Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Angelologia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 11:01

Angelologia 2q2l81z

„In vremea aceea s-au ivit pe pamant uriasi, mai cu seama de cand fiii lui Dumnezeu incepusera a intra la fiicele oamenilor si acestea incepusera a le naste fii.”
(Geneza, 6, 4)

Evangeline era o copila atunci cand tatal ei a incredintat-o maicutelor de la manastirea St Rose. La douazeci si trei de ani, descoperirea unei scrisori din 1943 ii reveleaza tinerei o istorie secreta de acum o mie de ani, un stravechi conflict intre Societatea Angelologilor si nephilimi, descendentii rezultati din impreunarea ingerilor cu oamenii.

Generatii intregi de angelologi si-au pus viata in slujba anihilarii nephilimilor, iar misiunea lor, careia Evangeline i-a fost de mult menita, o poarta din bucolica ei manastire in centrul opulentei newyorkeze. Angelologia, un roman care musteste de istorie si de personaje captivante, impleteste traditia biblica, mitul orfic si viziunea miltoniana a paradisului pierdut intr-o poveste fascinanta, despre oameni obisnuiti prinsi intr-o lupta care va decide soarta omenirii.

***
Eu mi-am cumparat-o astazi;din ce-am citit pe coperta si pe net pare interesanta si n-am mai intalnit aceasta idee pana acum in vreo carte.Poate ati mai auzit de ea sau vi se pare interesanta.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeMar 29 Mar 2011 - 13:54

Oh, cred ca asta e a doua pe lista din ce am vazut pana acum. Imi place foarte mult subiectul si o voi citi neaparat, iar mai tarziu revin cu parere.
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeDum 3 Apr 2011 - 6:05

Am citit-o prin iarna si pot spune ca e foarte bine documentata, prezinta foarte bine mitul ingerilor.
Cartea e structurata in 3 parti : Evangeline si viata ei la manastire pana incepe sa vorbeasca cu o maicuta despre anumite evenimente, apoi istorisirea maicutei, care este implicata in anumite "actiuni" de gasire a nephilimilor si in final, reintoarcerea la cadrul initial, din perspectiva fetei.
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeDum 3 Apr 2011 - 6:34

Vaai, ce subiect interesant<3 Cred că o s-o caut şi eu, n-am mai citit aşa ceva până acum :)
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
>> Calypso<<
apprentice writer
apprentice writer
>> Calypso<<

feminin Leu Maimuta
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 31
Localizare : Intre stele
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeLun 11 Apr 2011 - 12:18

Si eu vreau neaaparat sa citesc aceasta carte, dupa ce voi termina cu bacul si admiterea. Subiectul este fascinant, cel putin pentru mine.
Plus, ca imi plac cartile care au muuulte pagini.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeMar 26 Apr 2011 - 6:43

Am terminat-o si eu zilele acestea si chiar mi-a placut, adica am aflat multe lucruri despre ingeri pe care nu le stiam si fictiunea este atat de bine imbinata cu realitatea incat te face sa te gandesti ca ti s-ar putea intampla. Ma bucur ca finalul n-a fost cliseic si chiar m-a surprins placut; chiar daca la inceput actiunea n-a fost foarte conturata pe la jumatate deja nu mai puteai sa citesti incet. E foarte interesanta!
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 15:34

Am citit cartea si mi-a placut foarte mult si cred ca e printre cele, extrem de putine, pe care as recit-o doar ca sa vad unele lucruri pe care nu le-am prins la prima lectura.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Pie in the sky
best signature
best signature
Pie in the sky

feminin Pesti Sobolan
Numarul mesajelor : 2350
Varsta : 28
Localizare : Even monsters are welcome when your home feels empty.
Joburi/Distractii : yaoi, writing, reading, anime, manga, fangirling, RPG
Stare de spirit : Sometimes you lose a battle. But mischief always wins the war. - JG
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeDum 26 Mai 2013 - 8:57

Cand a aparut, am vazut-o intr-o librarie, dar eram nevoita sa aleg intre Anne Rice si asta. Ambele aveau subiectul ingerilor, mai principal sua mai secundar. Acum, cand citesc comentariile voastre, regret ca nu am cumparat-o, mai ales ca ma fascineaza subiectul. Cred ca stiu ce sa cer de la tata pentru ziua mea de nume. <3 O sa revin cu o parere cand o s-o citesc. ^_^
Sus In jos
http://angelofday.blogspot.ro/
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Angelologia Logofi10

Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitimeVin 20 Dec 2013 - 18:58

Mi-am dorit-o atât de mult, încât am primit-o cadou :))
Da' atât de mult timp mi-a luat să o citesc. Incredibil de mult timp. Citeam câte două pagini, apoi o abandonam pentru 2-3 luni. Asta pentru primele 100 de pagini. Apoi am intrat în toată magia aia. Citeam pagină după pagină şi nu voiam să mă opresc din citit.
Deznodământul a fost cel care mi-a plăcut cel mai mult. M-a cam luat prin surprindere :))
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
Continut sponsorizat




Angelologia Empty
MesajSubiect: Re: Angelologia   Angelologia Icon_minitime

Sus In jos
 

Angelologia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-