Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Mandrie si prejudecata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 15 Aug 2009 - 2:08

Romanul "Mandrie si prejudecata", scris de Jane Austin, se afla pe locul 2 in topul Celor mai iubite carti in Marea Britanie, clasament organizat de BBC in baza preferintelor a 750.000 de britanici.

Povestea clasica cu dragoste si neîntelegeri este plasata în Anglia sfârsitului secolului 18. Cele cinci surori Bennet au fost crescute sub stricta îngrijire a mamei lor care se concentreaza doar asupra gasirii unor soti fiicelor ei care sa le asigure din punct de vedere financiar o stabilitate. Însa, inteligenta si curajoasa Elizabeth se straduieste sa-si traiasca viata într-o perspectiva mai larga

Când bogatul celibatar Dl. Bingley îsi stabileste resedinta într-un conac din apropiere, familia Bennet începe sa abuzeze de acesta. In cercul de prieteni ai barbatului veniti din Londra si fluxul de tineri ofiteri militari veniti în zona, cu siguranta vor exista pretendenti pentru surorile Bennet. Cea mai mare dintre surori, Jane, senina si frumoasa, pare sa-i fi cucerit inima domnului Bingley. Lizzie face cunostinta cu Dl. Darcy, un barbat aratos dar si – asa cum pare a fi – snob, si astfel începe o batalie a sexelor.

Multitudinea de sentimente ce decurg din toate acestea nu lasa pe nimeni neschimbat si inspira familia Bennet si pe toti ceilalti sa-si reafirme conceptiile despre ce conteaza mai mult în viata.


Cartea asta e superba :X E scrisa intre anii 1796- 1797 si, desi poate parea dificila, e minunat cum se potrivesc toate lucrurile si cum se termina pana la urma povestea! Eu o recomand tuturor care vor sa aiba o lectura placuta, cu o carte care trebuie citita.
Sus In jos
kristine.b
passionate writer
passionate writer
kristine.b

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 15 Aug 2009 - 2:12

tocmai am facut rost de ea si abia astept sa o citesc Mandrie si prejudecata 14096
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 15 Aug 2009 - 2:25

O sa iti placa, iti zic sigur :)
Asta in cazul in care nu o s-o lasi dupa ce ai citit cateva pagini :0
Eu te sfatuiesc sa citesti in continuare :D
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeJoi 20 Aug 2009 - 23:14

si eu am citit-o :)
prima data mi s-a parut putin incurcata, dar dupa aceea mi-a placut la nebunie
ma bucur ca numele meu (Georgiana) se regaseste in carte
=))
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
.pierde varăăă.<3
master of words
master of words
.pierde varăăă.<3

feminin Berbec Mistret
Numarul mesajelor : 3057
Varsta : 29
Localizare : unde se pierde vara
Stare de spirit : lenesa.
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeVin 21 Aug 2009 - 21:45

vai tu<33
deci cartea mi-a dat-o mama
de la adevarul nush de unde=)))))

si e geniala:X:X
Sus In jos
lavi^
speller
speller
lavi^

feminin Leu Caine
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 29
Localizare : Near Ploiesti
Joburi/Distractii : cititul, plimbarile cu prietenii...
Stare de spirit : bored
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeLun 31 Aug 2009 - 8:52

am citit cartea la recomandarea prietenelor mele.m-au facut curioasa cand au inceput sa tot vorbeasca de ea, asa ca am imprumutat-o si eu.si, pe urma, am zis thanks god!
cartea a intrat in topul meu imediat.sunt prezente atatea tipuri de caractere in cartea asta.desigur, preferatii mei sunt darcy si elizabeth.apoi domnul bennet.omul asta e grozav. (lizzy, trebuie sa alegi intre cei doi parinti ai tai.daca nu te mariti cu domnul collins mama ta nu mai vrea sa te vada, iar daca o faci, nu mai vreau eu;sau ceva de genul =)) )
si bingley e foarte dragut si prostut.
intr-un cuvant, cartea e : superba.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 1 Sept 2009 - 0:30

si mie mi-a placut foarte mult de Darcy :)
Eu mi l-am imaginat altfel, dar acnd am vazut filmul...am ramas masca.
MI-a placut mult actorul care a jucat rolul lui, a reusit sa dea tensiunea aia :X
Sus In jos
lavi^
speller
speller
lavi^

feminin Leu Caine
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 29
Localizare : Near Ploiesti
Joburi/Distractii : cititul, plimbarile cu prietenii...
Stare de spirit : bored
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 1 Sept 2009 - 1:45

da da
actorul a fost foarte bun.si mie mi-a placut.
si eu mi l-am imaginat altfel pe Darcy, dar imaginatia mea functioneaza cam prost.:))
in fine, si cartea si filmul sunt super.
Sus In jos
.pierde varăăă.<3
master of words
master of words
.pierde varăăă.<3

feminin Berbec Mistret
Numarul mesajelor : 3057
Varsta : 29
Localizare : unde se pierde vara
Stare de spirit : lenesa.
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 1 Sept 2009 - 11:31

mie una mi-a recomandat-o mama=)))
Sus In jos
Miu
word addict
word addict
Miu

feminin Balanta Maimuta
Numarul mesajelor : 2956
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Paintin'
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 5 Sept 2009 - 8:17

Pride and prejudice. Am citit cartea de curiozitate in engleza de al biblioteca. Pot sa spun ca mi-a placut enorm. Mai de ales de Darcy, cu tot cu snobismul lui, era haios. Este o carte care trebuie citita. pot sa spun ca Jane Austen s-a intrecut pe sine cu aceasta carte.
Cat despre film, l-am vazut pe cel cu Keira Knightly si pot sa spun ca am fost extrem de dezamagita. Bine ca au interpretat personajele cat de cat bine, dar serialul Pride and prejudice este mult mai misto si Collin Firth e mult mai tare decat celalalt din film.
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeLun 21 Sept 2009 - 6:23

ah, si eu am vazut filmul cu keira. mi s-a parut destul de bun :))

bine, habar nu am cum e cartea :| :))

vreau sa o citeeesc! :))
Sus In jos
Yoyo4991

Yoyo4991

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 29
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 29 Sept 2009 - 10:34

Am citit si eu Mandrie si Prejudecata, cred ca acum doi ani, dar tin minte si acum cat de innebunita am fost dupa ea si de cate ori am citit-o. Povestea de dragoste nu este una fabuloasa, cartea in sine nu este foarte originala, dar stilul lui Jane Austen si modul in care relateaza intamplarile fac ca totul sa capete o aura interesanta.
Darcy a fost personajul meu preferat ... e atat de misterios si atat de imprevizibil, cu replici acide si snobismul lui. Este un personaj interesant, cu un caracter interesant care a oferit intregii povesti sarea si piperul de care avaea nevoie ...
Mie nu mi-a placut de Lizzy... Nu stiu, ceva din personalitatea ei nu mi-a priit, si cand am vazut si filmul cu Keira mi s-a acrit de tot. Nu-mi place deloc actrita asta ... e atat de falsa!

In fine, pentru cei care nu au citit-o le-o recomand cu cea mai mare caldura. Mandrie si prejudecata 14096
Sus In jos
love.bites
apprentice writer
apprentice writer
love.bites

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 32
Localizare : undevaaa, departeee....
Stare de spirit : happy[feet] everyday :))
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeLun 12 Oct 2009 - 6:25

Asta e cartea pe care nu o voi uita niciodata.
De altfel Jane Austen e autoarea mea preferata.
Nu am citit nicio carte care sa se asemene cu stilul ei de scris.
Ador povestile pe care le creeaza.
Mi-a placut de Lizzy, a fost un personaj interesant. Cel putin pe mine m-a uimit cu cata precizie a descris-o.
Darcy - un alt personaj genial. Mi-a placut de el inspre final. La inceput eram - ce face asta?de ce se poarta asa tot timpul?chiar e idiot?? si la sfarsit am ramas ooo, mai vreaaau, de ce se termina?Fix cand isi arata si el adevarata fata atunci se termina.
Carte exatraordinar de frumoasa, cine nu a citit-o nu stie ce a pierdut.
Sus In jos
http://vampirediaries.forumz.ro
Filthy Sunrise
writer
writer


feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 385
Varsta : 27
Stare de spirit : lovely
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 20 Oct 2009 - 22:48

da,cartea e geniala,nu stiu are o insemnatate aparte si un romantism care te molipseste.. cred ca am citit-o de 3 ori pana acum:))
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 20 Oct 2009 - 23:05

eu nu am citit`o :|
:((

trebuie sa ma apuc de Ion pt scoala :|
Sus In jos
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMier 21 Oct 2009 - 13:09

o am pe lista de lectura pe care ne-a dat-o profa.
si cred ca o voi alege pentru a o prezenta <3
Sus In jos
VelvetH0ur
passionate writer
passionate writer
VelvetH0ur

feminin Pesti Mistret
Numarul mesajelor : 1260
Varsta : 29
Localizare : Constanta
Stare de spirit : moody & happy
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeLun 26 Oct 2009 - 23:53

m-am apucat acum ceva timp de ea si am cam lasat-o balta :D chiar mi-a placut cat am citit din ea,da`m-am trezit ca am uitat sa mai citesc :)) [mda.mai fac si de-astea.:|]
am de gand sa ma reapuc de ea :D

si mie mi-a recomandat-o mama :))
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 28 Noi 2009 - 5:50

aah :X m-am apucat de ea aseara. e foarte tare si, sabi, sa stii ca nu prea pare asa de grea.

mersi sabi >:D<
Sus In jos
Tapioca
faithful writer
faithful writer
Tapioca

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 594
Varsta : 30
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 28 Noi 2009 - 11:37

Eu am citit-o in urma filmului din anul 2005 cu Keira:))
O alta carte superba, desi este extrem de plictisitoare la inceput si initial este anuntat asa, ca un roman de dragoste, de fapt toata actiunea se petrece injurul prejudecatilor si a gandiri de pe vremea aceea. De la o iubire interzisa a unui barbat bogat cu o domnisoara saraca. Este exact povestea clasica din basme, dupa parerea mea:).
Si uite un exemplu bun de roman vechi, inca apreciat.
Apropo de asta, primul roman la noi a aparut in anul 1920 si a fost "Ion" de Rebreanu, era singurul care a scris un roman conturat calumea. Cat de inapoiati putem fi, pana si in literatura.
Sus In jos
kristine.b
passionate writer
passionate writer
kristine.b

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeDum 27 Dec 2009 - 4:18

am terminat si eu de citit "Mandrie si prejudecata" si pot spune ca a devenit una dintre cartile mele favorite
e adevarat ca a fost cam plictisitoare la inceput, ca se anunta ca fiind banala poveste de dragoste intre tipul bogat si fata saraca
dar intrigile, turnurile de situatie si mai ales evolutia sentimentelor dintre Darcy si Elisabeth mi-au placut enorm :X
merita citita ;)
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 5 Ian 2010 - 23:31

ba, am terminat`o si eu ^^. foarte greu, dar am terminat`o.

da, mi-a placut si mie cum s-a eschivat totul intre darcy si elizabeth.
chiar imi place modul de trai de atunci 8->
Sus In jos
Morena



feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeDum 7 Feb 2010 - 13:19

Am citit cartea in vara, sincer din curiozitate, este superba, chiar daca la inceput am vrut s-o abandonez, pe motiv ca era plictisitoare.MA bucur ca nu am facut-o.Cred ca o s-o recitesc cat de curand.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 9 Feb 2010 - 0:04

^^ Cristi, ti-am zis eu ca o s-o citesti greu si nu m-ai crezut :))
Sus In jos
thesamwich
legendary writer
legendary writer
thesamwich

masculin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 10449
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 9 Feb 2010 - 0:54

ma rog :)) a fost destul de dificila, ce-i drept.
dar am inteles-o, macar :))
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeDum 7 Mar 2010 - 5:23

Am citit-o greu:| dar ameritat:) e frumoasa :)
Am inceput sa o citesc din prostie si am ajuns sa nu o mai las din mana:) mi-a luat mai mult ca la orice carte sa o citesc:)
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
PrincessLilou
faithful writer
faithful writer
PrincessLilou

feminin Berbec Pisica
Numarul mesajelor : 690
Varsta : 37
Localizare : the land from Far Far Away
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 9 Mar 2010 - 0:37

Foarte buna cartea. Am citit-o si eu mai de mult. Mi-au placut ambele filme si cel cu Colin Firth si ultimul cu Keira. Evident varianta BBC mi-a ramas la inima, mi-am cumparat si dvd-ul. Mandrie si prejudecata 16384
Personal cred ca am citit toate nuvelele de jane Austen dar asta e preferata mea si tot la fel e si cea mai renumita carte de la JA.
Sus In jos
Elena.
legendary writer
legendary writer
Elena.

feminin Scorpion Mistret
Numarul mesajelor : 12314
Varsta : 28
Localizare : Bucureşti
Joburi/Distractii : ă!?
Stare de spirit : most dope
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 16 Mar 2010 - 1:16

mi-am luat-o ieri de la biblioteca scolii, la recomandarea unei colege/
am inceput s-o citesc.
inca nu s-au intamlat chestii interesante. asa ca sa vin cu comletari dupa ce o citesc.
Sus In jos
http://old0stuff.wordpress.com
.Eiko

.Eiko

feminin Taur Sobolan
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeDum 13 Iun 2010 - 13:27

Am citit-o de doua ori. E superba cartea. Parca te face sa simti ceea ce simt personajele. Fiecare personaj reprezina macar o parte a vietii unui om. E una dintre carile care mi-au placut cu adevarat. Pur si simplu te indragostesti de ea.
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 7:12

am citit-o de doua ori si tot de atatea ori am vazut si filmul
o amica mi-a spus ca a abandondat-o dupa primele doua capitole(adica vreo 5-6 pag :)) ) si ca nu i-a placut deloc. ei bine, eu am adorat-o de la inceput, de la rpimul paragraf si anume: "Este un adevăr universal recunoscut că un burlac, posesor al unei averi frumoase, are nevoie de o nevastă.
Oricît de puţin cunoscute ar fi simţămintele sau vederile unui asemenea bărbat atunci cînd apare pentru prima oară într-un loc, acest adevăr este atît de înrădăcinat în minţile celor din jur, încît burlacul este socotit ca proprietate de drept a uneia sau alteia dintre fiicele familiilor din vecinătate."
am facut o obsesie pentru darcy. imi place de el cum este, personalitatea lui si m-a enervat putin Elizabeth cand l-a judecat doar din cauza spuselor lui wickham.

daca vrea cineva jurnalul lui darcy, in engleza, format pdf, sa-mi dea pdf :x
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMier 18 Aug 2010 - 23:17

^ Si eu am fost putin cam obsedata de Darcy pe parcursul romanului :) Ma gandeam ca barbati ca el nu mai gasesti in ziua de azi.
Wickham m-a enervat in roman, dar in film mi-a placut incredibil de mult cum arata :))
Sus In jos
Hyūga
best avatar
best avatar
Hyūga

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 2705
Varsta : 31
Localizare : zona crepusculară,
Stare de spirit : :x
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 24 Aug 2010 - 4:46

Citat :
Wickham m-a enervat in roman, dar in film mi-a placut incredibil de mult cum arata :))
huh? ce? cum?
care varianta a filmului
eu am vazut-o p-aia din 2005-parca :-? si mi s-a parut oribil. era filmul ala cu keira. in fine, mi s-a parut urat de tot, mai ales ca in carte era descris destul de frumos :D
Sus In jos
http://addicted-k.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 24 Aug 2010 - 12:04

Da, ala e filmul, insa mie mi-a placut.Ma rog, lumea spune ca am gusturile ciudate dar iubesc pletosii :))
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeJoi 7 Apr 2011 - 6:07

Am recitit cartea de curând şi mi-am dat seama că nu am înţeles-o pre abine la început. Îmi place de Eliza, e o persoană foarte interesantă, la fel ca Darcy care mi s-a părut un nemernic, dar felul cum încercau să se respingă a fost sper. Mi-a plăcut că până la urmă el a venit la ea, chiar şi după ce i-a dispreţuit cererea în căsătorie prima oară.
Cred că acum e uan din fasvoritele mele, la fel ca şi Pe aripile vântului, La răscruce de vânturi sau Dracula
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Pisica verde!
supreme master of words
supreme master of words
Pisica verde!

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 6054
Varsta : 27
Localizare : Bucureşti. O cameră cu vedere spre vis.
Joburi/Distractii : Arta dramatică, cititul, scrisul
Stare de spirit : măturătoare de praf de stele.
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeJoi 4 Aug 2011 - 1:46

mi se pare o carte superbă. n-am citit comentariile de dinainte, dar eu una îl ador pe mistăh Darcy. Şi chiar dacă nu se înţelege de la început toată acţiunea, pe parcurs chiar nu am putut să las cartea din mână până n-am terminat-o.
Sus In jos
http://pisiciverzi.blogspot.ro
saranichuu
writer
writer
saranichuu

feminin Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeLun 6 Feb 2012 - 1:04

Clau, si eu il ador pe Darcy. Eu am inceput cartea in romana si am terminat-o in engleza. A fost mult mai interesant sa o citesc in engleza, mult mai autentica
Sus In jos
Kaiko

Kaiko

feminin Sagetator Mistret
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 28
Stare de spirit : Lost in my own world
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeMar 16 Oct 2012 - 10:14

Mie mi-a placut foarte mult cartea. Am citit-o in vara in romana si de curand am terminat-o in engleza. Mi-a placut la nebunie povestea de dragoste dinte Mr. Darcy si Elizabeth si Mr. Bingley si Jane. Si doamna Bennet, ce femeie aroganta si infumurata.
Sus In jos
alexcrazygirl

alexcrazygirl

feminin Balanta Bivol
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 26
Localizare : Calarasi
Stare de spirit : happy
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeSam 23 Mar 2013 - 7:12

Am citit si eu cartea asta dupa ce fosta mea diriginta ne-a spus cate ceva despre ea si curioasa m-am apucat sa o citesc.Trebuie sa recunosc ca la inceput povestea mi s-a parut incurcata povestea si nu prea intelesesem care cum.Tot citind mi-am dat seama cum sta treaba si incepusem sa nu il suport pe Darcy,iar cand s-a produs aceea schimbare a lui am ramas efectiv uimita.
A fost si cred ca va fi una dintre cartile care chiar mi-au placut si de care nu m-am plictisit.
Sus In jos
LeMeow.
most active in FEBRUARY
most active in FEBRUARY
LeMeow.

feminin Rac Caine
Numarul mesajelor : 563
Varsta : 29
Localizare : A treisprazecea incapare a Iadului
Stare de spirit : Calma
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeVin 17 Mai 2013 - 11:07

Cartea a fost destul de buna, desi nu pot spune ca se numara printre favoritele mele. Ma cam calca pe nervi mentalitatea si societatea din perioada aia. Mult prea mult barfe pentru gustul meu.
Mi-a placut domnul Darcy asa rece cum era el, desi au fost si cateva faze la care m-a enervat. Mi-a placut si Lizzie, plina de viata. Mama ei ma calca pe nervi, mi-a placut mai mult de domnul Bennet.
Am vazut si filmul si mi-a placut. Keira Knightley mi se pare o actrita foarte buna. M-a uimit cu rolul din "A dangerous method".
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Mandrie si prejudecata Logofi10

Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:22

Cu a zis si LeMeow, prea multe barfe. Insa per total cartea a fost ok. Stilul mi s-a parut putin pompos, iar subiectul nu unul spectaculos.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Mandrie si prejudecata Empty
MesajSubiect: Re: Mandrie si prejudecata   Mandrie si prejudecata Icon_minitime

Sus In jos
 

Mandrie si prejudecata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-