nici asta nu e ieșit din comun.

Nu am citit cartea asta și nici nu am de gând să o citesc. Am auzit numai cuvinte de rău despre autoare și, după ce am citit un fragment dintr-o altă carte de-a ei, nymphette_dark99, nici nu am de gând să mă apropii de vreo scriere de-a ei. Zici că e un fic scris de o adolescnetă care se chinuie să fie dark, edgy și șocantă, crezând că așa e cool, folosind expresii și descriind situații menite să te lase cu gura căscată. Sunt autori de fic-uri care scriu de mii de ori mai bine decât ea și nu au nimic publicat. Mdea... Am observat că așa sunt toate ”operele” ei, așa că spun pas.
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 24 Ian 2014 - 9:07

Sempiternalis a scris:
LeMeow. a scris:
Cine foloseste expresii ca si "anyway"si isi baga anumite organe la fiecare 5 cuvinte?
Ăm... eu folosesc expresii precum ”anyway”, la fel ca mulți alții. Nu e ceva neobișnuit să amesteci româna cu engleza în vorbire. Fac asta foarte des, la fel și multe persoane pe care le-am cunoscut. Sunt surprinsă că ție ți se pare ceva neverosimil. Cât despre a-și băga anumite organe din 5 în 5 cuvinte, nici asta nu e ieșit din comun.

Nu cred că se referea în vorbire, Silvia. Mie mi se pare ieşit din comun ca să scrii aşa ceva. Da, eu am citit, mi-au plăcut multe pasaje.
Da' modul în care este scris...

Uite câteva citate pe care le-am scris, răsfoind cartea la întâmplare.
Cre'că la asta s-a referit
Spoiler:
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeVin 24 Ian 2014 - 12:32

Tot nu mi se pare ieșit din comun. :)) E vulgar și denotă proastă creștere, însă nu mă surprinde. Văd că nu se folosește doar în vorbire, ci și în narațiune, însă narațiunea la persoana I reprezintă gândurile personajului din prisma căruia se narează. Deoarece multe dintre gândurile mele sunt un amestec de română și engleză, pot să relaționez. Da, înțeleg că pare neobișnuit, însă prin asta bănuiesc că a vrut să dea un touch de realism cărții, sau ce-o fi vrut să facă.
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Sange Satanic Logofi10

Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 12:57

Vad ca discutati mult de "anywa"-ul ala :)). Una e sa amestecam noi in limbajul vorbit engleza cu romana si una e sa faci asta intr-o carte. O carte o citesti sa inveti ceva din ea, sa iti imbogatesti vocabularul, sa te imbogatesti spiritual.
Nu ma deranjeaza ca personajul isi baga organul genital de care e extrem de mandru intr-una, insa nu vad rolul si ce vrea sa transmita cu asta autoarea. Ca asa vorbesc baietii? Aw, wow, noi nu interactionam cu ei, nu ii vedem zilnic, multumim ca ne spune ea cum vorbesc. A incercat sa ne arate lumea asa cum e ea? Ok, ies pe strada si o vad si eu, stiu si eu ca exista poponari si ca oamenii fac multe cacaturi, ca exista vaci in pat s.a.m.d. 
In concluzie, nu am invatat nimic si nu m-a ajutat sa ma dezvolt in niciun fel cartea asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Sange Satanic Empty
MesajSubiect: Re: Sange Satanic   Sange Satanic Icon_minitime

Sus In jos
 

Sange Satanic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Sânge Albastru
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-