Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Şi dacă e adevărat...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeVin 3 Sept 2010 - 23:59

Şi dacă e adevărat... Si_daca_e_adevarat

    Titlu: Şi dacă e adevărat...
    Autor: Marc Levy
    Editura: Trei
    An de aparitie: 2005
    Numar de pagini: 334
    Rezumat: "Ce-o sa-ti spun nu e usor de înteles, e imposibil de admis, dar daca ai vrea sa-mi asculti povestea…"

    Ce sa crezi despre o femeie care-ti alege dulapul din baie ca sa-si petreaca zilele în el? Care se mira ca o poti vedea? Care apare si dispare brusc si pretinde ca este în coma profunda la celalalt capat al orasului? Pe ea trebuie sa o duci la psihiatru, sau pe tine? Sau, dimpotriva, trebuie sa te lasi în voia acestei aventuri extravagante?

    si daca este adevarat?…

    Daca e adevarat ca Arthur este singura persoana care poate împarti secretul lui Lauren, o poate contempla pe aceea pe care nu o vede nimeni, poate vorbi cu aceea pe care n-o aude nimeni?…

    O poveste tandra, o aventura plina de umor si neprevazut.



Chiar am vrut sa o si postez la Mini-Biblioteca, dar nu ma las pana nu mi-o cumpar. Marc Levy este unul dintre autorii mei preferati (Si am o lista micuta cu autorii care-mi plac si de la care am citit mai multe carti) Şi dacă e adevărat... 14096 tipul este un scriitor francez si scrie absolut genial. Daca va plac cartile romantice (cu un strop de aventura si comedie), sunt sigura ca o sa va placa si cartea asta pe care am citit-o acum 2 ani, daca nu ma insel. Eram clasa a12a, spre sfarsit cam asa, cand am dat de cartile lui Marc Levy, prin intermediul unei bune prietene care e plecata din tara. Si are si o continuare, Te voi revedea. Deschid imediat topic si cu a doua parte.
A mai citit cineva cartea?
Sus In jos
Summer girl
faithful writer
faithful writer
Summer girl

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 931
Varsta : 28
Localizare : Turda
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeSam 4 Sept 2010 - 6:46

Si eu am citit-o.
E foarte frumoasa, am terminat-o in 2-3 zile.
Le-am mai imprumutat-o catorva prieteni si tuturor le-a placut.
Merita citita.
A fost si ecranizata. Filmul se numeste 'Ca in rai' sau ceva de genul. Oricum, cartea bate filmul.
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeSam 4 Sept 2010 - 8:22

dap, Ca-n rai se numeste filmul sau "Just Like Heaven" in engleza :D
nu am apucat sa-l vad, dar pentru ca am timp acum, o sa ma uit.
oricum, cartea e mult mai marfa. dar sa vad ce parere am despre film :D
Sus In jos
Emily
word lover
word lover
Emily

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 1500
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti xD
Joburi/Distractii : Gingerish
Stare de spirit : Always cute, sometimes rebellious
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 3:04

Am auzit de Mark Levy, dar nu am citit nimic din ce a scris el, din pacate...

Totusi, subiectul pare foarte interesant cu tente supra naturale si psihologice.
Chiar as vrea sa o citesc :-?
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeDum 13 Noi 2011 - 12:50

Am citit aceasta carte si chiar daca nu sunt adepta genului romantic amestecat cu putina fictiune chiar mi-a placut cartea si mai ales cum a fost scrisa. Stilul autorului e simplu, dar reuseste sa te cucereasca si-ti starneste curiozitatea. Personajele au fost dragute, chiar s-au completat si nu m-asteptam sa-mi placa asa mult. Daca-mi amintesc bine aceasta carte are si o continuare pe care am citit-o. Marc Levy e un autor bun si de asta am citit cam tot ce-am prins de la el. Recomand cartile lui ca o lectura usoara:)
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Féminité du Bois
best prose author
best prose author
Féminité du Bois

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 992
Varsta : 30
Localizare : celula mea colorata
Joburi/Distractii : tesator de vise
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeDum 13 Noi 2011 - 12:59

Am citit'o in vara si mi'a placut, in ciuda happy end'ului, in ciuda faptului ca ma asteptam la altceva cand am inceput'o. M'a imrpesionat, aveam si o faza mai sensibiloaza atunci, dar m'a facut sa plang. Eu nu plang nici la filme, nici la carti, nici macar la fapte reale si inca sunt umita de efectul pe care aceasta carte l'a avut asupra mea. Le'am dat'o si unor prietene si din cate tin eu minte le'a placut la fel de mult.
Despre film, cred ca l'am vazut e cu Reese Wintherspoon, parca, nu garantez, dar abia daca mai retin ceva din el.
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeJoi 24 Noi 2011 - 9:45

Şi eu am citit cartea şi e foarte drăguţă. A fost, împreună cu încă câteva cărţi uşoare scrise de Marc Levy, o modalitatea de-a mă relaxa. Am terminat-o repede şi mi-a lăsat un gust dulce după ce am citit ultimele pagini. Desgiur, în final a fost destul de usturătoare trezirea ei şi restul...
E o carte carte, plină de romantism, e recomandată numai persoanelor care sunt capabile să reziste printre grămezi de siripoşenii. :]
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 14:21

Asa cum am mai zis imi plac cartile lui Levy si asta m-a atras cred ca cel mai mult, desi a mai fost una. Din descrierea de pe coperta nu prea reusisem sa ma prind, insa continutul e mult mai bun. Da:)), de obicei ma uit intai la descriere si daca nu-mi place o las. Insa cartile lui Levy nu prea dezamagesc.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 4:09

Psihologica mi se pare carticica asta si ideea cu dulapul mi se pare foarte interesanta, de-a dreptul profunda.
Vreau sa vad ce este cu tipa!!!
Ai putea sa o postezi, Yuki?
Sus In jos
Hystria
lil' speller
lil' speller
Hystria

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 25
Localizare : In regatul meu pe un vis
Stare de spirit : Mereu neutra
Logo Funny-Fantasy : Şi dacă e adevărat... Logofi10

Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitimeJoi 24 Oct 2013 - 11:34

Profa de română mi-a recomandat cartea, care este foarte bună de altfel. Ţin minte că am devorat-o într-o singură zi şi a trebuit să aştept în jur de 24 de ore până să încep cea de a doua partea, a fost o agonie totală. Mi-a plăcut finalul, trezirea ei un pic dureroasă, salvând cartea de la un clişeu artistic. O lectură uşoară şi plăcută. 
Sus In jos
http://regatul-meu-pentru-un-vis.blogspot.ro/
Continut sponsorizat




Şi dacă e adevărat... Empty
MesajSubiect: Re: Şi dacă e adevărat...   Şi dacă e adevărat... Icon_minitime

Sus In jos
 

Şi dacă e adevărat...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Dacă aş rămâne (If I Stay #1)
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-