Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 De veghe in lanul de secara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
shine

shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeMar 22 Mar 2011 - 14:21

De veghe in lanul de secara
Autor: J.D. Salinger
Pagini : 264
Pret: 23 lei

De veghe in lanul de secara 116ku83

Romanul publicat in 1951 i-a adus autorului un renume universal. Putine carti din literatura secolului trecut s-au bucurat de o asemenea atentie, atit din partea criticii, cit si, cu mult mai important, din partea publicului. Scris la persoana I, din perspectiva unui pusti de 17 ani, „De veghe in lanul de secara” a devenit emblematic pentru toti adolescentii revoltati de ipocrizia lumii adultilor. Holden Cauldfield – personaj din aceeasi categorie cu Huckleberry Finn – lupta pentru propria identitate intr-o lume care depersonalizeaza, uniformizeaza, distruge inocenta specifica fiintei umane. Armele sale sint simple: o sinceritate debordanta, dublata de un extraordinar simt al umorului, de la prima si pina la ultima pagina a cartii.

Nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-a placut aceasta carte..am citit-o de 3 ori ...Este scrisa genial !! Si este o carte extraordinar de amuzanta..In plus de asta,te ajuta sa te cunosti pe tine insuti .. De veghe in lanul de secara 737949
Sus In jos
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeMar 29 Mar 2011 - 13:33

Ti-a lasat o impresie buna cartea, dupa cate vad eu.
La persoana I daca e scrisa, cred ca voi incerca sa o citesc. Prefer cartile scrise la persoana a III, dar cine stie, poate-mi va placea, mai ales daca zici ca te face sa te cunosti pe tine insuti. Sa vedem daca o gasesc.
Sus In jos
>> Calypso<<
apprentice writer
apprentice writer
>> Calypso<<

feminin Leu Maimuta
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 31
Localizare : Intre stele
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeLun 11 Apr 2011 - 12:29

O carte frumoasa, aparte. Mi-a placut foarte mult stilul autorului, povestea personajului si detasarea lui, felul transant, sinceritatea debortanta. Pur si simplu unic.
Merita citita!
Sus In jos
tuuliki
supreme master of words
supreme master of words
tuuliki

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 5973
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeLun 11 Apr 2011 - 12:50

Cartea e geniala. Eu am citit-o in a 8-a, un moment genial de altfel caci il intelegeam in multe faze pe Holden. Eu o recomand mai ales celor care sunt in pragul unor decizii importante. Gen cei de a 8-a, a 10-a (daca schimba profilul in a 11-a), a 12-a ... Trebuie citita cat mai aproape de adolescenta anyway. :)) N-o mai tin minte foarte bine actiunea, insa stiu ca mi-a placut enorm ca titlul este explicat abia spre sfarsitul cartii si atunci totul prinde sens.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeVin 15 Apr 2011 - 0:06

Am auzit si eu foarte multe despre aceasta carte si am zis cand o prind prin librarie sau dau de ea la biblioteca, ca o voi citi. Pare interesanta si faptul ca are si umor ii da un punct in plus, iar faptul ca e scrisa la persoana intai si mai ales un adolescent cred ca o face si mai placuta. O s-o caut! :)
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
shine

shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeVin 15 Apr 2011 - 7:08

funkѰ Matilda a scris:
Cartea e geniala. Eu am citit-o in a 8-a, un moment genial de altfel caci il intelegeam in multe faze pe Holden. Eu o recomand mai ales celor care sunt in pragul unor decizii importante. Gen cei de a 8-a, a 10-a (daca schimba profilul in a 11-a), a 12-a ... Trebuie citita cat mai aproape de adolescenta anyway. :)) N-o mai tin minte foarte bine actiunea, insa stiu ca mi-a placut enorm ca titlul este explicat abia spre sfarsitul cartii si atunci totul prinde sens.
Da,da..si eu am citit-o prima data intr-a 8-a ..apoi intr-a 9-a,acum intr-a 10-a De veghe in lanul de secara 16384 Nu ma plictisesc niciodata de aceasta carte... De veghe in lanul de secara 749272
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeVin 15 Apr 2011 - 7:39

Eu am zis ca vreau s-o citesc neaparat. O am in format electronic, dar nu ma atrage sa stau s-o citesc in felu asta.
Dar am gasit in manualu nostru de a a9a o "pastiluta" din carte si mi-a placut.
Neaparat tre s-o citesc. E un must-read in vacanta asta pentru mine.
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeVin 15 Apr 2011 - 8:00

Mi-a plăcut la nebunie cartea. Autorul are un stil care te atrage de la început şi încet-încet simţi că nu poţi lăsa cartea din mână. E foarte bine scrisă şi într-adevăr e un must-read :))
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeDum 17 Apr 2011 - 14:04

Am citit-o la sfaristul clasei a 9a si pe atunci ma regaseam foarte mult in Holden si in ideile lui.
Nu stiu acum daca as mai citii-o daca m-as mai regasi la fel, mai mult sa mai putin...

Oricum, recomand cartea pentru adolestenti si pentru maturii care au uitat cum e sa fii adolescent.
Sus In jos
Summer girl
faithful writer
faithful writer
Summer girl

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 931
Varsta : 28
Localizare : Turda
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeLun 18 Apr 2011 - 0:54

Am citit-o acum un an. Mi-a placut foarte mult si inca ma mai gandesc cu placere la ea.
Face parte din cartile care vorbesc despre mine.
Sus In jos
Lulu
apprentice writer
apprentice writer
Lulu

feminin Taur Cocos
Numarul mesajelor : 292
Varsta : 30
Localizare : on my way to Wonderland
Joburi/Distractii : daydreaming <3
Stare de spirit : inloveee <3
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeJoi 21 Apr 2011 - 9:20

Cand am luat cartea sa o citesc, am luat-o doar pentru ca imi parea interesant titlul. Nu ma asteptam sa gasesc nimic din ceea ce scrie in carte.
Mi-a placut extrem de mult cartea si, intr-un fel, mi-a schimbat perceptia asupra lumii, mai ales ca era mai mica cand am citit-o.
Stilul autorului m-a atras de la inceput, iar protagonistul a fost de milioane. Mi-a placut sinceritatea lui felul in care vede lume.
Merita citita! <3
Sus In jos
http://www.lulusmind.wordpress.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeDum 8 Mai 2011 - 3:56

Am citit-o... nu mai stiu cand, dar eram inca in generala. In a 8a, parca.
Mi-a placut mult, e foarte tare. Imi place cum e scrisa, simplu (asta e un lucru bun) si usor de inteles, nu se pierde in descrieri and stuff. E un stil potrivit subiectului pe care-l abordeaza.
Holden e tare :)) . M-a enervat colegul ala al lui, obsedat de ingrijitul unghiilor >.< .
Sus In jos
Trixie D. LeStrange



feminin Sagetator Cal
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 33
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeVin 6 Apr 2012 - 16:02

Am citit-o intr-a opta pe-aceasta. Vazusem in urma cu ceva timp la televizor un caz pe DIscovery cu un tip disparut si a zis acolo ca aceasta carte era favorita sa. Mi s-a aprins beculetul, mi-am luat-o s-o citesc si eu.
Trebuie sa recunosc , mi-a placut. Nu ma asteptam ca protagonistul sa fie putin nebun, imi placea tipul si chestiile pe care le facea. Avea scapari mari in comportament si idei comice, imi placea.
Salinger are un stil aparte de a reda lucrurile, e amuzant, plus ca, lucrand cu persoana I, a facut romanul usor de citit.
Frumos, foarte frumos. :x
Sus In jos
saranichuu
writer
writer
saranichuu

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeSam 7 Apr 2012 - 3:30

Am citit-o nu de mult si mi-a placut destul de mult. Tot ce Hoden spunea despre oameni este adevarat. M-a suparat faptul ca repeta unele expresii, dar in rest e scrisa simplu si inevitabil te regasesti in ea. E bine sa o citesti pentru ca e putin impresionanta
Sus In jos
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeSam 14 Iul 2012 - 12:45

Am terminat de citit cartea asta acum o săptămână şi pot spune că este GENIALĂ! La început credeam că va fi vorba despre nişte boşorogi care păzesc un lan de secară. =))
Chiar nu mă aşteptam... Mă regăseam în tot ceea ce spunea şi credea Holden, parcă era eu în varianta masculină.
Sus In jos
Massacred.

Massacred.

feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeDum 19 Aug 2012 - 2:51

Eu am găsit cartea mai de mult pe internet, reclamă sau ceva, şi mă atrăsese încât mi se pusese pata să o iau. Şi cred ca asta voi face.
Oricum, am auzit de carte şi în alte romane, şi americanii sunt obligaţi să o citească. Mi se pare interesant.
Sus In jos
Cleito
faithful writer
faithful writer
Cleito

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 612
Varsta : 27
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 6:48

Ah, am studiat-o în clasa a9-a. Mi-a plăcut la nebunie cartea! Are nişte faze foarte amuzante la anumite părţi. Ţin minte că am luat 9 pe eseul pe care l-am făcut la carte xD Eh, trebuie să mă laud şi eu. Anyway, încă îmi place de personajul principal, şi celor care nu au citit-o le-o recomand, pentru că e foarte interesantă.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeSam 24 Noi 2012 - 10:49

Am citit cartea anul trecut la română. A fost ok, dar nu pot să spun că mi-a plăcut foarte mult. Ce mi-a plăcut au fost personajele, mai ales profesorul de istorie care mi s-a părut simpatic, mi-a părut rău pentru felul cum s-a purtat Holden cu el şi ce i-a scris pe test. Tipul era foarte simpatic şi mai erau personaje faine, cum ar fi fost sora lui, era foarte simpatică! Am adorat-o din prima clipă!
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Marionette
most active in MAY
most active in MAY
Marionette

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 26
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeDum 26 Mai 2013 - 8:07

Am citit-o in semestrul I din obligatia scolii, dar mi-a placut mult. A fost usor de citit + scurta.

Am realizat destul de greu de ce a ales titlul ala =))
Ma amuza dar si dezgusta tipul ca nu era experimentat, dar si frica ii era De veghe in lanul de secara 16384 eu asteptam acolo s-o dezbrace paia si el .. nimic ..
Sus In jos
http://foru-girls.forumz.ro/
Larmes du la Lune

Larmes du la Lune

feminin Sagetator Sobolan
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 27
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeSam 17 Aug 2013 - 3:27

Am citit cartea anul trecut. In ansamblu a fost ok. Dar trebuie sa recunosc ca am fost putin dezamagita. Stilul a fost foarte simplu, usor de citit ceea ce mi s-a parut foarte bine, dar nu mi-a plkacut faptul ca se repeta. nu am mai citit o carte care sa se invarta in jurul cozii atat de mult. Si nici actiunea nu a fost cine stie ce. Totusi Holden avea niste idei destul de interesante. Pe o scara de la 1 la 10 ar primi de la mine un 7.
Sus In jos
Desert Rose
faithful writer
faithful writer
Desert Rose

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 586
Varsta : 29
Localizare : Fangstasia
Joburi/Distractii : liceu, baruri/pub'uri.
Stare de spirit : kinky
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 3:56

Cred ca a fost printre primele carti pe care le-am citit. Nu mai tin minte chiar tot firul narativ, dar in ansamblu mi-a placut foarte mult. Stiu ca ma amuza faptul ca era mereu dat afara din scolii, iar in ultimele paginii stiu ca parca dormise pe o banca in parc pt ca fusese dat afara iarasi si nu vroia sa vina mai devreme acasa.
Sus In jos
Hystria
lil' speller
lil' speller
Hystria

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 25
Localizare : In regatul meu pe un vis
Stare de spirit : Mereu neutra
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeJoi 24 Oct 2013 - 11:23

Am citit-o vara trecută şi mi-a plăcut destul de mult. De obicei prefer cărţile cu un limbaj artistic mai dezvoltat, sau cu o idee generală plină de acţiune, dar surprinzator, "De veghe în lanul de secară" mi-a ajuns la inima, deşi nu se încadrează în tiparul cărţilor descrise anterior. Personajul principal, Holden, m-a atras prin  curajul, sinceritatea sa  dezinvoltă şi prin ideile surpinzătoare pe care le adoptă. Mi-a plăcut de asemenea relaţia dintre el şi sora sa, care pare un personaj simpatic încă de la început...O recoman tuturor adolescenţilor, pentru că li se potriveşte precum o mănuşă.
Sus In jos
http://regatul-meu-pentru-un-vis.blogspot.ro/
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : De veghe in lanul de secara Logofi10

De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:01

J.D. Salinger ramane un geniu pentru mine, iar cartea asta nu isi pierde gustul, ba parca si-l schimba in functie de varsta la care o citesti.
Sus In jos
Continut sponsorizat




De veghe in lanul de secara Empty
MesajSubiect: Re: De veghe in lanul de secara   De veghe in lanul de secara Icon_minitime

Sus In jos
 

De veghe in lanul de secara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-