Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Recviem pentru un vis

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator



Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeVin 30 Dec 2011 - 6:49

Recviem pentru un vis Recviem_pentru_un_vis

Ecranizarea din 2001 a romanului-cult Recviem pentru un vis, in regia lui Darren Aronofsky, cu Ellen Burstyn, Jared Leto si Jennifer Connely in rolurile principale, a primit doua nominalizari la premiile Oscar si Globul de Aur.

Visul american a murit de ceva vreme. Dar fiecare are propriul drog care-l ajuta sa viseze mai departe: heroina, televiziunea, mancarea -- modalitati de a nu privi in fata realitatea cruda si neinduratoare. Recviem pentru un vis e povestea supravietuirii a patru oameni dependenti de iluziile care le dau forta de a continua inca o zi, inainte de a se prabusi inevitabil in infernul din ei insisi. Privirea naratorului patrunde pana in adancul sufletului omenesc pentru a aduce la lumina slabiciunile lor, nevoia de iubi si de a crede, speranta ca poate mai exista scapare si mantuire.
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 9:36

Am vazut filmul, dar tare mult mi-ar placea sa citesc si cartea. Cartile sunt mult mai interesante si mai caprivante decat filmele.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator



Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeDum 5 Feb 2012 - 13:59

Nu stiu cat de mult ti-ai dori sa citesti si cartea. Si eu mi-am dorit asta foarte mult si acum ca am cumparat-o simt ca imi pare rau. E scrisa foarte prost, haotic, fara linii de dialog fara nimic. Replicile personajelor sunt scrise in continuare, abia iti dai seama cine vorbeste..e mai greu la inceput pana te obisnuiesti. Mie unul nu-mi place, dar din moment ce am inceput-o nu pot sa o las totusi neterminata, oricat de greu mi-ar fi sa o termin. 8-|
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeDum 5 Feb 2012 - 14:48

Ce aiurea! Nu credeam ca o carte poarte fi editata in asa hal. :|
Sus In jos
Vizitato
Vizitator



Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 5:11

Poti citi o mica parte din carte in sectiunea Mini biblioteca, a incercat cineva sa o scrie pe forum la un moment dat. Recviem pentru un vis 326136
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 5:13

Kevin a scris:
Poti citi o mica parte din carte in sectiunea Mini biblioteca, a incercat cineva sa o scrie pe forum la un moment dat. Recviem pentru un vis 326136

Multumesc ca mi-ai spus! Ma voi uita. :)
Sus In jos
kristine.b
passionate writer
passionate writer
kristine.b

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 5:49

si eu am citit-o si am inceput sa postez din ea
stilul e unul dintre cele mai oribile pe care le-am intalnit, dar da, te obisnuiesti la un moment dat :))
mi-au placut si filmul si povestea in sine, a fost ca o lectie de viata
am citit-o acum doi ani si culmea eram cu perfuzia in vena la spital si citeam cum isi injectau ei droguri :)))
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 5:51

kristine.b a scris:
si eu am citit-o si am inceput sa postez din ea
stilul e unul dintre cele mai oribile pe care le-am intalnit, dar da, te obisnuiesti la un moment dat :))
mi-au placut si filmul si povestea in sine, a fost ca o lectie de viata
am citit-o acum doi ani si culmea eram cu perfuzia in vena la spital si citeam cum isi injectau ei droguri :)))

Am citit o parte din ce ai postat.
Sincer ma asteptam sa fie mult mai enervant stilul in care este scrisa, dar nu e chiar asa de rau:).
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeMar 6 Mar 2012 - 22:58

Geniala cartea. Merita citta si s-ar putea sa aveti chestii noi de aflat, sua de invatat sau pur si simplu sa va regasiti in ele.
O posteaza careva pe forum?
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeMar 7 Mai 2013 - 7:01

Raftul Denisei a publicat mai mereu cărţi care merită citite. Eu cred că o să mă uit prin librării după ea ca să arunc un ochi să văd cum e scrisă şi poate chiar la minibibliotecă ca să văd ce şi cum înainte.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : Recviem pentru un vis Logofi10

Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitimeDum 23 Iun 2013 - 13:41

Am terminat-o acum câteva zile. Replicile fără linie de dialog m-au băgat în ceaţă, mai ales că nu se specifica mereu vorbitorul. Până la urmă, am învăţat să recunosc personajele după felul de a se exprima, şi nu mi-a mai fost aşa greu. Pot să spun că eram obişnuită cu stilul ăsta oarecum, căci înainte am citit Eseu despre orbire de Jose Saramango, iar autorul a folosit aceeaşi tehnică de scriere a dialogurilor. Recunosc că la început m-a cam plictisit şi a durat până am intrat în universul cărţii. Odată intrată, însă... It gave me the chills. Mi-a demonstrat cât de crudă poate fi viaţa, ce vise nerealiste îşi fac unii, cât de repede ajungi în vârf şi cât de uşor este să cazi. Ceea ce m-a impresionat mult la carte a fost faptul că, citind-o, am uitat că a fost scrisă acum 20 de ani. Abia când am ajuns la părţi care m-au făcut să mă întreb "se mai întâmplă aşa ceva azi?" mi-am amintit că acţiunea nu are loc în prezent.
E o carte pe care aş recomada-o numai unui cititor antrenat. Nu cred că ar fi pe placul cuiva care nu prea le are cu cititul.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Recviem pentru un vis Empty
MesajSubiect: Re: Recviem pentru un vis   Recviem pentru un vis Icon_minitime

Sus In jos
 

Recviem pentru un vis

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-