Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Jurnalul Perlei Orientului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mirabela0909
Admin
Admin
Mirabela0909

feminin Varsator Cal
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 33
Localizare : in departare
Joburi/Distractii : Banii te ajuta sa traiesti intr-un confort mizerabil
Stare de spirit : Dubla personalitate
Logo Funny-Fantasy : Jurnalul Perlei Orientului Logofi10

Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitimeMier 16 Sept 2009 - 4:46

Jurnalul Perlei Orientului Iubire19

Un roman de debut uluitor, Jurnalul Perlei Orientului are in centru povestea unei eroine asiatice de la inceputul secolului XX, una dintre acele femei aventuroase, fascinante, pentru care lumea nu poate fi decit libera si interesanta.

Perla Orientului, eroina romanului, este fiica printului Su si a celei de a patra concubine ale sale. Inca de copil are o fire mult prea independenta ca sa se poata supune vietii stricte a unei familii din China secolului XX. Intr�'una din zile, nefasta, este surprinsa de una dintre surorile vitrege in timp ce trage cu ochiul din spatele unui paravan, observind fascinata cum tatal face dragoste cu una dintre servitoare, o chinezoaica cu picioarele strins infasurate, dupa traditie, ca sa arate mai mici si mai senzuale, ca o floare de lotus. Drept pedeapsa, Perla Orientului este trimisa departe de casa, sa fie crescuta in sinul unei familii japoneze, rude indepartate ale printului Su. Este o lume noua si incintatoare pentru ea, caci are intr�'adevar mai multa libertate si ocazia sa�'si formeze o educatie. Treptat, insa, pe masura ce se apropie de virsta adolescentei, descopera ca Japonia este o lume condusa de barbati, in care o femeie respectabila n�'are de ales decit sa se inchida pe vecie in apartamentele familiei si sa se supuna dorintelor sotului ei, suportind, adeseori, singuratatea. Iar o femeie nerespectabila, ca sa aiba sansa de a cunoaste lumea si a gindi cu mintea ei, trebuie sa se supuna dorintelor tuturor barbatilor, indiferent cit de pline de cruzime. Desigur, atita timp cit e frumoasa si dorita. Perla Orientului va alege, urmindu�'si firea nestapinita si imaginatia bogata, cea de�'a doua cale.

„O poveste exotica, despre o viata condamnata la promiscuitate sexuala, dependenta de opiu si, peste toate, o decadenta imbelsugare... Un debut promitator.” (Mail on Sunday)

„Jurnalul Perlei Orientului demonstreaza faptul ca realitatea poate fi mai absurda decit fictiunea. O carte esentiala si o lectura incintatoare.” (Harper’s Bazaar)
Sus In jos
https://funny-fantasy.forumgratuit.ro
madd.
faithful writer
faithful writer
madd.

feminin Taur Cocos
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 31
Localizare : Monaco
Joburi/Distractii : freelancer
Stare de spirit : unknown
Logo Funny-Fantasy : Jurnalul Perlei Orientului Logofi10

Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitimeVin 18 Sept 2009 - 10:59

pare interesanta :x
la inceput mi-ai adus aminte de `o mie si una de nopti`.nu stiu de ce, dar la asta ma ducea mintea.
imi place ca actiunea se petrece in japonia, si ca e vorba de o femeie decisa.ador asta in carti.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 32
Logo Funny-Fantasy : Jurnalul Perlei Orientului Logofi10

Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitimeLun 8 Noi 2010 - 8:42

Povestea in sine imi place, e interesanta si inovatoare.
Imi place ca eroina nu se supune, in prima faza, unei societati ermetice si crude si apoi, in cele din urma, nu respecta societatea japoneza unde barbatul conduce.
Ceea ce e interesant e faptul ca isi doreste si ea putere si importanta.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Jurnalul Perlei Orientului Logofi10

Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitimeMar 21 Aug 2012 - 19:02

Cred c-am citit una sau doua carti despre Japonia sau care se petrec acolo si au fost dragute, nu foarte wow, dar dragute. Coperta ma duce mai mult cu gandul la un film si poate ecranizarea m-ar convinge mai mult si as vedea-o si mai repede.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Jurnalul Perlei Orientului Logofi10

Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitimeSam 1 Iun 2013 - 3:47

Imi plac romanele care abordeaza teme de acest gen.
Si trebuie sa fie puternica daca isi doreste toate aceste lucruri.
Si daca o voi cauta cred ca am sa o gasesc la un pret accesibil. Sau o fur =))
Sus In jos
Continut sponsorizat




Jurnalul Perlei Orientului Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul Perlei Orientului   Jurnalul Perlei Orientului Icon_minitime

Sus In jos
 

Jurnalul Perlei Orientului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Jurnalul lui Cathy
» Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-