Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Magazinul de sinucideri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeLun 6 Iun 2011 - 6:26

Magazinul de sinucideri Magazinul-de-sinucideri-200x300


Intr-un viitor indepartat, in Orasul Religiilor Disparute, singura speranta de a evada din derizoriul cotidian este elegantul Magazin de sinucideri al familiei Tuvache.

Aici se gasesc toate cele necesare unei sinucideri stilate, personalizate, teatrale, care sa faca cinste sinucigasului – pesti otravitori, decoruri si costume de harakiri, cocktailul letal al zilei, sarutul mortii.

Toti membrii familiei - care poarta numele unor sinucigasi celebri - impartasesc parerea ca viata e o mare deziluzie si ca trebuie curmata cat mai repede. Toti, in afara de mezinul Alan, care este de un optimism incurabil. Treptat, sumbrul Magazin de sinucideri tinde sa se transforme intr-un coltisor vesel si luminos. Iar comertul cu lipsa de speranta pare sa se duca de rapa...


Eu o recomand. Am terminat-o de citit aseara si mi s-a parut foarte draguta. In orice caz, este cu siguranta altfel
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 9:00

Oah!

Suna a ceva ce as citi cu siguranta!
As vrea si eu sa o citesc, pentru ca suna extreeem de interesant. <33

Cat ai dat pe ea, Marina?
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 10:09

Nu stiu daca as putea citi ceva cu subiect asa morbid, insa ma tenteaza. Coperta imi place, descrierea la fel, poate asa ca si carte de weekend e foarte buna, caci te lasa sa meditezi. :) Chiar ma bucur ca am auzit de ea prin topicul tau.
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 10:19

Pai, Em, eu am dat pe ea 15 lei fiindca am luat-o de la Bookfest. Nici in librarie nu e cu mult mai scumpa, e cam 20 de lei. Dar pentru mine una si-a meritat banii. Si finalul m-a socat.

Nu e chiar morbida, Svea. E chiar cute. Dar acum depinde si de ce iti place. Eu pot sa spun ca intr-o zi o voi reciti cu placere
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 10:28

Pai sigur o sa mi-o cumpar.
Vroiam doar sa stiu daca e peste 50 RON.

Vreau neaparat sa o citesc <3
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 12:20

Nu avea cum sa fie peste 50 ron, fiindca este scurta. Are cam 130 de pagini.

Sper sa nu fi dezamagita. Mie una mi-a placut mult:x
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 0:16

Ah, nu mi-am dat seama ca e asa scurta.
Am crezut ca e putin mai lunguta, avand in vedere subiectul :D
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 9:36

Da,s tiu ca poate parea mica, dar mi se pare ca subiectul e foarte bine concentrat. Autorul are un stil al lui. Sare foarte bine din moment in moment, reuseste sa pastreze cursivitate
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:15

Aha!
Am inteles acum.

Ma si miram la ce subiect are cum sa aiba doar 130 de pagini, ca doar nu trece ca Voda prin loboda prin subiect...

Deci e ca sa zic asa "action-packed" :-?
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 11:44

Cum sa spun, actiunea e foarte bine concentrata. Nu este chiar o actiune continua. Capitolele relateaza momente diferite, dar care se imbina intre ele. Action-packed este o descriere buna, mi se pare. Ce am apreciat eu este faptul ca nu nimeream ce se va intampla mai departe. E cam imprevizibila. Daca nu ea per total, macar finalul. O contradictie
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 0:10

Pai cu asa recomandari siiigur o sa citesc xD

Cum pun mana pe niste bani, cum o cumpar :-?
Sus In jos
Rain.
word addict
word addict
Rain.

feminin Berbec Sobolan
Numarul mesajelor : 2314
Varsta : 28
Localizare : la granita dintre noi si eu
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 0:51

Hai ca dupa ce am laudat-o atat, ar fi o chestie sa nu iti placa:)). Stai linistita, te las sa ma injuri:*
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 4:36

Hai, mai!

Nu are cum sa nu-mi placa.
Daca imi place chiar si din povestiri, ar fi culmea culmilor sa nu-mi placa atunci cand o citesc X_X
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeDum 30 Oct 2011 - 0:26

Pare o carte foarte interesanta, dar suna putin a Junior. Imi da impresia ca, desi subiectul sinuciderii e cam morbid, ea per totalitate e cam childish...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator



Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeJoi 29 Dec 2011 - 6:55

Oh cat vreau sa citesc cartea :X insa nu prea indraznesc sa o cumpar sa nu spuna ai mei ca am vreun gand :)) si nici online nu este :((
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 14:16

Am vazut de foarte multe ori aceasta carte in librarii si am auzit si pareri despre ea. Ce ma descurajeaza putin e numarul mic de pagini, dar daca as gasi sa o imprumut n-as ezita s-o citesc; subiectul ma atrage.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 4:04

Asta e pentru mine :)) o spun pentru ca nu voi mai avea de gand niciodata sa fac asta.
Si faza cu costumele de harakiri m-a amuzat.
Oricum cred ca este ceva cu familia asta :-?
Sus In jos
ShadowKiss
lil' speller
lil' speller
ShadowKiss

feminin Rac Bivol
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 29 Ian 2014 - 11:53

Cartea a fost amuzanta si foarte draguta. :))
Era intr-un fel ciudat ca toata lumea dorea sa se sinucida pe acolo si copilul care era total apus la tot ce se intampla. Oricum cartea mi-a placut si mai ales faza cu ''La multi ani de 1 Noiembrie!'' cand atunci era ziua tuturor mortilor. M-a facut sa ma gandesc la Familia Addams.
Sfarsitul a fost neasteptat, totusi. Nu ma gandeam ca avea sa se sinucida chiar copilul. o.o
Sus In jos
Serein
best prose author
best prose author
Serein

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 4467
Varsta : 26
Localizare : unde începe căutarea luminii.
Joburi/Distractii : creaţia literară, şcoala, lectura, râsul, conversaţiile metaforice, eterna căutare a sufletului şi dezvoltarea propriilor opinii pe baza valorilor personale.
Stare de spirit : pictată multicolor.
Logo Funny-Fantasy : Magazinul de sinucideri Logofi10

Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitimeMier 29 Ian 2014 - 12:45

Mi-am cumpărat și eu cartea de curând și intenționez să mă apuc de ea chiar în seara asta. Din ce am citit pe aici, nu pare o lectură deloc dificilă, așa că o voi termina repede. Pe mine m-a făcut curioasă titlul. Voi reveni cu păreri după ce o citesc.

Două zile mai târziu: Am terminat de citit cartea aseară. Deși eram obosită (nu am citit încontinuu, nu am avut timp), am vrut neapărat să o termin. Este într-adevăr o lectură captivantă, cursivă, așa cum a remarcat și Marina. Finalul a fost surprinzător, mai ales ultimele rânduri m-au șocat. Alan este cu siguranță un personaj cât se poate de interesant, a reușit să mă facă de multe ori să zâmbesc sau chiar să râd, iar gestul său cu siguranță a fost unul... neașteptat. Probabil că această carte nu ar fi avut același farmec fără un asemenea final.
 Stilul autorului este unul dinamic, simplu, dar care prinde bine la public. Nu vreau să zic că textul discutat e unul comercial, căci nu e așa! Ceea ce vreau să evidențiez este ușurința autorului de a se apropia de cititor tocmai prin stilul său, prin personajele pe care le conturează. Are un umor negru aparte, pe care eu una nu l-am mai întâlnit până acum. Nu mă așteptam nici măcar să zâmbesc, d'apăi să râd la o carte care tratează o temă atât de serioasă: sinuciderea.
 Mi-a plăcut Magazinul de sinucideri. Nu am simțit nevoia să o recitesc imediat după ce am terminat-o, așa cum am pățit cu alte cărți, dar este o lectură pe care eu una o recomand! :)
Sus In jos
http://www.oceandecuvinte.blogspot.ro
Continut sponsorizat




Magazinul de sinucideri Empty
MesajSubiect: Re: Magazinul de sinucideri   Magazinul de sinucideri Icon_minitime

Sus In jos
 

Magazinul de sinucideri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-