Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Portretul lui Dorian Gray

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Aroma K.
faithful writer
faithful writer
Aroma K.

feminin Leu Cocos
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 30
Localizare : RoomService
Joburi/Distractii : Draws
Stare de spirit : Hepi^^
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 6 Aug 2009 - 4:07

Portretul lui Dorian Gray Oscar-Wilde-Portretul-lui-Dorian-Gray-poza-t-P-n-2-3108

Eroul principal al
acestui roman deja clasic al lui Oscar Wilde este Dorian Gray, un bărbat bogat,
fermecător
şi naiv, care este obsedat de dorinţa de a rămâne de-a pururi tânăr
şi frumos, iar pentru asta şi-ar vinde şi sufletul. După ce un prieten îi face
portretul, tânărul rămâne cu regretul că în timp ce viaţa şi scurgerea anilor
îi vor distruge frumuseţea, portretul va rămâne tânăr. El ar dori să
inverseze situaţia. În curând tânărul ajunge sub influenţa Lordului Henry
Wotton, un prieten cinic, care îi imprimă gustul vieţii. Dorian se aruncă în
plăceri egoiste şi rafinate şi atrage mulţi bărbaţi şi femei pe calea
păcatului, apoi decade tot mai mult şi are parte de toate formele şi felurile
depravării. Evenimentele iau o întorsătură neaşteptată când află că dorinţele i
s-au împlinit: faţa şi ochii lui păstrează frumuseţea tânărului naiv , dar
portretul, pe care îl ţine ascuns cu grijă într-o cameră secretă, îi arată
chipul adevărat, brăzdat de timp şi de fărădelegi. El înţelege că trebuie să-şi
schimbe viaţa. Pentru a se spăla definitiv de păcat, trebuie să distrugă
teribilul martor al trecutului său...
Sus In jos
http://my-imagination.forumz.ro
.pierde varăăă.<3
master of words
master of words
.pierde varăăă.<3

feminin Berbec Mistret
Numarul mesajelor : 3057
Varsta : 29
Localizare : unde se pierde vara
Stare de spirit : lenesa.
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 6 Aug 2009 - 6:14

o stiu:x

imi place
Sus In jos
Miu
word addict
word addict
Miu

feminin Balanta Maimuta
Numarul mesajelor : 2956
Varsta : 31
Joburi/Distractii : Paintin'
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeSam 29 Aug 2009 - 14:05

destul de interesanta carte. Este on-hold pe lista mea, sta pe aici prin teancurile cu carti. M-am apucat sa o citesc in engleza, pentru ca dupa parerea mea, nu se pot traduce niciodata toate expresiile cum trebuie si sentimentele sunt altele. Imi place mult si imi pare rau ca a murit Sibyl Vane, chiar imi place de ea si numele ei, Cu toate ca a exagerat putin...ei bine o sa o termin si pe aia dupa ce termin cartile pe care trebuie sa le citesc obligat fortat.
Sus In jos
Shiseru Hana
faithful writer
faithful writer
Shiseru Hana

feminin Fecioara Mistret
Numarul mesajelor : 986
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 7 Sept 2009 - 13:00

Prima data am vazut filmul si imediat dupa el m-am apucat si de carte. N-am citit-o pe toata insa sper sa o termin cat mai repede, pentru ca e superba si are la baza o idee geniala.
Sus In jos
Luna.
master of words
master of words
Luna.

feminin Sagetator Caine
Numarul mesajelor : 4759
Varsta : 29
Localizare : departe.
Stare de spirit : aiurea.
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 7 Sept 2009 - 13:42

ăăă... Eu am văzut ceva film care îl includea şi pe Dorian Grey printre personaje şi e destul de tare povestea lui. Îmi place :X
Cred că o să iau cartea de pe undeva. :x
Sus In jos
http://www.twilight-fans.super-forum.net
Eolas!
ficfreak
Eolas!

feminin Varsator Cocos
Numarul mesajelor : 6824
Varsta : 30
Localizare : Dark Side of Eden
Joburi/Distractii : Iubesc si ma omor.
Stare de spirit : Zapada este o stare de spirit.
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMar 8 Sept 2009 - 3:57

da, am vazut filmul :x
Sus In jos
Shiseru Hana
faithful writer
faithful writer
Shiseru Hana

feminin Fecioara Mistret
Numarul mesajelor : 986
Varsta : 28
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMar 8 Sept 2009 - 4:07

^^ Ce film ai vazut Luna?
Sus In jos
obsolete.beauty
faithful writer
faithful writer
obsolete.beauty

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 774
Varsta : 29
Localizare : his world
Joburi/Distractii : scoala,scris.
Stare de spirit : pesimista? eu sunt realista.
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 4 Feb 2010 - 8:25

am terminat si eu cartea abia acum. pot spune ca e superba. am văzut prezentarea la film și am vrut sa o citesc
vreau acum sa vad filmul:"> [cel nou apărut în 2009] sper sa fie la fel de interesant ca și cartea.

sincer personajul era asa un scump la început. părea atât de pur și naiv și frumos nu numai la exterior dar și la interior. numai ca lordul Harry l-a influențat sa facă rău. mi-a părut rău atunci când l-a ucis pe pictor, Basil, el nu ii voia decât binele.
a fost interesant faptul ca Dorian și-a pus o dorința și dorința i sa îndeplinit :xx
Sus In jos
Miss Attitude
word lover
word lover
Miss Attitude

feminin Scorpion Cal
Numarul mesajelor : 1910
Varsta : 33
Localizare : skate-park
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 1 Mar 2010 - 8:44

am auzit ca e tare cartea asta! btw, Aroma K iti ador semnatura!
Sus In jos
Jane Doe
miss funny-fantasy
miss funny-fantasy
Jane Doe

feminin Taur Mistret
Numarul mesajelor : 20195
Varsta : 28
Localizare : Westeros
Joburi/Distractii : Watching movies, reading books, meeting people
Stare de spirit : Cheerful
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 1 Mar 2010 - 8:45

Am auzit de carte. O citea Andreea pe tren si in camera si mi-a zis ca e foarte buna. O s-o cumpar
Sus In jos
Hanako.
legendary writer
legendary writer
Hanako.

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 14356
Varsta : 29
Localizare : Innsbruck.
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeVin 5 Mar 2010 - 10:36

am auzit de carte da nu am gasit-o:-?
am vazut filmul in schimb care a fost bun... cartea inseamna ca trebuie sa fie muult mai buna
Sus In jos
http://equinoxtime.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeDum 2 Mai 2010 - 1:07

Mie nu prea mi-a placut cartea si tocmai de asta nu am terminat-o. Credca mai am 60 de pagini dar nu am mai citit de cateva saptamani. Nu imi place ca autorul nu descrie destul de realist spiritul lui Dorian, in contrast cu infatisarea lui. Parca totul e tras de par...
Ma rog, poate o s-o citesc doar ca s-o termin, sa ma gandesc ca nu am stat degeaba la ea.
Sus In jos
Gee.
speller
speller
Gee.

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 155
Varsta : 30
Localizare : In my own world.
Stare de spirit : Im fine :)
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMar 25 Mai 2010 - 10:34

Am citit cartea și pot să zic că mi-a plăcut :) A fost destul de complex dar nu regret :)
Sus In jos
Rebecka Ford
lil' speller
lil' speller
Rebecka Ford

feminin Balanta Caine
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeVin 6 Aug 2010 - 17:17

E o carte cu sirop, dat fiind de autor si condeiul lui cu inclinatii spre partea descriptiva, cu evidente tente romantioase.

Am auzit ca filmul ar avea mai mult calibru, dar nici cartea nu s-a dovedit a fi dezamagitoare.
Am fost cu adevarat atrasa de continut incepand de la jumatate. Pretentiile mele greu pot fi potolite, dar Dorian Grey a trecut momentul prin personajul in sine.
Mi'a prins bine aerul soft, englezesc (cu neajunsurile sale de altfel ca si popor).

E genul de carte in plin plictis de vara.

Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/xromanticthug/
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMier 1 Sept 2010 - 5:04

Am citit cartea acum cateva luni bune sau un an si ceva.Mi-a spus o prietena buna de ea si i-am spus sa mi-o imprumute si mie.Nu mai citisem de acest autor si am zis sa incerc,caci ma atragea subiectul cartii.
Am citit-o in cateva ore si credeam ca am sa ma las de la primele pagini,insa am lasat-o dupa ce-am terminat-o.Desi ma dureau spatele si gatul mi-a placut foarte mult,e o carte buna si personajul principal e construit bine(parerea mea),iar un alt final in afara de cel ales de autor nu cred ca s-ar fi potrivit mai bine atat pentru carte,cat si pentru viata lui Dorian.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
ellysw33ty

ellysw33ty

feminin Gemeni Caine
Numarul mesajelor : 39
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMar 7 Sept 2010 - 7:56

ne-a pus profa de romana s-o citim, pentru ca l-a prins pe un coleg citind-o in ora=)).
ce pot spune, mi-a placut foarte mult.si finalul a fost pe masura asteptarilor:))
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 13 Sept 2010 - 7:09

Am auzit mai mult ca multe, bune şi frumoase de Dorian Gray şi de Oscar Wilde şi am crezut că o Doamne, genialitatea în întruchiparea sa va fi în curând în faţa ochilor mei!! Însă nu mi-a plăcut.
Descrierile şi aforismele lui Wilde sunt excelente, excepţionale, superbe! Şi atât. Descrierea e bună pentru proză scurtă, o carte în care un procentaj enorm îl formează doar descrierea e bătaie de joc de bietul creieraş care la un moment dat urlă că gata, nu mai poate, aer, aer! Am citit înainte de asta o bucată mare de Lady Chatterley's Lover, tot scrisă de un englez, şi m-am plictisit la fel de mult, zicându-mi că poate asta e maniera de scriere a britanicilor şi sunt eu prea proastă să le înţeleg geniul şi expresivitatea. Însă nu, am dat după aia de cartea lui Somerset Maugham de peste 600 de pagini şi nu m-am plictisit nici o secundă, aşa că...fiecare cu ale luo.
Personajele din Grey nu mi-au plăcut categoric, nici blondu-cu-ochi albaştri Dorian, nici lordul Henry, nici *censured* Sybil Vane, nda.
Am văzut după aia şi filmul care m-a plictisit la fel de mult. Ufuf.

Şi tot caut problema în mine, pentru că aşaaa de mulţi zic că vaaai, e bună. Dar na, am şi eu dreptul să nu-mi placă.
Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeLun 13 Sept 2010 - 11:12

^ Nici eu nu puteam sa spun o spun mai bine :)) hai ca nu estiu ciudata. Eu am citit destule carti britanice ( mai vechi decat asta ) si mi-au placut, deci nu sunt atat de plictisitori englezii precum par.
Sus In jos
Akaete
supreme master of words
supreme master of words
Akaete

feminin Fecioara Caine
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 29
Localizare : Chişinău
Stare de spirit : tsumetai
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeMar 14 Sept 2010 - 2:49

Nu sunt plictisitori deloc. Însă totuşi sunt şi destule cărţi scrise de englezi care te fac să adormi.
Alice in Wonderland tot e de englez scrisă, şi e cam psihedelică xD

Sus In jos
http://marysue-complex.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 1 Dec 2011 - 4:33

Bineinteles ca am dat si de cateva carti plictisitoare, dar cele care mi-au placut au fost mai multe...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator



Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 29 Dec 2011 - 6:43

Mi-a placut foarte mult filmul, pe care l-am vazut acum ceva timp..insa intentionez sa citesc si cartea in vacanta asta. Portretul lui Dorian Gray 697924
Sus In jos
Ayrin Charles
faithful writer
faithful writer
Ayrin Charles

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 546
Varsta : 30
Stare de spirit : în general bună
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012 - 14:45

Eu nu consider cartea plictisitoare, dinpotriva, Oscar Wilde a "pictat" un tablou din cuvinte. Fiecare paragraf pe care il citesti e descris atat de detaliat si viu incat de face sa crezi ca esti acolo. Cand Dorian descopera pasiuni pentru parfumuri, tapiserii, bijuterii, i le impartaseam si eu si chiar autorul a facut in asa fel incat mi-a trezit curiozitatea. Dupa parerea mea e cea mai buna carte pe care am citit-o pana acum, din punctul de vedere al opiniei despre viata si societate in general. E adevarat, existau alte crtierii atunci, oamenii puneau mai mult pret pe estetica, pe arta in general.
Imi place enorm de mult Lordul Henry si nu cred ca s-a intamplat sa nu fiu vreodata deacord in legatura cu parile lui despre tinerete sau frumusete, societate, arta, fidelitate ....despre tot! Cartea asta m-a facut sa ma gandesc la niste lucruri pe care nu le luasem in considerare inainte , ca si cand , odata cu personajul , mi s-ar fi dezvaluit si mie o parte din secretele vietii.
Dorian mis e pare fascinant. Sarmul lui, setea de cunoastere, pasiunea pentru a vedea transformarea propriului suflet, insa odata ce incepe sa se plictiseasca de pacatele comise de atatea ori, vanitatea lui creste si mai mult. Abia cand decide sa faca o ultima schimbare, devine din nou personajul interesant de la inceput. Cat despre Basil, singurul lucru bun era dragostea lui Arta si pentru muza lui. Insa se lasa mult prea mult dominat de Dorian, aproape mai mult decat acesta se lasa dominat de Lord Henry.

Am vazut si filmul, inainte chiar sa citesc cartea si mi se pare excelenta alegerea actorilor. Sibyl cel putin e superba iar celelalte personaje si-au jucat foarte bine rolurile.
Sus In jos
http://etotuna.blogspot.com
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 9:26

M-am apucat acum câteva zile de ea, dar nu am reușit să o termin, având în vedere că o am în format digital.
Momentan îmi place foarte mult, datorită manierei în care a fost scrisă.
Sper să reușesc să o termin mâine.
Sus In jos
TheCat
lil' speller
lil' speller
TheCat

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 90
Varsta : 29
Logo Funny-Fantasy : Portretul lui Dorian Gray Logofi10

Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitimeJoi 16 Apr 2015 - 13:35

Dorian Grey mi s-a parut inca de la inceput un personaj neobisnuit, iar pana la final s-a adeverit ca banuielile mele au fost adevarate. Baiatul se distra, nu isi rata nicio placere.
Sus In jos
Continut sponsorizat




Portretul lui Dorian Gray Empty
MesajSubiect: Re: Portretul lui Dorian Gray   Portretul lui Dorian Gray Icon_minitime

Sus In jos
 

Portretul lui Dorian Gray

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-