Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Ratiune si simtire

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeDum 24 Apr 2011 - 0:44

Ratiune si simtire Simtiresiratiune-227x350


Jane Austen s-a nascut la Steventon, Anglia, la 16 decembrie 1775. Prima
sa scriere este Juvenilia (1787-1793), o culegere de parodii in care
isi exerseaza abilitatile stilistice. Dupa 1795, incepe sa lucreze la
primele versiuni ale roanelor sale – Ratiune si simtire, Mandrie si prejudecata, Emma – care, publicate incepand cu 1811, o vor impune ca pe una dintre cele mai originale voci ale literaturii engleze.

Ratiune si simtire este povestea surorilor Dashwood, sensibila
Elinor si pasionata Marianne, ale caror sanse de a se casatori par
condamnate pentru totdeauna de brusca pierdere a averii familiei.Ele
se muta în casuta oferita de o ruda binevoitoare si, in ciuda situatiei
în care au ajuns, Elionor si Marianne se încapataneaza sa caute
romantismul într-o societate obsedata de avere si de statutul social.Intr-o
combinatie migaloasa de interese, reputatie a familiei, galanterie si
morala sociala vor lua nastere pasiuni mistuitoare, cu nimic mai prejos
decit povestile de dragoste de astazi. Astfel, in dulcele stil clasic,
Jane Austen redescopera pentru dumneavoastra, decent si moral, o epoca
romantica a trairilor, o sinceritate dezarmanta a simturilor.

Daca ati citit Mandrie si prejudecata si v-a placut, atunci trebuie neaparat sa cititi si Ratiune si simtire. Spun asta fiindca stilul lui Jane Austen este inconfundabil, se intrevede aceeasi profunzime analitica printre randuri, iar personajele sunt la fel de puternic conturate si diferite ca in Mandrie si prejudecata. Din nou, societatea este blamata pentru diferentele tumultoase pe care refuza sa le accepte, iar iubirea este la fel de nepasatoare in ceea ce priveste personalitatile si situatiile financiare distincte ale eroilor. Inca nu am terminat romanul, fiindca vreau sa savurez asa cum trebuie o opera a lui Jane Austen, dar imi permit sa il recomand tuturor care apreciaza cu adevarat o carte scrisa acum mai bine de 200 de ani.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeJoi 7 Iul 2011 - 5:32

Am terminat acum ceva timp de citit acest roman si, asa cum am crezut ca se va intampla, m-a impresionat foarte mult. Intotdeauna mi-au placut incredibil de mult romanele vechi, fiindca descopar in ele o lume d emult apusa, inchistat de reguli care mai de care mai absurde... Tocmai de asta, imi dau seama de enorma diferenta dintre acele vremuri si zilele noastre.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 14:58

Am auzit de multe ori de cartile lui Jane Austen si mai ales de aceasta, dar tot n-am citit-o. Nu pot sa zic ca e chiar genul meu, nu ma dau in vant dupa genul asta de literatura.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeDum 16 Sept 2012 - 3:54

Parerea mea este ca nu poti sa zici ca nu e genul tau pana nu incerci, asa ca te sfatuiesc sa citesti un roman de Austen si apoi sa te decizi daca e sau nu genul tau de lectura.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeSam 24 Noi 2012 - 11:46

Am citit cartea anul trecut pentru engleză, trebuia să o prezint. Pot să spun că am încercat mai târziu să o citesc şi în română, dar cea în enegleză a fost cu mult mai bună, traducerea nu a fost tocmai la fel de bună. Oricum, cartea e ok, nu la fel de bună ca Mândrie şi prejudecată, dar povestea în sine este interesantă, îmi place de Marianne, bine şi sora ei mai mare e simpatică, dar ea e mai veselă, mai optimistă, paote şi pentru că ea nu stă prea mult să se gândească şi acţionează după instinct.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Ratiune si simtire Logofi10

Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitimeVin 20 Dec 2013 - 19:15

Mândrie şi prejudecată este cartea mea preferată. Am citit şi Parcul Mansfield. Am zis să citesc toate cărţile lui Austen. Numai că nu am găsit să cumpăr şi Persuasiune. Mi-o doresc enorm de mult.
Bun. Deci am şi Raţiune şi simţire. M-am apucat de ea şi nu am lăsat-o din mână până nu am terminat-o
Nu ştiu ce aş putea să zic, dat fiind că am citit cartea acum vreo 3 ani.
Pot să spun doar atât. Pentru mine este între Mândrie şi prejudecată şi Parcul Mansfield
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
Continut sponsorizat




Ratiune si simtire Empty
MesajSubiect: Re: Ratiune si simtire   Ratiune si simtire Icon_minitime

Sus In jos
 

Ratiune si simtire

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-