Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 19 trandafiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeMier 19 Mai 2010 - 9:14


Autor (i): Mircea Eliade
Pret: 22,40 LEI
Editura: Humanitas
Nr. pagini: 232 pagini
Coperta

In ultimul lui volum de povestiri, aparut in 1980, arta lui Mircea Eliade atinge o esentializare pe care prozatorul a cautat-o in scrierile sale literare din-totdeauna. Dincolo de intimplari, dincolo chiar de nostalgia evocarii, o tema prezenta in multe din prozele sale fantastice dobindeste acum o pondere covirsitoare: semnificatia actului creator.
Personajele nu mai sint oamenii obisnuiti de altadata, incercati de intimplari enigmatice si pline de semnificatii, ci scriitori, artisti sau matematicieni pe cale sa desco-pere o taina esentiala pentru ei si pentru omenire. Ele par sa nu mai cunoasca nici o alta framintare in afara de patrunderea misterului care se reveleaza prin intermediul destinului ce le-a fost rezervat.
Discutiile lor pasionate revin obsedant asupra cite unui amanunt, banal in aparenta - o vorba auzita cindva si apoi ingropata in uitare sau o intimplare fara nici un ecou in viata imediata -, care revine in miezul cel mai fierbinte al memoriei dovedindu-se inzestrat cu consecinte cosmice.

Eu o citesc acum si e geniala.
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeSam 9 Oct 2010 - 23:38

Imi place Mircea Eliade, imi place stilul lui psihologic si romanele lui, care din fericire, nu sunt scrise pentru toti.
De cand am citit Maytreyi am ramas cu un gust dulce de la el, astfel incat as mai incerca si alte romane sau culegeri de povestiri.
Sus In jos
shine

shine

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 48
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : sa citesc,sa ma uit la seriale,sa ma plimb,sa merg la cumparaturi(dar e criza!)
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeVin 19 Noi 2010 - 13:57

Nu am citit-o ,dar o am pe lista..
Sus In jos
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeSam 20 Noi 2010 - 1:19

Uau, n-am auzit de cartea asta, nu ştiam că a scris-o Eliade. Dacă-i aşa, atunci clar o s-o caut, vreau să citesc cât mai mult Eliade. E scriitorul meu preferat<33

Citat :
Personajele nu mai sint oamenii obisnuiti de altadata, incercati de intimplari enigmatice si pline de semnificatii, ci scriitori, artisti sau matematicieni pe cale sa desco-pere o taina esentiala pentru ei si pentru omenire.

asta sună foarte tare, chiar vreau să aud părerea ta, Ely, după ce o citeşti:))
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeSam 15 Sept 2012 - 15:51

Am auzit de carte si am zis ca imediat ce fac rost de ea ma apuc sa o citesc.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Chérie.
word lover
word lover
Chérie.

feminin Numarul mesajelor : 1706
Localizare : In mintea unui inger meschin.
Joburi/Distractii : cititul, muzica, ficurile, scrisul
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeLun 8 Oct 2012 - 6:46

Ce titlu frumos. Nu prea citesc autori români, deci Eliade nu prea cunosc, dar dacă o voi găsi cu siguranță o voi citi :).
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : 19 trandafiri Logofi10

19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:32

Am luat-o dintr-un anticartiat cu 2 lei. Nu imi venea sa cred ca am gasit-o atat de ieftin.
A fost o carte foarte interesanta, o recomand. Cred ca o voi reciti zilele astea.
Sus In jos
Continut sponsorizat




19 trandafiri Empty
MesajSubiect: Re: 19 trandafiri   19 trandafiri Icon_minitime

Sus In jos
 

19 trandafiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-