Funny-Fantasy
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Funny-Fantasy

Nu uita că lucruri frumoase te așteaptă dacă știi unde să cauți. Aici găsești o lume în care poți să-ți etalezi creativitatea în toate formele sale și în care distracția nu lipsește niciodată.
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 
 

 Discutii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer


Numarul mesajelor : 15621

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 21 Mai 2011 - 1:46

Eu nu am citit niciodata Coelho. Ma rog, am citit daca se pun 41 de pagini din 11 minute. Aia a fost singura mea incercare de a citit vreun roman de-al lui si de atunci mi-am dat seama ca e prea simplist pentru mine :-??
Sus In jos
5th avenue
legendary writer
legendary writer
5th avenue

feminin Pesti Caine
Numarul mesajelor : 22186
Varsta : 30
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : One Republic, Ski Jumping
Stare de spirit : lost.
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 21 Mai 2011 - 10:54

Am zis ca vreau si eu sa citesc cartea aia, dar mereu uit de ea :))
Sus In jos
http://rebellionabsentee.blogspot.com
Ayrin Charles
faithful writer
faithful writer
Ayrin Charles

feminin Varsator Caine
Numarul mesajelor : 546
Varsta : 30
Stare de spirit : în general bună
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeLun 15 Aug 2011 - 7:48

Am gasit o carte care se numeste "somn" parca.Are copertile negre si o fata tunsa periuta cu mainile pe fata.Pe spate scrie ca a fost diagnosticata cu o boala cronica si mai are de trait doar 6 luni, ibn care incearca totul de la sex, dragoste la droguri.In final se indragosteste de un barbat diagnosticat cu virusul HIV. Nu am putut sa o cumpar atunci pentru ca era scumpa si mi-am luat altele in locul ei ["Cum traiesc mortii" ,"Inierea lui Mozart.Boala neagra" si "Dragostea,si moartea si valurie" daca le-ati citit, va rog spuneti-mi cum vi s-au parut."

Intrebarea mea este : stiti cumva de cine este scrisa cartea pe care o caut si daca da, se poate citi pe net?
Sus In jos
http://etotuna.blogspot.com
kristine.b
passionate writer
passionate writer
kristine.b

feminin Rac Maimuta
Numarul mesajelor : 1160
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Stare de spirit : Forever in love:)
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 22 Oct 2011 - 5:49

NU stie nimeni de unde pot downloada seria "Casa Noptii"? sau nu le are nimeni in format electronic sa mi le trimita? am tot cautat, dar nu le-am gasit pe net.
Multzu!
Sus In jos
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer
Wingless Falcon

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 22 Oct 2011 - 6:44

engleză sau română? în română nu cred că este, în engleză: torrent sau 4shared, altele nu știu.
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 30 Oct 2011 - 0:23

Kristine, pentru astfel de intrebari aveai un topic cu " Carti Online".
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 19 Noi 2011 - 22:19

Mi-am facut o lista, dar inca nu am reusit sa le citesc pe toate. Imi doresc foarte mult sa mai citesc o carte, dar nu am timp liber deloc. Sper sa reusesc sa-mi fac timp. Mi-am propus saptamana asta sa citesc o carte de-a autoarei Cecelia Ahern si una de-a lui Mircea Eliade pe care nu am reusit sa o citesc, dar pe care doresc sa o citesc :X

Insa, motivul pentru care am postat aici este ca am nevoie de putin ajutor din partea voastra, fetelor si v-as fi super recunoscatoare daca m-ati ajuta ;D Din cartile pe care le-ati citit de-a lungul timpului care au avut ca subiect "prietenia"? Fie ca e vorba de doua/trei persoane sau un grup format din patru sau mai multe persoane. Am nevoie de recomandari, pentru ca vreau sa le citesc => imi trebuie pentru un discurs la facultate :-? si o sa fac si o prezentare in PowerPoint si am nevoie de cat mai multe informatii.

Sankyu ^____^
Sus In jos
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer
Wingless Falcon

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 30 Noi 2011 - 9:11

știe careva o librările online cu cărți în franceză? din românia, zic.

oare aici trebuia să întreb?
Sus In jos
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 30 Noi 2011 - 10:19

Nu, ai un topic special, "Carti Online " :) Nu stiu cati iti vor raspunde aici.


Yuki, stiu eu cateva carti:

1. James Frey- Prietenul meu Leonard ( dar pentru asta trebuie sa citesti prima parte, O mie de farame. Ambele sunt foarte dure si nu cred ca fac parte din genul tau de romane)
2. Henri Charriere - Papillon
3. Joyce Carol Oates - Foxfire: Confesiunile unei gasti de fete
4. Zully Mustafa - Strugurii s-au copt in lipsa ei
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 1 Dec 2011 - 5:02

in sfarsit :x
multumesc, sys :* o sa-mi fie utile!
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMar 15 Mai 2012 - 5:25

Ca sa mai aducem la viata topicul ma gandeam sa vorbim despre lectura. Dupa voi lectura/cititul este ceva important in viata unui om? Aduce sau nu beneficii? Puteti aduce argumente pro sau contra, daca voi credeti ca exista. Chiar as fi curioasa sa aflu mai multe pareri legate de aceasta "problema" de care eu personal ma tot lovesc si mai ales raman surprinsa cand aud persoane care spun ca pana acum ei n-au citit o singura carte.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 17 Mai 2012 - 4:08

E o tema de discutie destul de complexa. Sunt mai multi factori care pot influenta sau nu spiritul cultural al unui individ. Daca traiesti intr-un mediu ostil, in care nu se pune baza pe cultura, ci pe alte aspecte (de multe ori rustice) ale vietii, te poti gandi ca lectura nu aduce niciun beneficiu. Dar daca luam cazul general al oamenilor care traiesc in orase, nu neaparat mari, cititul aduce intotdeauna privilegii: psihice, spirituale, culturale, experimentale... tot felul de stari care se vor dezvolta pe parcurs si vor forma un tot unitar. Nu cred ca exista vreun aspect negativ in lecturare: toti ce poti face e sa inveti lucruri noi, vieti noi, fapte noi, culturi noi. Insa si invatatul are o problema: atunci cand stii prea multe, frumusetea simpla nu mai exista pentru tine si lucrurile incep sa capete o forma negativa. Uneori, "ignorance is bliss".
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 9:38

Hey:)

Eu nu mai stiu ce sa citesc, desi am destule carti in biblioteca:">, dar le va veni si lor timpul. Ce carti sau serii ati citit si v-au placut asa mult incat sa le recomandati si altora? Mi-ar placea sa le impartasiti si cu mine si abia astept sa-mi umplu lista cu titluri.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 10:50

Oh. Am o lista intreaga pe care nu am terminat-o de parcurs. Inca! Iti pot recomanda din cele pe care le-am citit deja ;))

Bestia - Alex Flinn
Filmul este dragut, dar ca de fiecare data, cartea e mult mai geniala. Bine, cartea am citit-o inainte sa apara filmul, pentru ca nu mai aveam rabdare :)) dar a meritat sa o cumpar <3

Ti-as recomanda orice carte de-a autoarei Cecelia Ahern, fiind una din preferatele mele <3 Majoritatea cartilor ei sunt pline de iubire, dar realiste totodata. Chiar o sa-ti placa, dar daca vrei sa citesti doar una, iti recomand Suflete pereche sau Multumesc pentru amintiri.

Memoriile unei gheise mai este frumoasa :x Evident, mult mai detaliat decat filmul. Desi, trebuie sa recunoastem, si filmul a fost un succes! Mie mi-au placut ambele, daca stau sa le compar mai bine :-?

Marc Levy, iarasi unul din autorii preferati. Mi-au placut foarte mult cartile "Si daca e adevarat..." si "Te voi revedea".

In momentul de fata citesc "Floarte de noapte, floare de bar" de Lea Jacobson. E interesanta, desi sunt abia la inceput :-?
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 10:55

Crina, eu îţi voi recomanda câteva dintre cărţile mele favorite:

- "Am fost medic la Auschwitz" - Dr. Nyiszli Miklos
- "Tăcerea mieilor" - Thomas Harris
- "Fahrenheit 451" - Ray Bradbury
- "Protectorul" - John Saul
- "Misery" - Stephen King
- "M-am hotărât să devin prost" - Martin Page
- "Şoapte" - Dean Koontz
Sus In jos
Massacred.

Massacred.

feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 25
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 12:01

Hmm, cineva pe aici a citit Setea, de Carrie Jones? Mi se pare interesantă cartea, dar aş dori câteva păreri.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 12:09

Juliette am citit "Multumesc pentru amintiri" si mi-a placut:), iar de la Marc Levy am citit deja "Si daca e adevarat..." , "Unde esti?" " Toate acele lucruri pe care nu ni le-am spus" , "Te voi revedea" , "In alta viata" , "Prietenii mei, iubirile mele". Insa mai sunt cateva carti de la el necitite, insa n-am reusit sa le cumpar sau sa le imprumut. O sa ma interesez si de celelalte pe care le-ai numit.

Dreamcatcher din cele numite de tine n-am citit decat "Misery" si "M-am hotarat sa devin prost". O sa le caut si pe celelalte si le voi citi.

Multumesc de recomandari:)
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Methera
faithful writer
faithful writer


feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 614
Varsta : 25
Localizare : Dâmboviţa
Joburi/Distractii : -
Stare de spirit : :)
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 22:02

Da, pai sper ca ma poate ajuta cineva, daca nu asta e :-s
Am citit anul trecut Cavalerii Pardaillan de M. Zevaco, dupa ce-am terminat cartea profesoara mai este o continuare si ca de fapt sunt mai multe volume care au legatura cu Cavalerii Pardaillan. Mi-a dat o lista cu ordinea cartilor si am citit Epopeea Dragostei ~al doilea volum~ si Fausta ~al treilea volum~ Am pierdut acea foaie si numai stiu ordinea insa sunt sigura ca mai erau vreo 7-8 carti, tin minte niste denumiri ale cartilor ~Iubirile lui Chico, Fiul lui Pardaillan, Fausta si Pardaillan, Fausta invinsa, insa nu le stiu si ordinea iar pe internet n-am gasit-o :( Ma poate ajuta cineva?

P.S. Sper ca am intrebat unde trebuie si scuzati deranjul -.-"
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 6 Sept 2012 - 22:40

Ai intrebat unde trebuie, Reea. Eu, din pacate, nu pot sa te ajut :( Nu am citit seria, deci nu stiu despre ce e vorba. Dar mai cauta pe internet, imposibil sa nu gasesti mcar o informatie micuta!
Crina, ma bucur ca te-am putut ajuta. Eu, de obicei, caut prin librarii sau pe site-urile online carti pe care sa le citesc, dar ma uit si pe aici atunci cand raman fara idei ;))
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 2:21

Diavola eu am gasit ceva pe net si sper sa fie ordinea corecta:).

01. Michel Zevaco - Cavalerii Pardaillan
02. Michel Zevaco - Epopeea dragostei
03. Michel Zevaco - Fausta
04. Michel Zevaco - Fausta Invinsa
05. Michel Zevaco - Pardaillan si Fausta
06. Michel Zevaco - Iubirile lui Chico
07. Michel Zevaco - Fiul lui Pardaillan
08. Michel Zevaco - Comoara Faustei
09. Michel Zevaco - Sfarsitul lui Pardaillan
10. Michel Zevaco - Sfarsitul Faustei
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Methera
faithful writer
faithful writer


feminin Sagetator Tigru
Numarul mesajelor : 614
Varsta : 25
Localizare : Dâmboviţa
Joburi/Distractii : -
Stare de spirit : :)
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 4:03

Iti multumesc mult de tot :hug: Da, cred ca este ordinea corecta. O sa incep sa le citesc pe internet. Multumesc, multumesc, multumesc :hug: :x
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 7 Sept 2012 - 6:38

N-ai pentru ce:) Ma bucur c-am ajutat.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 9 Sept 2012 - 5:30

Oana, da, ar fi fost off topic dacă ți-aș fi răspuns acolo.
Mi-a plăcut foarte mult ”Fortăreața digitală”! Iubesc stilul lui Dan Brown și doar două cărți au rămas necitite, dar mă voi ocupa de ele săptămâna asta.
Trebuie să recunosc că această carte m-a ținut într-un suspans supărător până la sfârșit. Am terminat-o într-o singură zi și am rămas cu o impresie de profundă admirație pentru acest autor.

Tu ce îmi poți spune? A fost ceva ce te-a deranjat?
Sus In jos
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 9 Sept 2012 - 5:56

În ceea ce privește stilul autorului, nu am citit prea multe cărți scrise de el ca să mă pot pronunța. Însă, după Codul lui Da Vinci și Fortăreața Digitală, pot spune că am fost total cucerită de felul lui de a aborda subiecte mai...delicate, subiecte care sunt tratate cu atenție de o minte fenomenală...Imaginația lui e una deosebit de prolifică, iar codurile m-au acaparat în universul criptografiei, despre care am descoperit că îmi suscită interesul așa cum nu m-aș fi așteptat. Anyway, ambele sale cărți au fost devorate într-o singură zi, la fel ca la tine, iar la sfârșit am fost chiar surprinsă de dorința ca ele să nu se fi terminat așa de curând. Discutii - Pagina 6 32894
Per total, e un scriitor grozav și nu a existat ceva care să mă deranjeze la el, am ținut, în primul rând, seama că ce a scris el e în mare parte ficțiune, și că faptele reale au o pondere mai mică în cărți, pondere pe care eu nu o pot aprecia, în așa manieră încât să mă supere în vreun fel speculațiile pe care le-a făcut.
So, I liked those books.
Tu pe care le-ai citit și pe care urmează să le citești?
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 9 Sept 2012 - 6:30

Eu am citit:
-Fortăreața digitală;
-Îngeri și demoni.
-Simbolul pierdut
-Codul lui Da Vinci ( mai am puțin din ea)
Mai am doar ”Conspirația”. Aveam impresia că mai e ceva.

Trebuie neapărat să citești măcar ”Îngeri și demoni”!
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 8:21

Fortareata Digitala m-ar tenta si pe mine :">
Sus In jos
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:12

Să știi că merită. Am citit-o cu sufletul la gură. Am terminat-o într-o singură zi...și e atât de captivantă că te prinde în vârtejul acțiunii și nu-ți mai dă drumul până nu e gata...cred c-o să fii încântată de carte... Discutii - Pagina 6 32894
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:17

De acord. Iar sfârșitul mi s-a părut foarte bun. Poate, cel mai bun din tot ce a scris. Chiar prinde bine la public povestea și suspansul este prezent în fiecare capitol. Nu poți lăsa cartea din mână deloc.:))
Sus In jos
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:19

Tu, mami, ai terminat și cartea care îți mai rămăsese? Eu, momentan, am deja cărți luate de la bibliotecă. Abia după ce le termin iau și eu Înger și Demon, pentru că îmi atrăsese atenția dinainte, dar n-am luat-o atunci.
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:24

Nu m-am apucat de ” Conspirația”, am zis să mai fac o pauză de la Brown.:))
M-am apucat de ” Adam și Eva” a lui Rebreanu și am decis ca imediat ce o termin să mă apuc de ultima rămasă de la Dan Brown. * și asta cred că ți-ar plăcea, deși stilul autorului nu te dă pe spate, povestea, însă, e destul de drăguță; citește pe net câteva idei despre ea*
Pentru mine e puțin mai greu, că le citesc în format digital, sper să termin mâine.
Sus In jos
Sophie de Villiers
passionate writer
passionate writer
Sophie de Villiers

feminin Berbec Caine
Numarul mesajelor : 1263
Varsta : 30
Localizare : Unde nu ma gaseste nimeni(Galati).
Joburi/Distractii : Cititul, dormitul si iar cititul.(Doar nu mi-o placea scoala,nu?:)))
Stare de spirit : Forever sleepy.
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:27

Hmm...nu știu cum se nimerește, dar Adam și Eva nu doar că îmi place, dar e și una din cărțile mele favorite, alături de Ciuleandra, a aceluiași autor. Într-adevăr, stilul nu te dă pe spate, nu găsești exprimări alambicate cum e la literatura postmodernistă și contemporană, dar ideea centrală e una care m-a impresionat...Deci nu doar că îmi place, îmi place foarte mult! Discutii - Pagina 6 14096 (m-am repetat, dar nu-i nimic Discutii - Pagina 6 32894 )
Sus In jos
Nymρhαeα
supreme master of words
supreme master of words


feminin Sagetator Cocos
Numarul mesajelor : 6297
Varsta : 30
Joburi/Distractii : Manga, anime, carti, muzica si ciocolata.
Stare de spirit : Efervescenta
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 10:34

Și eu am citit ”Ciuleandra” acum câțiva ani și mi-a plăcut mult. ”Adam și Eva” îmi place datorită poveștii în sine, cu toate că eu pun mare accent pe felul în care este scrisă o carte. Sper să rămân cu o impresie plăcută când o voi termina.
Știam că vei aprecia cartea asta datorită stării tale de câteva luni încoace.:))
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 14 Sept 2012 - 22:05

Multumesc, fetelor <3 Am trecut-o pe lista. Mi-am luat saptamana trecuta, momentan, doar doua carti de la biblioteca, dar saptamana asta o sa merg, din nou, sa-mi iau altele. Am terminat in cateva zile, ce-i drept, deoarece am avut si alte treburi (altfel as fi terminat-o intr-o zi, doua maxim), Floarte de noapte, floare de bar de Lea Jacobson. Am dat intamplator peste ea la biblioteca in timp ce cautam alte carti sa citesc (voiam seria The Hunger Games, dar sunt imprumutate).
E prima oara cand aud de autoare si poate mai are si alte carti scrise. E vorba despre viata ei in lumea erotica subterana a Japoniei moderne. Finalul e putin cam aiurea, eu cel putin ma asteptam la altceva, la cum mi-am imaginat fiecare capitol in parte in timp ce citeam. Insa merita citit si vi-l recomand, cu siguranta. Acum m-am apucat de Unde esti? de Marc Levy <3
Sus In jos
Noctem Aeternus.
word addict
word addict
Noctem Aeternus.

feminin Berbec Maimuta
Numarul mesajelor : 2115
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 19 Sept 2012 - 1:39

Crina, am văzut că ai citit "Fahrenheit 451" (ştiu că ţi-am recomandat-o mai sus). cum ţi s-a părut? ;d
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 19 Sept 2012 - 2:47

^Da, am terminat-o ieri. In primul rand mi s-a parut prea scurta, adica tot auzind de ea si fiind atat de laudata m-asteptam sa aiba cel putin doua sute si ceva de pagini. Cand am vazut-o asa mica, atat ca numar de pagini, dar si ca format m-am demoralizat un pic. Ideea e buna, interesanta, dar punerea in scena cam scartaie. Adica atunci cand am ajuns la final mai asteptam pagini care s-o continue... finalul a fost cam in pom, pentru mine. Am avut impresia ca a fost mai mult un roman schitat si ca multe fire narative au fost lasate asa. Nu prea m-a multumit pe deplin.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
DeadlyChoices.
legendary writer
legendary writer
DeadlyChoices.

feminin Taur Maimuta
Numarul mesajelor : 15621
Varsta : 31
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 19 Sept 2012 - 3:18

lămâie verde a scris:
Hey:)

Eu nu mai stiu ce sa citesc, desi am destule carti in biblioteca:">, dar le va veni si lor timpul. Ce carti sau serii ati citit si v-au placut asa mult incat sa le recomandati si altora? Mi-ar placea sa le impartasiti si cu mine si abia astept sa-mi umplu lista cu titluri.

Crina, stiu ca e treaba ta de moderatoare sa stii, dar ai un topic special cu recomandari trecut la Important...
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 23 Sept 2012 - 7:34

Mi-am luat cele trei volume de la Jocurile Foamei <333 Au reducere de la Nemira (nu stiu de cat timp sau cat mai dureaza promotia), 76 RON toate cele trei volume, pentru cine e interesat sa le cumpere ^.^ Eu le-am gasit la Afi Palace, dar am vazut si la Liberty Center
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 7:55

A citit cineva Pianista? Vreau sa stiu daca o imprumut de la biblioteca :-? Ceva pareri?
Sus In jos
Spiriduş.
word addict
word addict
Spiriduş.

feminin Gemeni Cocos
Numarul mesajelor : 2444
Varsta : 30
Localizare : În sufletul Micului Paris
Joburi/Distractii : Pudrez cuvinte
Stare de spirit : Literată
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeSam 9 Feb 2013 - 17:03

Ati citit pana acum ceva de Michel Houellebecq? In caz ca nu, vi-l recomand. E cam greu de "digerat" si excentric, insa scrie literatura de calitate si e contemporan. Subiectele lui probabil va vor surprinde prin modul in care sunt expuse. Nu e genul de autor pe care sa-l citesti de drag, pentru ca toate romanele poarta amprenta societatii mizere in care traim, insa trebuie sa-l ai in biblioteca. :)
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeVin 19 Iul 2013 - 11:14

Chiar voiam să întreb de ceva vreme, preferaţi să citiţi o carte în original sau traducerea ei în română?
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Wingless Falcon
passionate writer
passionate writer
Wingless Falcon

feminin Taur Caine
Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Localizare : gotham city
Joburi/Distractii : writing. drawing. reading. gaming.
Stare de spirit : numb
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 25 Iul 2013 - 12:57

în general, prefer cartea în original. de multe ori, prin traducere, se pierde înțelesul unor expresii în care, uneori, stă tot farmecul unei scene. însă mai găsesc câte-o traducere care mi se pare pur și simplu epică. am început să citesc game of thrones în engleză, dar am trecut la română după ce-am văzut cât de funny e traducerea (e.g kinglsayer - regicidul, renly - „filfizon zurbagiu”, littlefinger - lordul degețel)
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 4:10

A reusit sa citeasca cineva primele trei volume (pentru ca doar astea au fost traduse in romana si sunt valabile la noi in tara) din seria Instrumente mortale: Orasul oaselor? Tot a aparut la cinema filmul (si la noi in tara) si as vrea sa citesc inainte cartile. Desi luna asta sigur o sa vad filmul.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 5:56

Le-am citit eu si mi-au placut si de curand a aparut si volumul patru din serie. Daca ar fi sa zic ceva despre serie si fir narativ/actiune, as spune ca devine mai buna cu fiecare volum, la inceput pare putin plictisitor si cliseic, dar se mai indreapta lucrurile.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 6:34

Ti le-ai cumparat sau le-ai citit online? Eu nu am vazut al patrulea volum pe net, cel putin :-?, de vanzare.
Sus In jos
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeDum 1 Sept 2013 - 9:07

Le-am cumparat. Si il gasesti, adica eu l-am vazut pe libris sau pe elefant.ro
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 2 Oct 2013 - 10:33

Sper ca nu am postat unde nu trebuie, dar chiar nu am stiut unde sa las anuntul. Legatura cu subiectul sectiunii are, pentru ca-i vorba de o scriitoare, dar mnoh :) Daca e vreo problema, il sterg si postez in alt topic.

Eu am postat un link pe Facebook, dar nu cred ca au toti contul meu. Scriitoarea irlandeza, Cecelia Ahern, este in Romania. Astazi a fost la Libraria Humanitas Kretzulescu, pentru o sesiune de fotografii si autografe, iar maine o mai puteti vedea la Libraria Carturesti Verona, la Ceainarie (ora 18) si la Facultatea de Litere, Sala de Lectura, ora 16.

Voi lasa doua link-uri, pentru ca sa cititi :D Cei interesati, bineinteles :D Imi cer scuze ca nu am postat mai din timp, dar nu m-am gandit sa pun si aici T___T

http://www.unibuc.ro/facultati/litere/docs/2013/sep/30_17_22_39comunicat_Cecelia_Ahern.pdf

http://www.unibuc.ro/facultati/litere/docs/2013/sep/30_17_26_56Afis_CeceliaAhern2013.jpg
Sus In jos
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeLun 7 Oct 2013 - 6:41

Am incercat sa citesc primul volum din seria Fifty Shades, mai exact "Fifty Shades of Grey", dar m-am oprit la capitolul 16. Nu m-a atras atat de mult ideea cartii, cat m-a atras stilul autorului (E. L. James, daca nu ma insel) sau, mai bine spus, felul lui de-a scrie. Si pentru ca nu mi-a placut ideea, nu am mai continuat. Am vrut sa vad doar ce-i atat de fascinant la aceasta serie de majoritatea au citit-o sau o citesc :)
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMar 8 Oct 2013 - 9:41

Yuki ai reuşit să mergi să o vezi pe scriitoare? Eu tare aş fi vrut să merg, dar cum stau tocmai în Iaşi cam greu :))
Eu am citit toată trilogia Cincizeci de umbre, nu e cine ştie ce, nici stilul nu e deosebit sau ceva, deşi se vede o îmbunătăţire de la volum la volum al stilului autoarei. Povestea e oarecum copie după twilight în ceea ce priveşte relaţia celor doi pe plan sentimental şi câteva acţiuni, dar sunt multe chestii originale. Mie mi-a plăcut oarecum, nu aş citi seria a doua oară, dar nici nu regret că am făcut-o.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
Aiko
legendary writer
legendary writer
Aiko

feminin Balanta Sarpe
Numarul mesajelor : 20866
Varsta : 34
Localizare : Here
Joburi/Distractii : Searching far and wide!
Stare de spirit : Unknown
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMar 8 Oct 2013 - 20:47

Da, am fost si mi-a placut mult! Nu am mai fost joi, la Ceainaria Carturesti Verona si la Facultatea de Litere de la UniBuc, pentru ca facea acelasi lucru. Mi-a fost de ajuns intalnirea de la Libraria Humanitas Kretzulescu. Am facut doua, trei poze cu aparatul unei tipe cu care am facut cunostiinta acolo, dar inca nu am vorbit cu ea sa-mi dea si mie pozele ^.^ Mi-a dat autograf pe doua din carti, una pe care o aveam de acasa si cealalta pe care mi-am cumparat-o acolo si pe care o citesc in prezent (O suta de nume). A meritat!
Sus In jos
fluturas;
legendary writer
legendary writer
fluturas;

feminin Gemeni Sobolan
Numarul mesajelor : 23771
Varsta : 27
Localizare : Iasi
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 9 Oct 2013 - 11:09

Ce drăguţ! Tare aş fi vrut să locuiesc şi eu în Bucureşti. Am două din cărţile ei şi voiam şi eu autograf:( Personal cel mai mult mi-a plăcut P.S. Te iubesc, după a fost ok şi Suflete Pereche, dar nu m-a emoţionat la fel de mult.
Sus In jos
http://valsulfluturilor.blogspot.com/
lămâie verde
supreme master of words
supreme master of words
lămâie verde

feminin Fecioara Cocos
Numarul mesajelor : 9372
Varsta : 30
Localizare : in my mind
Joburi/Distractii : yaoi, scris, carti, anime, muzica
Stare de spirit : neutra
Logo Funny-Fantasy : Discutii - Pagina 6 Logofi10

Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitimeMier 9 Oct 2013 - 21:28

Si eu as fi vrut sa merg, dar... sincer regret ca nu locuiesc in Bucuresti , dar doar pentru partea aceasta culturala si ce tine de targurile de carte. Altfel orasul ar fi prea mare pentru mine.
Sus In jos
http://ervidetoamna.blogspot.com
Continut sponsorizat




Discutii - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii   Discutii - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 

Discutii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funny-Fantasy :: ♥COMUNITATE ♥ :: Carti-