Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Fortele Raului Absolut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Lizzie ^^
speller
speller
Lizzie ^^

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 130
Varsta : 30
Localizare : Somewhere
Joburi/Distractii : Reading
Stare de spirit : Optimista
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeSam 27 Noi 2010 - 9:49

Cine iubeste filmele horror se poate delecta din aceasta carte. Ati citit-o? Eu da, iar preferatul meu e Derek.


Lectura placuta!


Invocarea

Chloe, eroina si naratoarea cartii, este o adolescenta obisnuita, eleva la o scoala de arta si pasionata de filme. De altfel, una dintre dorintele ei cele mai mari – alaturi de cea de a avea multe prietene (si un prieten!) – este sa devina regizor de filme.

De aceea, de multe ori, în momentele dificile, ea abordeaza acea situatie ca si cum ar privi-o din spatele unei camere de filmat – ceea ce devine un film horror în clipa în care începe sa vada stafii.

Asta o duce la Sanatoriul Lyle, un loc destul de exclusivist pentru adolescenti cu tulburari psihice.

Aici, medicii încearca sa o convinga pe Chloe ca „stafiile“ ei sunt de fapt un produs al schizofreniei de care sufera. Fie ca vede stafii sau este doar bolnava, Chloe este dispusa sa-si ia medicamentele, pentru a se putea întoarce cât mai repede la viata ei dintotdeauna.

Dar când îi cunoaste pe ceilalti copii din sanatoriu, îsi da seama ca problemele lor mentale ar putea fi de fapt, la fel ca si ale ei, abilitati supranaturale, si ca în realitate sanatoriul este populat de semidemoni, samani, magicieni, vârcolaci si, bineînteles, necromanti (asa cum este Chloe).

Iar acum Chloe începe sa-si puna tot felul de întrebari: De ce se afla cu totii aici? Ce se întâmpla cu copiii transferati în alta parte, într-un mod misterios, si cu care nu se mai poate lua legatura? Ce taine ascunde sanatoriul, care cu siguranta e cu totul altceva decât pare? Si ce vrea sa îi spuna stafia pe care o tot vede în subsol ?

Cu o intriga captivanta, desfasurata într-un decor amenintator si oarecum sinistru, cu personaje incitante, cu elemente pe care fanii cartilor horror le îndragesc (cadavre misterioase îngropate, doctori malefici, vârcolaci, telechinezie), cartea te tine în suspans si, asa cum spune Kirkus Reviews, „cititorii ar putea tipa suficient de tare pentru a trezi mortii“.

"Numele meu este Chloe Saunders si viata mea nu va mai fi niciodata la fel ca pana acum. Tot ce voiam era sa imi fac prieteni, sa cunosc baieti si sa continui sa fiu o adolescenta obisnuita. Dar nici macar nu mai stiu ce inseamna asta. Totul a inceput in ziua in care am vazut prima mea stafie - si stafia m-a vazut pe mine.

Acum, stafiile sunt pretutindeni si nu vor sa ma lase in pace.

Si, ca si cum asta n-ar fi fost de-ajuns, m-am trezit inchisa in Sanatoriul Lyle, un loc special pentru adolescentii cu probleme psihice. Si totusi, sanatoriul nu este ceea ce pare.

Sa nu mai spuneti nimanui, dar eu cred ca si cei inchisi aici cu mine sunt mai mult decat se arata la prima vedere. Problema e de partea cui sunt ei?

Iar cea care trebuie sa descopere ce secrete periculoase ascunde Sanatoriul Lyle sunt eu inainte ca tainele - si scheletele - sale sa revina ca sa ma bantuie.
Sus In jos
http://rpg-characters.getgoo.us/forum.htm
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeSam 27 Noi 2010 - 22:28

Chiar vroiam sa deschid eu un topic pentru cartile astea ! :X

Am citit primul volum de la o prietena care si-a luat cartea si i-a placut. Si mi s-a parut interesanta, desi la inceput m-am cam plictisit si povestea mi se parea trasa de par. Finalul m-a lasat in ceata total :)) Oricum, ideea mi se pare super. Ma intreb unde se afla tatal celor 2 :-? Am uitat cum ii chema :-" Cel cu magia si cel care se transforma.

Am auzit ca a aparut al doilea volum. Abia astept sa-l citesc :X
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeSam 27 Noi 2010 - 23:34

Mie imi place foarte mult cum suna descrierea actiunii si cred ca e o carte horror pe cinste, desi pe alocuri suna putin cliseic. Chiar as vrea sa o citesc.
Sus In jos
Lucifer`s my Teddy_Bear

Lucifer`s my Teddy_Bear

feminin Capricorn Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeLun 6 Dec 2010 - 12:50

Ah , mai am de citit Rafuiala , iar apoi , cand o sa apara The Gathering, de abia astept , cartile astea m`au fascinat....armstrong are un stil de a te tine intr`un suspans mortal.Sunt foarte bune ;)
Sus In jos
http://saintdiavoloacademy.forumz.ro
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 10:19

Cel mai mult la aceste carti mi-a placut ca au reunit mai toate speciile supranaturale: vrajitori, samani, necromati, vampiri, vrajitoare etc.
O singura nemultumirea am: autoarea a amintit in treacat de vampiri si atat. Mi-ar fi placut sa vad viziunea ei despre vampiri. Dar am observat ca prefera varcolacii, judecand si dupa "Luna plina".
Sus In jos
AbbeyDawn
writer
writer
AbbeyDawn

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 446
Varsta : 26
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 12:18

Le-am citit pe toate cele de la Bravo pentru că erau mai ieftine, au fost foarte bune. Nu am prea multe de comentat.
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 12:19

@AbbeyDawn: De la Bravo le-am luat si eu, desigur mai ieftin era sa le imprumut;))
Sus In jos
saranichuu
writer
writer
saranichuu

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 0:55

Mi-am luat toata colectia de la Bravo. M-a tinut foarte tare in suspans si mi-au placut mult scenele in care fugeau, se ascundeau, stateau in mizerie. Mi-a placut Tori ca sa fiu sincera si legatura dintre ea si Simon.
Sus In jos
Imaginary Owl
apprentice writer
apprentice writer
Imaginary Owl

feminin Fecioara Bivol
Numarul mesajelor : 273
Varsta : 26
Localizare : Wonderland
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 9:11

Eu le am dinainte sa apara Bravo si trebuie sa recunosc ca mi-au placut,Tare mult as vrea si parte a patra...
Sus In jos
Marionette
most active in MAY
most active in MAY
Marionette

feminin Berbec Tigru
Numarul mesajelor : 672
Varsta : 26
Localizare : Here `` <3
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeMar 10 Apr 2012 - 4:06

Si eu le-am citit si le iubesc mult :X: le-am citit de 2 ori.
Sus In jos
http://foru-girls.forumz.ro/
Cleito
faithful writer
faithful writer
Cleito

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 612
Varsta : 27
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 7:18

Am citit cărţile şi mi se par drăguţe. Mie din prima mi-a plăcut de Derek xD. Sărăcuţul, parcă prin volumul doi mi-a fost şi milă de el. Şi mă bucuuuuuuur că la final Chloe s-a băgat cu Derek! Aşteptasem chestia asta cât timp am citit celelalte două volume.
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeLun 3 Sept 2012 - 0:33

am citit primele 2 volume, urmează să mi-l cumpăr şi pe cel de-al 3-lea.
într-adevăr, cărţile sunt destul de bune. sinceră să fiu, nu mă aşteptam să-mi placă atât de tare, însă Armstrong are un mod de a te ţine într-o continuă tensiune pe tot parcursul şi asta îmi place.
şi vai, Chloe va fi cu Derek? ;x minunat, chiar îmi doream să-i văd împreună.
Sus In jos
September.
apprentice writer
apprentice writer
September.

feminin Capricorn Mistret
Numarul mesajelor : 210
Varsta : 28
Localizare : Everywhere you think I am.
Joburi/Distractii : Torture.
Stare de spirit : Awesome
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeLun 3 Sept 2012 - 3:14

Oricât ar vrea să se abţină cineva care a citit cărţile, nu poate să nu menţioneze că Derek va ramane cu Chloe :)). Nu citesc revista Bravo, am rămas cu amintiri neplăcute din clasa a VII-a când am pus pentru prima oară pe una dintre acele reviste si n-am mai dormit noaptea. În schimb, colega mea le citeşte şi şi-a cumpărat revista cu toate cele trei cărţi. În timp ce ea se chinuia de mult timp să le citească pentru că, tipic, nu a pasionat-o niciodată cititul, eu le-am terminat intr-o săpătmână pe toate 3 şi tot nu-mi vine să cred. Kelley a pus atâta suspans n cărţile alea încât nu mai puteam aştepta şi voiam să văd unde va ajunge cu povestea. Şi mi-a plăcut, dar sfârşitul... în afară de Chloe şi Derek nu m-a impresionat nimic :))
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 9:36

Am citit si eu primele doua volume si cand o sa am timp il voi citi si pe al treilea. Recunosc ca eram sceptica pentru ca in general seriile cu si despre adolescenti sunt cam cliseice si seamana intre ele. Dar desi aceasta serie are destule din alte serii mi-a placut ca autoarea reuseste sa transmita si sa te faca sa te implici in poveste, transforma toate acele clisee in ceva mai bun. Plus ca reuseste sa-ti mentina treaza curiozitatea ceea ce mie mi se intampla rar la cartile de genul.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Massacred.

Massacred.

feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeMar 11 Sept 2012 - 9:03

Eu le-am terminat săptămâna trecută.. cam în trei zile. Recenziile sunt aici .
O serie foarte bună după părerea mea <3
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 4:03

Citat :
De aceea, de multe ori, în momentele dificile, ea abordeaza acea situatie ca si cum ar privi-o din spatele unei camere de filmat
- asta mi se pare absolut genial!
Mereu am vrut sa merg la un sanatoriu, cu toate ca am si eu anumite temeri.
Mi-a starnit interesul un pic, ce-i drept :">
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Fortele Raului Absolut Logofi10

Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:02

Well, asta a fost o salata draguta de creaturi supranaturale. Cel putin asa mi s-a parut la varsta la care am citit-o. Acum probabil m-ar plictisi.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Fortele Raului Absolut Empty
MesajSubiect: Re: Fortele Raului Absolut   Fortele Raului Absolut Icon_minitime

Sus In jos
 

Fortele Raului Absolut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-