Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 A doua lună plină

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeVin 9 Iul 2010 - 12:38

A doua lună plină de Kelley Armstrong

A doua lună plină 4516911357_a3c8f30b39

A doua lună plină este continuarea romanului Lună plină scris de autoarea de origine canadiană Kelley Armstrong din ciclul "Lumea de Dincolo"

Elena Michaels este singura femeie vârcolac din lume, transformată cu zece ani în urmă de iubitul ei.
Tocmai când ajunge şi ea să se obişnuiască cu această situaţie înfricoşătoare, o tânără vrăjitoare îi spune Elenei Michaels că un grup de oameni de ştiinţă răpesc fiinţe supranaturale pentru a face experimente pe ele. Elena ingnoră avertismentul. Însă curând va fi confruntată cu adevărul despre "Lumea Cealaltă", când este răpită şi aruncată într-o celulă împreună cu vrăjitoare, vampiri, şamani, semi-demoni şi alţi vârcolaci. Elena descoperă în scurt timp că a avea de-a face cu colegii ei captivi este cea mai mică dintre grijile ei. În această închisoare, cei care au cheile celulelor sunt adevăraţii monştri.

"- Nu asta vreţi să ştiţi de fapt, nu-i aşa ? ne-a stârnit Adam. Cel puţin nu asta e partea cea bună, adică nu CINE suntem, ci mai cu seama CE suntem, corect ? Deşi e mai bine să explicăm cele două separat, altfel o să spuneţi că aţi venit la o întâlnire a alcoolicilor anonimi pentru blestemaţi. "Bună, numele meu este Adam şi sunt semi-demon".
- Semi?!... am exclamat eu.
- Exact cum se aude. Mama este om. Tata este întruchiparea vie a răului absolut. Din fericire, am primit înfăţişarea de la mama. Tata nu-i tocmai potrivit pentru un pictorial. Nu mă întreba ce-a fost în capul mamei. Evident mult prea multă tequila în seara cu pricina."


O am şi am citit-o. Nu ştiu să spun dacă e mai bună decât prima. Din punctul meu de vedere, are mai multă acţiune decât prima. În plus, are şi mai multe personaje şi întorsături de situaţie interesante şi neaşteptate.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeSam 9 Oct 2010 - 23:14

NU stiu de ce, dar am impresia ( personala ) ca orice carte care apare dupa Twilight si discuta despre varcolaci/vampiri/monstiri in general sunt copii dupa Amurg.
Cum nu am citit nici Luna plina, nici A doua luna plina ( ce titlu neinspirat ), nu stiu ce sa zic despre romanul al doilea, daca e copy cat sau nu. Insa l-as citi, doar ca sa imi potolesc curiozitatea.
Sus In jos
nikoledulcesarut
speller
speller
nikoledulcesarut

feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 37
Localizare : bucuresti orasul viselor neamplinite
Stare de spirit : visatoare aiurita
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeLun 2 Mai 2011 - 22:52

eu am citit luna plina si mi-sa parut interesanta ,plina de actiune, ,intriga , firul naratiunii,este destul de usor de urmarit,nu se aseamana de loc cu saga AMURG , stilul scriitoarei este complet diferit de al lui Meyer.miar place sa citesc a doua luna plina am citit sinopsisul sau si pare mult mai interesanta decat prima desii ,,parca putin prea trasa de par si cam incarcata ....
Sus In jos
http://nails4breakfast.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?
Summer girl
faithful writer
faithful writer
Summer girl

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 931
Varsta : 28
Localizare : Turda
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeVin 6 Mai 2011 - 9:24

Eu am citit ambele carti din serie si chiar mi-au placut.
Nu seamana deloc cu Twilight, iar stilul acestor carti e mult mai matur, dupa parerea mea.
Sunt curioasa cand va aparea urmatoarea carte :-?
Sus In jos
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeVin 6 Mai 2011 - 12:46

Sabina, cartile sunt scrise inainte de Twilight, doar la noi au aparut mai tarziu. Prin 2002 - 2003 au fost publicate, daca imi amintesc bine. Titlul original al cartii acesteia este Stolen, traducerea e tampita, mai bine ar fi lasat titlul original, caci cel pe care l-au gasit n-are nicio legatura cu el O_O (de-as fi autor, n-as permite asta).
Nu seamana deloc cu Twilight, pentru ca in centrul actiunii sunt varcolaci, abia in a doua carte apare o tipa vampir si nu se concentreza prea mult asupra ei. Nici macar nu e vorba despre un razboi intre vampiri si varcolaci, Elena descopera existenta vampirilor abia cand o intalneste pe tipa asta.

Mie, personal, mi-a placut mai mult prima carte, desi aceasta are mai multa actiune. Sunt un big fan al scenelor dintre Elena si Clayton, iar a doua parte a cam dus lipsa de ele.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 18:10

Am citit decat primul volum si mi-a placut. Pe acesta inca nu l-am gasit la biblioteca, dar am inteles ca ar fi mai slab. Acum fiecare cu parerile lui.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeLun 3 Sept 2012 - 2:38

Hmm, e mai interesant, caci apar si alte creaturi supranaturale, pe langa varcolaci. Mie, una, mi s-a parut mai plina de actiune decat prima, dar tot Luna plina mi-a placut mai mult. ;))
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeSam 21 Dec 2013 - 8:13

Încă nu am citit-o. Sunt atâtea cărţi pe care mi le doresc, da' rămân cu dorinţa :-j.
Mi-a plăcut mult de tot "Lună plină" şi dacă asta e măcar pe jumătate la fel de bună, înseamnă că merită citită.
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
bitter // sweet
best animation
best animation
bitter // sweet

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 20380
Varsta : 30
Localizare : Neverland
Logo Funny-Fantasy : A doua lună plină Logofi10

A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitimeVin 24 Ian 2014 - 1:58

^ Mi s-a părut că are o acțiune mai interesantă și mai palpitantă. E destul de okay și, dacă ți-a plăcut prima carte, merită să o citești și pe asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat




A doua lună plină Empty
MesajSubiect: Re: A doua lună plină   A doua lună plină Icon_minitime

Sus In jos
 

A doua lună plină

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Lună plină
» Intre doua avioane
» A doua vara a pantalonilor calatori
» Luna noua
» Nu plange sub clar de luna
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-