Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 domnişoara Christina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeJoi 22 Apr 2010 - 0:49

coperta

Fidel abstragerii din cotidian a eroilor prozei sale fantastice, Mircea Eliade ofera cu romanul Domnisoara Christina (1936) o varianta moderna a povestilor cu strigoi, omniprezente in folclorul romanesc. Numai ca in "povestea" sa accentul cade nu atat pe groaza celor vii in fata mortilor in viata, ca in romanul gotic, cat pe misterul intrepatrunderii dintre lumea de aici si cea de dincolo. Asa se face ca toate personajele adunate in casa de la tara a familiei Moscu sunt asaltate de jocul semnelor palpabile venite din acel altundeva, care li se strecoara in incaperi si in suflet, intorcandu-i spre intamplari de demult, ravasindu-le viata si cerandu-si tributul. Maiestria autorului sta in firescul straniu cu care impleteste cele doua lumi, iar insondabila adancime a acestui mister intre mistere e potentata aici de dulcele fior de care ne lasam cuprinsi cu totii: personaje, autor si cititori deopotriva.

o puteti downloada de aici
da' mai bine o imprumutati de la biblioteca, sigur scoala voastra are o domnisoara Chrisitina printre rafturile bibliotecii. :)

Lectura placuta.
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeVin 23 Apr 2010 - 7:03

Am citit-o pentru ca a fost lectura obligatorie. :D
Singura chestie e ca mi s-a parut destul de ciudata, insa nu in sensul rau. Poate din cauza ca am ajuns sa urasc toate cartile pe care ni le baga proful de romana pe gat.
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeVin 23 Apr 2010 - 7:35

eu am citit-o si mi-a placut
mi-a recomandat-o o colega si oricum.. eram fana Eliade. xD
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeVin 23 Apr 2010 - 8:03

Si eu am fost fana Eliade. Romanul adolescentului miop m-a marcat profund. Desi, nu-i o capodopera. :)
Acum insa, C. Petrescu ^ M.Preda, ruleaza. :x
Sus In jos
Fragrant Lust
writer
writer
Fragrant Lust

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 29
Localizare : Turda.
Stare de spirit : like WEEEEEEEEAAAY
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMier 28 Apr 2010 - 3:37

Am citit-o recent,mi-a fost recomandată de o prietenă.
E interesantă şi mi-a plăcut felul în care a fost scrisă.
Nu e printre preferatele mele,dar merită citită
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMier 28 Apr 2010 - 22:15

si eu am citit-o la recomandarea unei prietene.. si da, merita citita. :)
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMier 1 Sept 2010 - 5:36

Am citit-o si in acea vreme era putin fixista pe Eliade;mi-a recomandat-o o prietena,am tot cautat-o si n-am dat de ea.Apoi mergand la biblioteca am gasit-o pe raft si desi uitasem de ea si-mi cam pierdusem interesul am zis sa incerc.
A fost frumoasa,mi-a placut si fiind usor amorezata domnişoara Christina 32894 de stilul lui Eliade am citit-o repede si din cate imi amintesc nu e nici asa de lunga.
Draguta carte.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
^Lovely^
supreme master of words
supreme master of words
^Lovely^

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 9322
Varsta : 31
Localizare : My World
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeLun 7 Feb 2011 - 11:40

Eu prin cartea asta l-am descoperit pe Eliade si cat de genial este. SIncer credeam ca iar este un roman despre taranimea noastra, insa s-a dovedit ca nu este chiar asa. Eliade are alt stil...

am citit-o pe narasuflate... am luat-o intr-o zi cand eram de serviciu... cred ca a doua sau a treia zi era citita:X mi-a placut foarte multi si m-a tinut in suspans:X

Sus In jos
ikiee
word addict
word addict
ikiee

feminin Rac Bivol
Numarul mesajelor : 2251
Varsta : 26
Stare de spirit : Fericita :)
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeDum 20 Mar 2011 - 8:14

Super cartea.Am citit-o in vara.Mi-a placut mult.Plus ca Eliade scrie foarte foarte frumos.E una din multele carti care imi plac de la el.
Sus In jos
http://funny-fic-forum.forumz.ro/forum.htm
Sashka
supreme master of words
supreme master of words
Sashka

feminin Pesti Maimuta
Numarul mesajelor : 6583
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMar 29 Mar 2011 - 13:46

Oh, mama, sa nu fi fost Eliade ma mai gandeam.
Am alergie de la materialul ce ne-a fost predat la scoala/liceu, am alergie la aproape toti scriitorii romani si moldoveni.
Sus In jos
>> Calypso<<
apprentice writer
apprentice writer
>> Calypso<<

feminin Leu Maimuta
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 31
Localizare : Intre stele
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeLun 11 Apr 2011 - 12:21

Domnisoara Christina a fost printre primele carti pe care le-am citit de la Mircea Eliade, m-a incantat foarte mult inclinatia sa pentru aceasta tema-tabu.
Cartea nu este extraordinara, e chiar limitata daca ne gadim la resursele pe care le avea autorul, insa este extrem de interesanta. Mi-a placut personajul Christinei, foarte subtil conturat!
Sus In jos
Cehkav
passionate writer
passionate writer
Cehkav

feminin Varsator Mistret
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 29
Localizare : In your mind
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMar 3 Ian 2012 - 5:48

Eu nu am avut-o ca lectura obligatorie, dar am zis ca trebuie sa o citesc.
Sus In jos
http://cehkav.wordpress.com
Vizitato
Vizitator



domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMar 3 Ian 2012 - 8:50

Am aflat de carte de la o prietena..am vazut ca o citea si era foarte entuziasmata de ea. Dupa ce mi-a spus ca este o carte cu vampiri mi-a starnit oarecum interesul, insa aveam o retinere datorita faptului ca autorul este roman si nu ma asteptam la cine stie ce. Dar mi-a placut mult si chiar vreau sa o recitesc. domnişoara Christina 510480
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeJoi 19 Ian 2012 - 12:40

vai, ce mi-a placut acest roman domnişoara Christina 14096 merita citit mai ales ca este de mircea eliade al nostru, si nu stiu... subiectul de baza, i-as putea spune asa, provine din miturile din folclorul nostru romanesc :-?
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeJoi 2 Feb 2012 - 9:32

Avand in vedere ca Mircea Eliade este unul dintre autorii mei preferati, am citit si aceasta carte, de asemenea si "Sarpele" (are acelasi subiect: strigoii).
Mi s-a parut foarte interesanta, mai ales ca nu am gasit prea multe carti care sa abordeze acest subiect: strigoiul. (Exceptand avalansa de carti cu vampiri din ultima perioada; intr-un fel vampirii sunt si ei strigoi).
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeJoi 9 Feb 2012 - 9:15

Mi-a plăcut romanul, e destul de interesant.
Poate sfârșitul lasă oarecum de dorit, cel puțin mie mi-a lăsat un gust amar, dar este o carte pe care aș recomanda-o.
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeLun 27 Feb 2012 - 9:50

Mi se pare putin...sadic sfarsitul. Ar fi fost mai dragut ca cei doi sa ramana impreuna, avand in vedere prin cate au trecut.
Sus In jos
cat person.
speller
speller
cat person.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 29
Localizare : NATIONAL SARCASM SOCIETY.//9GAG
Joburi/Distractii : pieptanator de pisici.
Stare de spirit : PARANORMAL BEERTIVITY.
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeSam 10 Mar 2012 - 7:51

Mi-a placut subiectul pe care l-a abordat Eliade in aceasta carte. A fost scurta, dar destul de palpitanta. Povestea Christinei m-a facut s-o citesc pana la capat, intr-adevar un personaj interesant. Cat despre final, am aceeasi parere ca si voi. A luat putin din farmecul cartii.
Dar in concluzie, mi-a placut.
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeMar 7 Mai 2013 - 7:06

Nu-mi place Eliade, nu mi-a plăcut niciodată şi nu cred că o să-l simpatizez vreodată, dar trebuie să recunosc că are câteva romane interesante, iar Domnişoara Christina se numără printre ele. Practic e mai mult o nuvelă, n-am reuşit să o citesc în întregime pentru că mereu mă apuc de altceva, dar o s-o termin. E o carte care trebuie să o citeşti pentru şcoală şi cred că de asta nici nu am terminat-o ;))
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Amarantha
apprentice writer
apprentice writer
Amarantha

feminin Berbec Cocos
Numarul mesajelor : 201
Varsta : 31
Localizare : Timisoara
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeVin 10 Mai 2013 - 14:31

[quote]E o carte care trebuie să o citeşti pentru şcoală şi cred că de asta nici nu am terminat-o ;))
Citat :

Da, e clar. I'm ooooold. Nu mai stiu ce se face la liceu. :))

Dar sa nu ne abatem de la subiect.

Eu am o dragoste aparte pentru Eliade - am avut intotdeauna. Ii iubesc in primul rand fascinatia pentru Mitologie, in special pentru Mitologia romaneasca. Cat de greu e sa gasesti in ziua de azi oameni constienti ca AVEM o mitologie. Ah, Eliade. Dragostea mea. :))

Revenind. Domnisoara Christina mi se pare un fel de Dracula, varianta mioritica, si chiar daca nu e cel mai bun roman a lui Eliade, e totusi BUN. Interesant. Mi-a placut teribil atunci cand l-am citit. :D
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : domnişoara Christina Logofi10

domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:23

Well, singura carte cu strigoi care mi-a placut. Ma bucur sa vad ca Eliade exceleaza cu orice subiect alege pentru cartile sale.
Sus In jos
Continut sponsorizat




domnişoara Christina Empty
MesajSubiect: Re: domnişoara Christina   domnişoara Christina Icon_minitime

Sus In jos
 

domnişoara Christina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-