Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Fata de hartie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 18 Feb 2011 - 11:31

Fata de hartie

Fata de hartie  2a50zuw

Tom Boyd este un scriitor celebru, aflat in pana de inspiratie. Billie este o tanara frumoasa si rebela, cu un simt al umorului neobisnuit. Dar mai e un amanunt: Billie este chiar eroina romanelor lui Tom.

Intr-o noapte, cand el se afla pe buza prapastiei, ea prinde viata. Si ii aduce o veste tulburatoare: daca el nu mai scrie, ea va muri.

Astfel incepe o calatorie halucinanta, in care Tom trebuie sa-si recapete inspiratia, ca sa poata salva viata femeii de care tocmai se indragosteste. Exploziva si plina de umor, cu accente de comedie romantica si thriller, Fata de hartie sfideaza orice scenariu previzibil.

Tom si Billie vin din lumi diferite, dar care se hranesc una din alta. Cine va invinge in acest joc dur al seductiei: realitatea sau fictiunea?


*Eu am inceput s-o citesc pentru ca imi tot povestea o buna prietena despre ea si am zis sa incerc.Am ajuns pe la jumatatea ei si imi place,este scrisa liber,fara prea multa descriere,cuvinte sau formulari complicate,te tine in suspans si personajele sunt foarte realiste fara tente de perfectionism sau altceva.Eu o recomand.*
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeSam 19 Feb 2011 - 3:01

Sună bine<3 Titlul e drăguţ şi te duce cu gândul la un personaj fictiv. Pare interesant şi cred că o s-o caut s-o citesc:-?
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
ffizz.
faithful writer
faithful writer
ffizz.

feminin Gemeni Tigru
Numarul mesajelor : 507
Varsta : 25
Localizare : Tot timpul, altundeva.
Stare de spirit : hell yeah!
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeSam 5 Mar 2011 - 3:54

mdaaaa <3333 din ce mi-ai zis tu pe mess si din ce scrie si aici, e chiar tare cartea. trebuie neaparat s-o caut.
Sus In jos
Serein
best prose author
best prose author
Serein

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 4467
Varsta : 26
Localizare : unde începe căutarea luminii.
Joburi/Distractii : creaţia literară, şcoala, lectura, râsul, conversaţiile metaforice, eterna căutare a sufletului şi dezvoltarea propriilor opinii pe baza valorilor personale.
Stare de spirit : pictată multicolor.
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 4 Noi 2011 - 12:58

Asa este, Fata de hartie chiar este un roman captivant, in care fictiunea si realitatea se impletesc mai bine ca oricand, formand un intreg, dar aici se pare ca fictiunea este cea care invinge. Mi-au placut toate acele actiuni nebunesti, care au avut o cursivitate absolut geniala, avand in vedere ca e vorba despre stilul inconfundabil al lui Guillaume Musso.
Stilul e unul modernist, dar captivant, astfel incat consider ca acest roman ar putea fi citit chiar si de un incepator in ale lecturii destul de repede, dat fiind faptul ca eu l-am citit in doua zile in vacanta de Craciun de anul trecut, iar sentimentele si trairile personajelor mi-au ramas ai acum adanc intiparite in minte. Intr-adevar, personajul principal se afla pe buza prapastiei, avea sa se afunde cu usurinta in hau, noroc cu existenta lui Milo, a lui Carole, dar mai ales a lui Billie, care este un fragment desprins din el. Cea din urma este unul dintre personajele pe care le tin cel mai aproape de mine, chiar m-am indragostit de ea - asa cum a facut-o insusi autorul. Are o personalitate foarte frumos reliefata, intr-un mod chiar comic uneori. Este pur si simplu captivanta.
In mod sigur recomand cartea oricui, caci este intr-adevar una pe care nu o lasi din mana pana cand nu o termini, plus ca Billie si ceilalti sunt intr-adevar o prezenta de cerneala foarte placuta.
Sus In jos
http://www.oceandecuvinte.blogspot.ro
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 14:34

Cartea aceasta si altele ale aceluiasi autor sunt printre preferatele mele. Are niste idei extrem de originale si as putea recomanda cartile lui oricui. Daca inca n-ati citit-o eu v-o recomand cu mare caldura.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeMar 18 Sept 2012 - 11:49



Am citit Fata de hartie pe nerasuflate, in iarna. Mi-a luat numai doua zile sa descopar niste personaje fantastice, unele iluzorii, altele reale, o poveste incantatoare de dragoste impletita cu elemente fantasy. Este cu adevarat un roman captivant, de genul celor care te fac sa crezi intr-un lucru absolut imposibil si apoi te plesnesc peste fata ca ai indraznit sa speri la ceva mai mult decat realitatea.

Mi-am notat cateva citate:

"In fiecare dimineata, primul meu gand este intotdeauna la tine."
"Cum e posibil sa suferi atat de mult fara sa ai rani fizice?"
"Daca arta exista pentru ca realitatea nu e de ajuns, poate ca vine un moment cand nici arta nu mai e de ajuns si preda stafeta nebuniei si mortii."


Moartea va veni si va avea ochii tai. (Titlul unui poem gasit pe noptiera lui Cesare Pavese dupa sinuciderea lui)
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 9:00

Tot încerc să o prind și el la bibliotecă și nu reușesc deloc. Aș vrea să o citesc acum cât încă mai am ceva timp liber. Weekendul ăsta merg iar să o caut, e mult mai convenabil s-o iau de la bibliotecă, deși trebuie să aștept.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 9:53

Sper sa o gasesti, e o carte foarte buna:D Totusi, e destul de noua, stii sigur ca o au la biblioteca?
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:03

Da o au, dar din ce știu sunt doar două exemplare. Nu reușesc să le prind niciodată.
Sunt multe cărți noi, dar foarte puține exemplare. Chiar am fost surprinsă că fiecare volum din ”Casa nopții” se găsește la biblioteca județeană. La fel și seriile acelea cu vampiri erau pe acolo.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 10:16

Foarte tare biblioteca! Daca esti constanta o sa prinzi cartea:)
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Fata de hartie  Logofi10

Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitimeMar 8 Oct 2013 - 10:02

Am citit cartea undeva prin primăvară, mi-a plăcut foarte mult. Modul în care se termină a foct super, foarte original. În general îmi plac toate cărţile publicate de Musso, adică am citit cam 3 cărţi şi au fost super.
După ce am citit cartea i-am făcut şi o recenzie pentru o campanie ştiu că eram foarte marcată de carte atunci şi tare greu am mai citit altceva.
"Îmi place mult faptul că la începutul fiecărui capitol apar citate din diferite cărţi sau cuvinte spuse de diferiţi filozofi sau persoane anonime. Toate citatele sunt bine alese şi conţin o tentă de mister, pentru că nu ştii mereu ce se poate ascunde în spatele acelui citat.
Ce mai este interesant e modul cum o simplă carte ajunge să parcurgă aproape tot globul. Până la urmă e o carte despre o carte. E ca o oglindă care se reflectă într-o altă oglindă şi tot aşa, o imagine ce tinde la infinit." Asta spuneam eu despre carte prin primăvară şi încă nu m-am răzgândit, cartea e super, povestea e genială.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Continut sponsorizat




Fata de hartie  Empty
MesajSubiect: Re: Fata de hartie    Fata de hartie  Icon_minitime

Sus In jos
 

Fata de hartie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Fata fantoma
» Fata cu portocale
» Fata salbatica
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-