Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 La rasarit de Eden

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeJoi 12 Aug 2010 - 9:49

La rasarit de Eden 75272184

Una dintre capodoperele secolului XX, La rasarit de Eden recreeaza povestea biblica a lui Cain si Abel in decorul Vaii Salinas din California.
Romanul, a carui actiune se intinde din timpul Razboiul Civil american pina la sfirsitul Primului Razboi Mondial, urmareste conflictele dintre doua generatii de frati, incepind cu Adam si Charles Trask.
Adam se casatoreste cu frumoasa si malefica prostituata Cathy Ames, care il paraseste chiar in noaptea nuntii pentru fratele sau, Charles. Dupa ce da nastere gemenilor Aron si Caleb, Cathy il impusca pe Adam si se intoarce la vechea sa profesie.
Dupa ce Caleb ii dezvaluie lui Adam adevarul despre mama lor, acesta pleaca in razboi si este ucis pe cimpurile de batalie din Franta.
In anul 1955, romanul La rasarit de Eden a fost ecranizat de regizorul Elia Kazan, cu James Dean in rolul principal.


Eu sunt la jumatatea primului volum si mi se pare o carte geniala. Felul in care autorul povesteste e placut, interesant, iar actiunea este ingenioasa. Abia astept sa termin cartea c sa mai revin cu pareri.
Voi ati citit-o?
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeJoi 12 Aug 2010 - 10:28

oh, n-am citit-o.

e despre istorie si ma plictisesc cartile astea. :))
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeJoi 12 Aug 2010 - 10:29

De unde stii ca e despre istorie?

Romanul, a carui actiune se intinde din timpul Razboiul Civil american pina la sfirsitul Primului Razboi Mondial, urmareste conflictele dintre doua generatii de frati, incepand cu Adam si Charles Trask.


Ah Cristi, nu stii sa citesti ce e mai important ?:))
Nu e vb despre istorie acolo :)
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeJoi 12 Aug 2010 - 10:31

actiunea se petrece in timpul razboiului.

deja mi s-a taiat de aici :)) nu mai conteaza ce scrie.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 0:18

Am ternimat de citit primul volum acum cateva zile. Sincer, cartea asta mi-a placut incredibil de mult, desi mai am un volum de citit. Pana acum, singura chestie legata de Razboi a fost atunci cand unul din personajele principale s-a dus in armata, dar nici macar nu se povesteste prea mult despre asta. In rest, se diseaca pur si simplu caracterul fiecarui personaj, dar cel mai mult al lui Cathy.
Mi-a placut enorm de mult cum i-a definit personalitatea aceea malefica.
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 1:20

e tare faina cartea. si mie mi-a placut mult.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 2:51

Mi-am luat si eu ambele volume de la adevarul, n-am apucat inca sa o citesc tp ca statea mama cu cartea-n mana si o citea, cum a terminat-o acum o sa o citesc sigur, titlul imi place foarte mult;x
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 2:52

Eu inca sunt la volumul al doilea dar ti-o recomand, desi nu am terminat-o.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 2:55

Nu-mi place un lucru la ea, ca are actiunea in timplul razboiului. Dar nu timpul face cartea ci actiunea insasi:-?
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 2:56

am mai explicat sus ca nu are nicio treaba cu razboiul :)) Dar orice carte trebuie sa aiba plasata actiunea intr-o anumita perioada, nu?
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 23 Aug 2010 - 3:00

Da trebuie:)) Si cum e o carte a secolului 20 era de asteptat :))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeLun 22 Noi 2010 - 9:51

Uhm, mai am cateva pagini de citit din ea. Am lasat-o deoparte cateva luni bune si nici nu imi aduc aminte de ce. Probabil am uitat de ea.
Dar imi amintesc foarte bine actiunea si cartea mi-a placut. Mai greoaie de felul ei, dar e placuta.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 15:50

De carte n-am auzit, insa de autor da, asa ca o sa incerc sa o gasesc.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeVin 17 Mai 2013 - 11:22

Nu cred ca am citit vreodata o carte mai interesanta decat aceasta. Steinbeck are un mod foarte sincer de a scrie. Iti da impresia ca este cat se poate de onest cu tine si nu vrea sa iti ascunda nimic din ceea ce se intampla. Cum a spus si Sabi nu are nicio legatura cu razboiul.
Sunt la al doilea volum, mai am cam jumatate, insa mi-e groaza ca se va termina prea repede. Mi-am comandat si "Oameni si soareci", insa inca nu a ajuns.
Eu v-o recomand in principal datorita silului lui John Steinbeck si pentru faptul ca in mare cuprinde toate tipologiile umane.
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : La rasarit de Eden Logofi10

La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:20

Steinbeck este unul dintre scriitorii mei preferati, iar "La rasarit de Eden" una dintre cartile mele preferate, insa nu se compara cu "Soareci si oameni" care este mind blow.
Imi place foarte mult stilul direct al autorului. Nu se incurca cu exprimari bombastice si fara rost.
Sus In jos
Continut sponsorizat




La rasarit de Eden Empty
MesajSubiect: Re: La rasarit de Eden   La rasarit de Eden Icon_minitime

Sus In jos
 

La rasarit de Eden

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-